Росточки универзитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Росточки универзитет
Universität Rostock
Лого на Росточкиот универзитет
латински: Universitas Rostochiensis
ГеслоTraditio et Innovatio
(Традиција и иновација)
Видјавен
Основан13 февруари 1419
КанцеларЈоахим Витерн
РекторВолфганг Д. Шарек[1] (906. ректор)
Административен кадар
6.335(2008, вклучувајќи ја Универзитетската клиника)
Студенти15.312(2012)
МестоРосток, Мекленбург-Западна Померанија, Германија
54°05′17″ N; 12°08′00″ E / 54.088133° СГШ; 12.133373° ИГД / 54.088133; 12.133373
Кампусурбан
ПрипадностEUA
uni-rostock.de

Росточки универзитет (германски: Universität Rostock) — универзитет во градот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Основан во 1419 година, тој е еден од најстарите универзитети во светот и најстар и најголем универзитет во континентална Северна Европа и областа околу Балтичкото Море. Тој е трет најстар универзитет во Германија, кој работел без прекин. Универзитетот е поврзуван со пет нобеловци. Во зимскиот семестар 2011/12 биле запишани 15.312 студенти.

Луѓе[уреди | уреди извор]

Во скоро шест векови постоење, бројни познати студенти и професори се поврзуваат со универзитетот. Дел од нив се:

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Проф. Волфганг Шарек е новиот ректор на Росточкиот универзитет“. Архивирано од изворникот на 2020-08-08. Посетено на 2014-03-04.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-07-02. Посетено на 2014-03-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]