Фокален напад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фокален напад
Класификација и надворешни извори
Специјалностневрологија
МКБ-10G40.0-G40.2
МКБ-9345.4-345.5
MedlinePlus000697
MeSHD004828

Фокалните напади (исто така наречени парцијални напади[1] и локализирани напади) се напади кои првично афектираат само една полутопка од мозокот.[2][3] Мозокот се состои од две полутопки, секоја составена од четири лобуси – фронтален, темпорален, париетален и окципитален. Фокалниот напад се генерира и афектира само еден дел од мозокот – цела полутопка или дел од лобус. Симптомите варираат во зависност од тоа каде се јавил нападот. Во фронталниот лобус симптомите може да вклучуваат чувство на „бранови“ во главата; во темпоралниот лобус, чувство на déjà vu; во париеталниот лобус, замаеност или трпки; и во окципиталниот лобус, нарушување во видот или халуцинации.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Partial (Focal) Seizures“. Johns Hopkins Medicine. The Johns Hopkins University. Посетено на 1 September 2016.
  2. Bradley, Walter G. (2012). „67“. Bradley's neurology in clinical practice (изд. 6th.). Philadelphia, PA: Elsevier/Saunders. ISBN 978-1437704341.
  3. "partial seizure" at Dorland's Medical Dictionary
  4. [1] Архивирано на 9 август 2013 г., Epilepsy Society - Are all seizures the same.