Седертелје

Координати: 59°11′N 17°38′E / 59.183° СГШ; 17.633° ИГД / 59.183; 17.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Седертелје
Грб на Седертелје
Седертелје is located in Шведска
Седертелје
Седертелје
Координати: 59°11′N 17°38′E / 59.183° СГШ; 17.633° ИГД / 59.183; 17.633
Површина
 • Вкупна25,84 км2 (998 ми2)
Население (31 декември 2010)
 • Вкупно64,619
 • Густина2.500/км2 (6,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.sodertalje.se/

Седертелје (шве. Södertälje) е град во Шведска, поточно во источниот дел на државата. Градот се наоѓа во рамките на округот Стокхолм, каде е втор град по значење. Седертелје истовремено е иседиште на истоимената Општина Седертелје.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Градот Седертелје се наоѓа во источниот дел на Шведска и Скандинавски Полуостров. Од главниот град на државата, Стокхолм, градот е оддалечен 35км западно. Затоа, Седертелје може да се опише како населено место помеѓу обично предградие и самостоен град.

Релјеф[уреди | уреди извор]

Седертелје се формирал во областа на источен Седерманланд. Градското подрачје е претежно бреговите. Надморската височина се движи од 10-50м.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во Седертелје е претежно континентална под големо влијание на морето и крајнит еразгранети делови на топлата Голфска струја. Затоа зимите се благи, а летата се свежи во однос на дадената географска широчина.

Води[уреди | уреди извор]

Седертелје е сместен на источниот Седертелски канал, кој ги спојува езерото Меларен, трето по големина во Шведска, со Балтичко Море. И двете водени точки се оддалечени околу десетици километри од градот. Каналот го дели градот на поголем, западен и помал, источен дел.

Историја[уреди | уреди извор]

Иако подрачјето на градот било населено уште во времето на праисторијата, Седертелје е мал град за шведски услови. Сè до средината на XX век тоа било мало населено место.

Големиот и брз развој, Седертелје го доживува во втората половина на XX век, со потреба за ослободување од соседниот Стокхолм и од притисокот на претераните доселувања. Тогаш се појавиле повеќе планински градови-предградија во неговата околина.

Население[уреди | уреди извор]

Седертелје денес е град со средна големина за шведските услови. Градот има околу 65,000 жители (податок од 2010 година), а градското подрачје, т.е. истоимената општина има околу 88,000 жители (податок од 2012 година). Последните децении бројот на населението во градот расте.

До срединат ана XX век, Седертелје бил населен со етнички Швеѓани. Меѓутуа, со зголемувањето на доселувањата во Шведска, населението на градот е доста шаренолико, дури и за условите на космополитска Шведска. Градот има нагјоелм удел во „не-шведско“ население во државата, каде доселениците се од страснтво и тоа дури 29% од населението, а секоја година овој пораст се зголемува за 1,5%. Од доселениците најбројни се: Сириските Арапи, Ирци, Чилеанци, Југословени.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Денес Седертелје е современ град со посебно развиена индустрија, посебно со автомобилската (во градот значајни се погоните на „Сканија“ и „Фолксваген“). По две децении посебно се развиени трговијата, услугите и туризмот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]