Нарколепсија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нарколепсија е долгорочно невролошко нарушување кое вклучува намалена способност за регулирање на циклусите на спиење.[1] Симптомите вклучуваат периоди на прекумерна дневна поспаност која обично трае од неколку секунди до минути и може да се појави во секое време.[1] Околу 70% од засегнатите лица исто така доживуваат епизоди на ненадејно губење на мускулната сила, позната како катаплексија.[1] Луѓето со нарколепсија имаат тенденција да спијат околу ист број часови дневно како луѓето без, но квалитетот на спиењето има тенденција да биде полош.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Narcolepsy Fact Sheet“. NINDS. NIH Publication No. 03-1637. Архивирано од изворникот на 27 јули 2016. Посетено на 19 август 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори