Седум светски чуда на природата

Од Википедија — слободната енциклопедија

Седумте светски чуда на природата претставува иницијатива која започнала во 2007 година со цел да се создаде список на седум чуда на природата од страна на луѓето преку глобална анкета. Иницијативата била покренета од страна на Бернард Вебер. Натпреварот завршил во 2011 година.

Следува список на седумте светски чуда на природата:

Место Земја Слика
Амазонија и реката Амазон  Боливија,  Бразил,  Колумбија,  Еквадор,  Франција (French Guiana),  Гвајана,  Перу,  Суринам,  Венецуела 7 - Itahuania - Août 2008.JPG
заливот Халонг  Виетнам Ha Long Bay.jpg
водопадите Игуасу  Аргентина,  Бразил Garganta del Diablo or Devil Throat Iguazu Falls Argentina Luca Galuzzi 2005.JPG
островот Чеџу  Јужна Кореја Jungmun Daepo Columnar Joints with waves crashing.jpg
островот Комодо  Индонезија Komodo Dragons in the wild on Rinca island Indonesia..jpg
Подземна река Пуерто Принцеса  Филипини Caves entranceexit.jpg
Трпезна Планина  ЈАР View from Signal Hill.jpg

Надворешни врски[уреди | уреди извор]