Прејди на содржината

Грајфсвалдски универзитет

Координати: 54°5′40.70″N 13°22′28.65″E / 54.0946389° СГШ; 13.3746250° ИГД / 54.0946389; 13.3746250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грајфсвалдски универзитет
Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald
латински: Universitas Gryphiswaldensis
ГеслоWissen lockt. Seit 1456.
(Знаењето привлекува. Од 1456.)
Видјавен
Основан1456, Свето Римско Царство
(предавања од 1436)[1]
РекторХанелоре Вебер (352.)
Административен кадар
5.400[2] (2008)
Студенти12.300[3] (10/2009)
МестоГрајфсвалд, Мекленбург-Западна Померанија, Германија
54°05′41″N 13°22′29″E / 54.094638° СГШ; 13.374626° ИГД / 54.094638; 13.374626
Кампусурбан
ПрекарEMAU
ПрипадностCBUR, DAAD, DFG, EUA, HRK
www.uni-greifswald.de
Главната зграда (Hauptgebäude) била изградена помеѓу 1747 и 1750. Денес е седиште на Ректоратот и некои делови од универзитетската администрација, како и барокното собрание.

Грајфсвалдски универзитет (службено Универзитет Ернст Мориц Арнт Грајфсвалд; германски: Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald) — јавен истражувачки универзитет, сместен во Грајфсвалд, Германија, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија.

Основан во 1456 (со предавање постои од 1436[1]), тој е е еден од најстарите универзитети во Европа, со генерации на познати дипломци и наставен кадар, кои студирале или работеле во Грајфсвалд. Како четврти најстар универзитет во денешна Германија, додека привремено бил најстар универзитет во рамките на Кралствата Шведска (1648–1815) и Прусија (1815–1945), соодветно. Околу две третини од 12.000 студенти доаѓаат надвор од покраината. Поради атмосферата на мал град, присуството на студентите од самиот универзитет е многу изразено, па поради тоа, Грајфсвалд често е опишуван како „универзитет со град изграден околу него“, наместо град со универзитет.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

54°5′40.70″N 13°22′28.65″E / 54.0946389° СГШ; 13.3746250° ИГД / 54.0946389; 13.3746250