Невродегенерација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Невродегенерација
Парасагитална магнетна резонанција на главата на пациент со доброќудна семејна макроцефалија.
СпецијалностНеврологија Уреди на Википодатоците

Невродегенерација е заеднички термин за прогресивното губење на структурата или функцијата на невроните, вклучувајќи ја смртта на невроните. Многу невродегенеративни болести, вклучувајќи: Паркинсонова болест, Алцхајмерова болест и Хантингтонова болест, се случуваат како резултат на невродегенеративни процеси. Како што истражувањата напредуваат, многу сличности се јавуваат кои ги поврзуваат овие болести на субклеточно ниво. Откривањето на овие сличности нуди надеж за терапевтски напредувања кои можат да се применат на повеќе болести одеднаш. Постојат многу паралели меѓу различни невродегенеративни нарушувања вклучувајќи нетипични белковини, како и индуцирана клеточна смрт.[1][2] Невродегенерацијата може да се најде на многу различни нивоа на невролошко поврзување, со опсег од молекуларно, па сè до системско.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Rubinsztein DC (2006). „The roles of intracellular protein-degradation pathways in neurodegeneration“. Nature. 443 (7113): 780–6. doi:10.1038/nature05291. PMID 17051204. |access-date= бара |url= (help) (англиски)
  2. Bredesen DE, Rao RV, Mehlen P (2006). „Cell death in the nervous system“. Nature. 443 (7113): 796–802. doi:10.1038/nature05293. PMID 17051206. |access-date= бара |url= (help)CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) (англиски)