Грајфсвалдски универзитет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Грајфсвалдски универзитет
Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald
University of Greifswald logo.png

лат. Universitas Gryphiswaldensis
Гесло Wissen lockt. Seit 1456.
(Знаењето привлекува. Од 1456.)
Основан 1456, Свето римско царство
(предавања од 1436)[1]
Тип јавен
Ректор Ханелоре Вебер (352.)
Кадар 5.400[2] (2008)
Студенти 12.300[3] (10/2009)
Локација Грајфсвалд, Мекленбург-Западна Померанија, Германија
(54°05′40.69″ СГШ 13°22′28.65″ ИГД / 54.094638, 13.374626 )
Кампус урбан
Прекар EMAU
Афилијации CBUR, DAAD, DFG, EUA, HRK
Мреж. место www.uni-greifswald.de
EMAU-Logo.png
Главната зграда (Hauptgebäude) била изградена помеѓу 1747 и 1750. Денес е седиште на Ректоратот и некои делови од универзитетската администрација, како и барокното собрание.

Грајфсвалдски универзитет (службено Универзитет Ернст Мориц Арнт Грајфсвалд; германски: Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald) — јавен истражувачки универзитет, сместен во Грајфсвалд, Германија, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија.

Основан во 1456 (со предавање постои од 1436[4]), тој е е еден од најстарите универзитети во Европа, со генерации на познати дипломци и наставен кадар, кои студирале или работеле во Грајфсвалд. Како четврти најстар универзитет во денешна Германија, додека привремено бил најстар универзитет во рамките на Кралствата Шведска (1648–1815) и Прусија (1815–1945), соодветно. Околу две третини од 12.000 студенти доаѓаат надвор од покраината. Поради атмосферата на мал град, присуството на студентите од самиот универзитет е многу изразено, па поради тоа, Грајфсвалд често е опишуван како „универзитет со град изграден околу него“, наместо град со универзитет.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]