Рикса од Полска (кралица на Шведска)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ричеза од Полска ( полски: Ryksa Bolesławówna , шведски: Rikissa  ; 12 април 1116 [1] – по 25 декември 1156 година), член на Домот на Пиаст, двапати била кралица на Шведска и еднаш принцеза од Минск преку нејзините три брака.

Ричеза била ќерка на Болеслав III Рајмут, војвода од Полска, од неговата втора сопруга Саломеа од Берг . Традицијата ја опишувала како невообичаено убава.

Првиот брак[уреди | уреди извор]

Полскиот владетел Болеслав III Рајмут стапил во сојуз со кралот Нилс од Данска против Вартислав I, војводата од Померанија (сега во северозападна Полска и североисточна Германија ). Со цел да се запечати овој сојуз, бил договорен брак помеѓу ќерката на Болеслав III, Ричеза, со најстариот син на Нилс, престолонаследникот Магнус Силниот . Свадбата се одржала во Рибе околу 1127 година и била прославена со раскош и околности.[2] Ричеза на својот сопруг му родила два сина: Кнуд во 1129 година и Нилс во 1130 година.[3] [ самообјавен извор ]

Како еден од наследниците на неговиот дедо по мајка, кралот Инге I, Магнус ја барал Шведска. Тој бил признат цар на Јеталанд или делови од нив од страна на Geats (Götar) во в. 1129 година по смртта на братучедот на неговата мајка, кралот Инге II . Тогаш Ричеза станала шведска кралица . Меѓутоа, владеењето на Магнус не било прифатено од Свеар, друго племе северно од Геатите, кои ставиле вето и го избрале Рагнвалд Кнафевде за нов крал. Според хроничарот Саксо Граматикус, Рагнвалд бил убиен од приврзаниците на Магнус, кој потоа го освоил царството („империум“) како крал на Шведска .[4] Меѓутоа, набрзо се појавил уште еден претендент за тронот, Сверкер I, кој имал своја база на моќ во Естерјетланд .

Ричеза и нејзиниот сопруг имале своја база во Данска наместо во Шведска. Вознемирени од популарноста и империјалната поддршка на неговиот братучед Кнуд <i id="mwNg">Лавард</i>, војводата од Шлезвиг, и Магнус и неговиот татко кралот Нилс дејствувале против Кнуд, кој бил убиен од Магнус на 7 јануари 1131 година. Полубратот на Кнуд, Ерик, се побунил против Нилс и Магнус, но бил поразен и се засолнил во Норвешка, каде што ги убедил локалното благородништво и светиот римски цар Лотар III да започнат одмаздничка експедиција против Нилс. Во меѓувреме, Сверкер I конечно ги натерал Швеѓаните да го напуштат Магнус во в. 1132 година, кога бил зафатен со граѓанската војна во Данска; потоа ја обединил земјата под негова власт.[5] Нилс бил поразен во битката кај Фотевик (4 јуни 1134), а исто така го загубил и својот син Магнус кој бил убиен за време на битката. Нилс избегал во Шлезвиг, каде што бил убиен од граѓаните (25 јуни 1134). Сега вдовица, Ричеза се вратила во Полска, очигледно ги оставила своите два сина во Данска.

Втор брак[уреди | уреди извор]

Откако пристигнала во Полска, војводата Болеслав III договорил нов брак за својата ќерка. На 18 јуни 1136 година, Ричеза се омажила со член на династијата Рурикид, Володар Глебович, принц од Минск и Хродно,[6] [ самообјавен извор ] [7] кој во тоа време бил во егзил во полскиот двор. Сојузот бил направен со цел да се запечати сојузот на Минск и Полска против Данска и моќната Киевска династија Мономах. За време на овој брак, Ричеза родила три деца: два сина, Владимир (подоцна принц од Минск) и Василко (принцот од Логојск или Лахојск ) и ќерката Софија, родена околу. 1139/40.

Околу 1145 година, политичките предности на полско-минската унија почнале да исчезнуваат откако династијата Мономах ја изгубила својата хегемонија меѓу владејачките гранки Рурикиди. Веројатно тоа била причината за раскинувањето на бракот на Ричеза и Володар. Ричеза повторно се вратила во Полска, овој пат со ќерката Софија, но ги оставила двата сина со поранешниот сопруг. Володар никогаш не се преженил и умрел околу 1186 година. Таа се преселила во Данска кога нејзиниот син Кнуд или Канут V бил устоличен во 1146 година.[2]

Трет брак[уреди | уреди извор]

Во в. 1148 година, умрела кралицата Улвхилд Хакансдотер, сопругата на Сверкер I и старата маќеа на Ричеза. Набргу потоа, кралот вдовица се оженил со Ричеза, која пристигнала во Шведска со нејзината ќерка Софија. Кралот најверојатно се оженил со неа со поддршка од сојузниците на првиот сопруг на Ричеза во Геталанд.[8] Од бракот се родил еден син, Булизлаус или Бурислев, кој го добил името по неговиот дедо од мајката Полјаќиња. Хрониките го претставуваат Суне Сик Сверкерсон како најмладиот син на Сверкер I, веројатно роден од Ричеза. [ самообјавен извор ]

Во 1150 година, најстариот син на Ричеза, Кнуд V, кралот на Јитланд, нашол засолниште во Шведска откако бил протеран од Данска од Свејн III Грате, кралот на Зеланд . На овој начин, бракот со Сверкер I и дала можност на Ричеза да му помогне на својот син, а некои историчари претпоставуваат дека таа делумно се омажила за шведскиот крал поради оваа причина. Една година подоцна (1151), Кнуд побарал помош од Хенри Лавот, војводата од Саксонија и Хартвиг I, надбискуп од Бремен, но бил поразен од силите на Свејн III. Само по посредништвото на кралот на Германците Фридрих Барбароса за време на Царската диета во Мерзебург, дошло до спогодба меѓу двете страни: Кнуд V се откажал од своето барање и бил обесштетен со земји во Зеланд, додека Свејн III бил прогласен за крал на Данска. По оваа одлука, и Кнуд V и Валдемар Кнудсон (син на Кнуд Лавард, непријателот на неговиот татко Магнус) се побуниле против Свејн III, кој бил протеран во 1154 година: Кнуд V и Валдемар станале совладетели на Данска.

Во 1156 година Кнуд V се оженил со Хелена, ќерка на кралот Сверкер I и неговата прва сопруга Улвхилд; како последица на тоа, Ричеза станала маќеа на сопствениот син. На Божиќ таа година, Сверкер I бил убиен од слуга.[9] Кога Кнуд V слушнал за делото, отишол во Шведска со цел да ја утеши Ричеза, но и да ја донесе својата полусестра Софија од Минск во Данска за да се омажи за Валдемар, со кого била свршена од 1154 година. Бракот се одржал во 1157 година. На 9 август истата година, кралот Кнуд V бил убиен за време на состанокот со Валдемар I и Свејн III. Во 1158 година, вториот син на Ричеза, Нилс, веројатно монах во опатијата Есром, исто така умрел.

Смрт и последици[уреди | уреди извор]

Се смета дека првата шведска кралица Ричеза (од две) е погребана во опатија Алвастра .

Познато е дека Ричеза ја преживеала смртта на Сверкер I, иако фактите за нејзиниот подоцнежен живот и датумот на нејзината смрт се непознати: една легенда вели дека таа повторно се омажила за стабилниот господар кој учествувал во атентатот на Сверкер I.[10]

Бурислев, синот на Ричеза од Сверкер I, понекогаш се поистоветува со Бурислев, ривал кандидат за шведскиот престол против Кануте I по 1167 година. Тој дејствувал заедно со друг претендент Кол, но бил поразен и елиминиран, според многу подоцнежен извор во 1169 година. Се верува дека или бил убиен од луѓето на Канут I или дека побегнал во Данска или Полска некое време пред 1173 година.[2] Сепак, средновековните шведски генеалогии велат дека барателите Кол и Бурислев всушност биле синови на Џон, син на Сверкер и Улвхилд.[11] Ако е така, помладиот Бурислев го добил престижното име по вториот брак на неговиот дедо без всушност да биде поврзан со Болеслав III. Единственото нешто што го знаеме за синот на Ричеза, Бурислев, е дека неговата стока ја наследила неговата сестра Софија од Минск.[3]

Ќерката на Ричеза, Софија од Минск, кралица на Данска со нејзиниот прв брак со Валдемар I, ги дала на Ричеза нејзините единствени познати легитимни внуци: подоцнежните кралеви Кнуд VI и Валдемар II од Данска ; Софи (грофицата од Орламинде ); Маргарета и Марија, калуѓерки во Роскилде ; Ингеборг (подоцна отфрлената кралица на Франција ); Хелена (војвотката од Бранзвик-Лунебург ) и Ричеза, именувана по нејзината баба и која, како неа, станала кралица на Шведска .

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Lars O. Lagerqvist (1982). "Sverige och dess regenter under 1.000 år",("Sweden and its rulers during 1000 years") (Swedish). Albert Bonniers Förlag AB. ISBN 91-0-075007-7.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. In some texts the date of her birth is given as 1106; "Rikissa", Nordisk familjebok, 2nd Edition, http://runeberg.org/nfcc/0165.html.
 2. 2,0 2,1 2,2 Hans Olrik, "Richiza", Dansk Biografisk Leksikon, http://runeberg.org/nfcc/0165.html
 3. 3,0 3,1 Hans Gillingstam: Rikissa [in]: Svenskt biografiskt lexikon band 30, 2000, https://sok.riksarkivet.se/Sbl/Presentation.aspx?id=6754.
 4. Saxo Grammaticus, Danmarks krønike. København: Asschenfeldt's Stjernebøger, 1985, II, p. 64.
 5. Saxo Grammaticus, Danmarks krønike. København: Asschenfeldt's Stjernebøger, 1985, II, p. 81.
 6. In some sources he is incorrectly called Prince Vladimir of Novgorod, a non-existent person.
 7. Genealogical database by Herbert Stoyan
 8. Profile in Historiska-personer.nu Архивирано на {{{2}}}.
 9. Sven Tunberg, Sveriges historia till våra dagar. Andra delen. Äldre Medeltiden. Stockholm: P.A. Norstedt & Söners Förlag, 1926, p. 45.
 10. Alternatively, late legend has it that the assassin fled to the king in Västergötland (Magnus Henriksson?) but was extradited to the East Geats and boiled alive. K.M. Kjellberg, K. Sverker den gamle. Linköping, 1922, p. 13, http://hembygdsbok.odeshog.se/web/odeskult/internet.nsf/0/e20900678d4fdfa0c12577c00035b1a1/$FILE/0.pdf Архивирано на 4 март 2017 г.
 11. Nils Ahnlund, "Vreta klosters äldsta donatorer", Historisk tidskrift 65, 1945.
Рикса од Полска (кралица на Шведска)
Роден(а): 12 April 1116 Починал(а): after 1156

Предлошка:S-roy

Претходник
Ulvhild Håkansdotter
Queen consort of Sweden
1129–1130
Наследник
Ulvhild Håkansdotter
Queen consort of Sweden
1148–1156
Наследник
Christina Björnsdotter