Менингитис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Менингитис
Meninges-en.svg
Менингите на централниот нервен систам: dura mater, arachnoidea и pia mater.
СпецијалностИнфектологија, неврологија
СимптомиТреска, главоболка, вкочанетост на вратот[1]
КомпликацииГлувост, епилепсија, хидроцефалус, когнитивен дефицит[2][3]
ПричинителиВирусни, бактериски, други[4]
Дијагностички методЛумбална пункција[1]
Диференцијална дијагнозаТумор на мозок, лупус, Лајмска болест, напади, невролептичен малиген синдром,[5] неглеријаза[6]
ПревенцијаВакцинација[2]
ЛековиАнтибиотици, антивиротици, стероиди[1][7][8]
Фреквенција8.7 милиони (2015)[9]
Смртни случаи379,000 (2015)[10]

Менингитисот преставува воспаление на мозочните обвивки. Спрема етиологијата постојаат различни видови на менингитиси и тоа :

 • Епидемичен;
 • Гноен;
 • Туберкулозен;
 • Серозен и др.

Во 2015 години околу 8.7 милиони луѓе во светот развиле менингитис.[9] Ова резултирало со 379,000 смртни случаи – што претставува намалување од 464,000 смртни случаи во 1990 година.[10][11] Со соодветен третман ризикот од смрт кај бактериски менингитис е помал од 15%.[1] Секоја година во периодот помеѓу декември и јуни во регионот на Супсахарска Африка, познат како менингеален појас, се случуваат епидемии на бактериски менингитис.[12] Помали епидемии се појавуваат и во други краеви во светот.[12] Зборот менингитис доаѓа од старогрчкиот збор μῆνιγξ менинкс, „мембрана“ и медицинскиот суфикс -итис, кој означува „воспаление“.[13][14]

Заеднички симптоми[уреди | уреди извор]

Постојаат заеднички симптоми за сите видови на менингитиси, но секоја група на менингитис се карактеризира со посебни симптоми. Заедничката клиничка слика е позната како менингеален синдром. Симптомите под кој тој се јавува се следните:

 • Главоболие

Главоболието преставува редовен симпптом кој го придружува менингеланиот синдром. Главоболието е мошне интензивно и секое напрегање или движење на главата предизвикува засилување на болката. Главоболието е дифузно, но најмногу е лоцирано на челото и пределот на вратот.

 • Повраќање

Се јавува доста често и независно од внесената храна. Натанува ненадејно и без некој повод. По повраќањето не постои олеснување.

 • Закоченост на вратот
Закочен врат на болен од менингитис

Се јавува како еден од првите симптоми на менингитисот. Се добива со гфлексија на вратот спрема напред при тоа главата не може да се свитка нанапред.

 • Знакот на Керниг

Ако болен кој лежи на грб му се подигнаат нозете и му се стваат под прав агол се јавуваат болки и ограничување во изведувањето на оваа флексија. Знакот на Керниг може да се изведе и на друг начин т.е ако болниот се подигне од лежечка положба во седечка не ќе може да седне под прав агол од деведесет степени со испружени нозе, и ќе настане флексија во колената.

 • Феномен на Бруџински
Феномен на Бруџински

Се разликуваат две проби горен и долен бруџински:

 1. Долен Бруџински

Долниот Бруџински се добива со пасивно свиткување на едната нога во колкот и коленото, при тоа доаѓа во флексија на спротивната нога.

 1. Горен Бруџински

Се добива кога болниот лежи на грбот и пасивно му се флексира главата кон напред, во случај на позитивен симптом доаѓа до флексија на нозете.

 • Фотофобија

Сите заболени од оваа болест покажуваат зголемена осетливост спрема светлина, светлосни дразби.

 • Ликворски наод

Ликворскиот наод е е скоро секогаш изменет.

Видови на менингитиси[уреди | уреди извор]

Епидемичен менингитис[уреди | уреди извор]

Етиологија[уреди | уреди извор]

Клиничка слика[уреди | уреди извор]

Терапија[уреди | уреди извор]

Гноен менингитис[уреди | уреди извор]

Етиологија[уреди | уреди извор]

Клиничка слика[уреди | уреди извор]

Терапија[уреди | уреди извор]

Туберкулозен менингитис[уреди | уреди извор]

Етиологија[уреди | уреди извор]

Клиничка слика[уреди | уреди извор]

Терапија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име CDC2014B.
 2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Lancet.
 3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NEJM.
 4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ginsberg.
 5. Ferri, Fred F. (2010). Ferri's differential diagnosis : a practical guide to the differential diagnosis of symptoms, signs, and clinical disorders (2nd издание). Philadelphia, PA: Elsevier/Mosby. стр. Chapter M. ISBN 0323076998. 
 6. Primary amebic meningoencephalitis--Arizona, Florida, and Texas, 2007. „MMWR. Morbidity and Mortality Weekly Report“ том  57 (21): 573–7. мај 2008 г. PMID 18509301. https://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm5721a1.htm. 
 7. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име CDC2016Vir.
 8. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име IDSA.
 9. 9,0 9,1 Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990-2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015. „Lancet“ том  388 (10053): 1545–1602. октомври 2016 г. doi:10.1016/S0140-6736(16)31678-6. PMID 27733282. 
 10. 10,0 10,1 Global, regional, and national life expectancy, all-cause mortality, and cause-specific mortality for 249 causes of death, 1980-2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015. „Lancet“ том  388 (10053): 1459–1544. октомври 2016 г. doi:10.1016/s0140-6736(16)31012-1. PMID 27733281. 
 11. GBD 2013 Mortality Causes of Death Collaborators (јануари 2015 г). Global, regional, and national age-sex specific all-cause and cause-specific mortality for 240 causes of death, 1990–2013: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2013. „Lancet“ том  385 (9963): 117–71. doi:10.1016/S0140-6736(14)61682-2. PMID 25530442. PMC: 4340604. http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(14)61682-2/fulltext. 
 12. 12,0 12,1 „Meningococcal meningitis Fact sheet N°141“. WHO. November 2015. Архивирано од изворникот на 5 March 2016. конс. 5 March 2016. 
 13. Mosby's pocket dictionary of medicine, nursing & health professions (6th издание). St. Louis: Mosby/Elsevier. 2010. стр. traumatic meningitis. ISBN 978-0323066044. https://books.google.com/books?id=_QGaoiFCIDMC&pg=PT4755. 
 14. „μῆνιγξ“. A Greek-English Lexicon. Oxford: Clarendon Press. 1940. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори


Менингитис - Фемина
Вирусно менингитиси