Џим Лејтон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шкотска Џим Лејтон
Лични податоци
Роден на 24 јули 1958.(1958-07-24)(65 г.)
Роден во Џонстон, Шкотска
Висина &100000000000001870000001,87 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Абердин (тренер на голманите)
Младинска кариера
Далри Тистл
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1977-1988 Абердин 300 (0)
1977-1978Деверонвејл (позајмен)
1988–1991 Манчестер Јунајтед 73 (0)
1991Арсенал (позајмен) 0 (0)
1991-1992Рединг (позајмен) 8 (0)
1992-1993 Данди 21 (0)
1993Шефилд Јунајтед (позајмен) 24 (0)
1993-1997 Хибернијан 151 (0)
1999 Абердин 82 (0)
Репрезентација
1982-1998 Шкотска Шкотска 91 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Џејмс "Џим" Лејтон (роден на 24 јули 1958 година во Џонстон) — шкотски поранешен голман во фудбал. Меѓу клубовите за кој настапувал тој се Абердин (во два периода ), Манчестер Јунајтед, Арсенал, Данди и Хибернијан.

Титули[уреди | уреди извор]

Шкотска Абердин[уреди | уреди извор]

Англија Манчестер Јунајтед[уреди | уреди извор]

Шкотска Данди[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]