Република Унгарија (1946—1949)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Република Унгарија
Magyar Köztársaság
Знаме Грб
ХимнаHimnusz
Химна
Местоположба на Hungary
Главен градBudapest
Уредување Парламентарна република
Законодавство Национално Собрание
а. Претежно Католичка.
б. до 1 август 1946.

Република Унгарија (унгарски: Magyar Köztársaság) била парламентарна република која се појавила по распадот на Кралството Унгарија на 1 февруари 1946 година, и престанала да постои на 20 август 1949 година, кога била формирана Народна Република Унгарија.

Историја[уреди | уреди извор]

Од септември 1944 до април 1945 година, по завршувањето на Втората светска војна во Европа, Советската Црвена армија го изврши ослободувањето на Унгарија. Битката за Будимпешта траеше скоро два месеца, за време на која поголемиот дел од градот беше уништен. Западните сојузници и Советскиот Сојуз не ја поддржаа промената на границите на Унгарија од 1938 година, а одлуката на Мировниот договор, потпишан од Унгарија во 1947 година, одлуките на Првата Виенска арбитража беа неважечки на 2 ноември 1938 година.[1] Ова значело дека унгарските граници биле вратени на државата пред 1 јануари 1938 година, што довело до губење на територијата стекнато помеѓу 1938 и 1941 година. Советскиот Сојуз го споил реонот на Задкарпатите, кој делумно бил дел од Унгарија од 1938 година. Од 1946 до 1948 година, половина од унгарските Германци (околу 250.000 луѓе)[2] биле депортирани во Германија.

Советите формирале алтернативна влада во Дебрецин на 21 декември 1944 година, пред да го преземе Букурешт на 18 јануари 1945 година. Золтан Тилда бил на чело на преодната влада.

На изборите одржани во ноември 1945 година, Независната партија на малите фармери освоила 57 отсто од гласовите. Унгарската комунистичка партија, предводена од Махаз Ракоши и Ерне Гере доби поддршка од само 17% од населението. Советската команда во Унгарија, маршалот Климент Ворошилов , одби да му дозволи на Партијата на малите земјоделци да формира влада. Наместо тоа, Ворошилов воспостави коалициска влада со комунистите, кои одржаа некои од клучните позиции. Водачот на малите фармери, Золтан Тилда , беше назначен за претседател на собранието, Ференц Наѓ за премиер, и Маќаш Ракоши за заменик-премиер во февруари 1946 година.

Во текот на 1945 и 1946 година, националната валута, пени, беше целосно уништена од најголемата хиперинфлација регистрирана во историјата. Единствениот спас за економијата беше новата валута, така што унгарскиот форинт повторно бил воспоставен во 1946 година.

Ласло Рајк станал министер за внатрешни работи, а потоа основал тајна полиција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Treaty of Peace with Hungary“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2004-12-04. Посетено на 2019-02-01.
  2. Bryant 2007, стр. 209.

Литература[уреди | уреди извор]