Рејов синдром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рејов синдром
Reye's syndrome liver-histology.jpg
Класификација и надворешни извори
Специјалностpediatrics
МКБ-10G93.7
МКБ-9331.81
DiseasesDB11463
MedlinePlus001565
eMedicineemerg/399
MeSHD012202

Рејовиот синдром е брзопрогредирачка енцефалопатија. Симптомите може да вклучуваат повраќање, промени во личноста, конфузија, напади и губиток на свест. Иако типично има појава на хепатотоксичност, жолтица вообичаено не се појавува.

Првиот детален опис на Рејовиот синдром го направил Даглас Реј во 1963 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. McMillan, Julia A.; Feigin, Ralph D.; DeAngelis, Catherine; Jones, M. Douglas (2006). Oski's Pediatrics: Principles & Practice (англиски). Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins. стр. 2306. ISBN 9780781738941.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори