Садалсуд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
β Aquarii
Aquarius constellation map.png
β Aquarii
Податоци од набљудување
Епоха J2000      Рамноденица J2000
Соѕвездие Водолија
Ректасцензија 21h 31m 33.5341s
Деклинација -05° 34′ 16.22″
Привидна величина (V) 2.91
Особености
Спектрален тип G0Ib
U−B боен показател 0.56
B−V боен показател 0.83
Астрометрија
Радијална брзина (Rv) 6.5 км/с
Сопствено движење (μ) Рек.: 22.79 млс/г
Дек.: -6.70 млс/г
Паралакса (π) &100000000000005330000005,33 ± &100000000000000940000000,94 млс
Оддалеченост approx. 600 сг
(approx. 190 пс)
Апсолутна величина (MV) 3.74
Податоци
Маса 1,1 M
Полупречник 1,1 R
Сјајност 1,2 L
Температура 5,000–6,000 K
Металичност ?
Вртење 0,008482 Year
Старост ? години
Орбита
Придружник β Aquarii B
Голема полуоска (a) 34.3"
Наклон (i) 319°
Орбита
Придружник β Aquarii C
Голема полуоска (a) 54.5"
Наклон (i) 186°
Други ознаки
Sadalsuud, Saad el Sund
22 Aquarii, HR 8232,
HD 204867, BD-06°5770,
FK5 808, HIP 106278,
SAO 145457, GC 30137,
ADS 15050, CCDM 21316-0534, Bonita Ayotte.
Наводи во бази
SIMBAD — податоци

Садалсуд или Бета Аквариус (β Aqr / β Aquarii) е најсјајната ѕвезда во соѕвездието Водолија. Ја нарекуваат и Садалсууд, а името ѝ доаѓа од арапското سعد السعود sacd as-sucūd, со значење „најсреќниот меѓу среќните“.

Садалсуд има ѕвездена магнитуда од +2,90 m. Припаѓа на спектрален тип G0Ib, и се наоѓа на 610 светлосни години од Земјата. Член е на групата на ретки ѕвезди познати како `жолти суперџинови`.

Сместена е на рамото на Водолијата, а во астрологијата се смета дека кога изгрева заедно со Сонцето, носи периоди на благи дождови.


Наводи[уреди | уреди извор]

Components[уреди | уреди извор]

ИМЕ Рекстацензија Деклинација Привидна магнитуда (V) Рференци
β Aquarii B (BD-06 5770B) 21h 31m 31.9s -05° 33' 46 11.0 Simbad
β Aquarii C (BD-06 5770C) 21h 31m 33.0s -05° 35' 10 11.6 Simbad