Рој Ејткен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рој Ејткeн
Aitken.jpg
Лични податоци
Роден на 24 ноември 1958 (1958-11-24) (64 г.)
Роден во Ирвин, Шкотска
Држава Шкотска Шкотска
Висина &100000000000001830000001,83 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 1995
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1976-1990 Селтик Селтик 483 (40)
1990-1991 Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 54 (1)
1991-1992 Ст. Мирен Ст. Мирен 34 (1)
1992-1995 Абердин Абердин 29 (2)
Репрезентација
1980-1991 Шкотска Шкотска 57 (1)
Раководител на екипите
1994–1998 Абердин Абердин
1998–2001 Астон Вила Астон Вила (в.д.)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 2 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 2 јануари 2012

Роберт Сим "Рој" Ејткен (роден на 24 ноември 1958 година) — поранешен шкотски фудбалер, играч од одбраната.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Ирвин, Еаршир тој израснал во Ардросан. Како младо момче му се приклучил на Селтик.

Додека играл за Селтик, тој бил наречен "мечката" од страна на поддржувачите поради неговата голема рамка и командантското присуство. Тој подоцна играл и за Њукасл Јунајтед, Сент Мирен и Абердин.

Тој одиграл 57 натпревари за шкотската репрезентација, постигнувајќи еден гол.

Титули[уреди | уреди извор]

како играч[уреди | уреди извор]

Шкотска Селтик[уреди | уреди извор]

како тренер[уреди | уреди извор]

Шкотска Абердин[уреди | уреди извор]