Рене Русо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rene Russo
Russo in 1996
Роден(а)17 февруари 1954(1954-02-17)(70 г.)
Burbank, California, U.S.
ЗанимањеActress, producer, model
Активен период1987–2005, 2010–present
СопружникDan Gilroy (в. 1992)
Деца1

Рене Мари Русо (родена на 17 февруари 1954 година) [1][2] е американска глумица, продуцент и модел. Русо ја започнала својата кариера како моден модел во 1970-тите, појавувајќи се на насловните страници на списанијата како Вог и Космополитен . Своето филмско деби таа го имала во комедијата „ Голема лига“ во 1989 година и станала меѓународно позната играјќи во голем број трилери и акциони филмови во текот на 90-тите години на минатиот век, вклучувајќи ги и „ Смртоносно оружје 3“ (1992), „ Во линија на оган“ (1993), „ Избувнување“ (1995), Земи Шорти (1995), Рансом (1996), Смртоносно оружје 4 (1998) и Афера Томас Краун (1999).

По насловот на семејната комедија Твоја, моја и наша (2005), Русо направила пет години пауза од глумата. Таа се вратила на екранот како Фрига, мајка на херојот, во суперхеројскиот филм Тор (2011), улога што ја репризирала во Тор: Темниот свет (2013) и Одмаздници: Ендграм (2019). Во 2014 година, Русо глумела во реномираниот криминален трилер Nightcrawler, за кој ја освоила наградата Сатурн за најдобра споредна женска улога и била номинирана за наградата БАФТА за најдобра глумица во споредна улога . Таа исто така се појавила во „Интернист“ (2015), „ Само почеток“ (2017) и „ Кадифена свирка“ (2019).

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Русо е родена во Бурбанк, Калифорнија, ќерка на Ширли (родена Балока), работничка во фабрика и келнерка и Нино Русо, вајар и автомеханичар, кој го напуштил семејството кога Русо била две години.[1][3][4] Нејзиниот татко имал италијанско потекло, додека нејзината мајка имала италијанско, германско и англиско потекло.[5][6][7] Русо пораснала со нејзината мајка и нејзината сестра, Тони (која била во брак со текстописецот Берни Таупин од 1979 до 1991 година) [8] го посетувала средното училиште во Бароуз, каде што меѓу нејзините соученици бил и режисерот Рон Хауард Била измачувана од сколиоза и морала да носи апарат за целото тело. Нејзината голема висина и го донела и прекарот „Весел Зелен Гигант“ од страна на нејзините соученици.[9] Во интервју за Фајненшл тајмс во 2019 година, таа навистина се опишала себеси како „штребер“ и признала дека силеџиството што го претрпела за време на учењето во средното училиште ја натерало да се откаже од десетто одделение .[10] Растејќи, Русо немала никакви „амбиции“, забележувајќи дека таа „била премногу зафатена само со обидот да преживее, заедно со сестра и и мајка и - парите им недостигале, мајка и работела на две работни места“. И таа започнала да работи на разни работни места со скратено работно време за да му помогне на своето семејство, работела и во фабрика за очила и како касиерка во кино. Таа на крајот се пронашла во манекенството и заминала во Нјујорк, град кој го опишала како „страшно место во споредба со местото каде што пораснала“.

Кариера[уреди | уреди извор]

1970 - 1980 година[уреди | уреди извор]

Откако наводно била забележана на концертот на Ролинг Стоунс во 1972 година од Џон Крозби, агент од Меѓународниот креативен менаџмент,[11] Русо најпрво ја започнала својата кариера како модел. Со охрабрување на Крозби, Русо се пријавила и бил потпишан договор со Агенцијата за модели на Форд . Таа станала една од врвните модели во 1970-тите и раните 1980-ти,[12] појавувајќи се на насловните страници на магазините за Вог, Мадемозел и Космополитен, како и во реклами за парфеми и козметика.[13] Вог во една статија од 2016 година, напишал: „Во 70-тите, Русо се залагаше за сексапилност која беше и достапна и аспиративна: Таа можеше да го искористи со најдоброто од нив, позирајќи му на Франческо Скавуло во декадентни крзна или во Версаче за Ричард Аведон, но Русо не беше твоето просечно избирање. Рамнотежата што им ја покажала на нејзините слики ја направило да биде првиот избор за уредничките изданија кои барале модели со издржливост и жестина, без разлика дали ќе била облечена стегната во моќен костим во салата за состаноци или да позира на плажа со Тони Спинели “.

Побарувачката за неа како модел почнала да опаѓа кога навлегла во 30-тите години. Направила уште неколку реклами, а потоа му свртела грб на манекенството за одредено време. Студирала театар и глума и започнала да се појавува во театарски улоги во мали театри во Лос Анџелес и на други места во Калифорнија. Во еден период, таа земала часови по глума од ветеранот глумец Алан Рич, за кого таа верувала дека ја запознал со занаетчиството.[14] Русо дебитирала во телевизиска серија во 1987 година, со споредна улога во краткотрајната продукција на ABC, Сајбл , заснована на стрипот „ Sон Сајбл : Хонорарник“ од Мајк Грел . Дебитирала во долгометражен филм како девојка на поранешна бејзбол звезда која се опијанувала и кој ги поминал последните неколку години играјќи во Мексиканската лига во Големата лига, комедија напишана и режирана од Дејвид С. Вард . Филмот им се допаднал на критичарите и заработил 49,8 милиони УСД во Северна Америка.[15]

90-тите години на минатиот век[уреди | уреди извор]

Во 1990 година, Русо се појавила во фантастичниот комедија филмот „ Господин судбина“, со Џим Белуши, во кој ја играла сопругата во она што било алтернативна реалност од животот на еден обичен дечко. Во 1991 година, таа ја имала својата прва водечка филмска улога во „ Еден добар полицаец“, како сопруга на детектив на полицискиот оддел во Њјујорк (го играл Мајкл Китон ). Во 1992 година, Русо постигнала успех во пробивот со улогата на детектив за внатрешни работи Лорна Кол, наспроти Мел Гибсон и Дени Гловер, во акциониот филм „ Смртоносно оружје 3“ .[16] Филмот заработил 320 милиони УСД ширум светот, со што станал петтиот филм со најголема заработка во 1992 година и филмот со најголема заработка во филмската серија „ Смртоносно оружје “.[17] Нејзиното второ филмско издание од 1992 година бил научно-фантастичниот филм Фриџак, кој и покрај целокупниот негативен одговор, и донело на Русо номинација за наградата Сатурн за најдобра споредна женска улога .

Во текот на 90-тите години на минатиот век, Русо глуми во големи улоги во голем број комерцијално и критички успешни филмови. Во 1993 година, таа глумела со Клинт Иствуд во трилерот филм „ Во линија на огнот“, во режија на Волфганг Петерсен, играјќи федерален агент вклучен во единствениот активен службеник на тајната служба, кој останува да чува детали F.он Кенеди во Далас, Тексас, за време на неговиот атентат во 1963 година. Филмот заработил 176,9 милиони УСД на глобално ниво,[18] и добил три номинации за Оскари .[19] Во 1995 година, Петерсен ја фрлил како лекар, кој открива новооткриен вирус, сличен на ебола, кој дошол во САД од Африка со заразен мајмун, во филмот за медицинска катастрофа „ Избувнување“, со Дастин Хофман .[20] Филмот заработил над 189 милиони УСД ширум светот.[17] Таа глумела како глумица од Б филмот, наспроти Џон Траволта, во крими комедијата „ Земете Шорти“, во режија на Бери Соненфелд . По излегувањето, Гет Шорти се нашол на врвот во северноамериканскиот бокс-офис и останал број еден три последователни недели.[21]

Во 1996 година, Русо играла клинички психолог и љубовен интерес на некогашното чудо од голф со малку амбиции во романтичната комедија „ Тин куп“, со Кевин Костнер и повторно глуми со Мел Гибсон за да ја игра неговата сопруга во крим-трилерот „ Рансом“, во режија на Рон Хауард . Додека Тин-купот бил умерен комерцијален успех, Ренсом бил 6-ти филм со најголема заработка во 1996 година, со светска заработка од 309,5 милиони УСД.[22] Во 1997 година, Русо ја портретирала егзотичната сопственичка на животни Гертруда Линц во малку видената комедија „ Бади“,[17][23] и во 1998 година, ја репризирала нејзината улога во „ Смртоносно оружје 4“, последниот филм во серијата, со заработка од 285,4 милиони УСД.[24] Во 1999 година, таа глумела како истражувач за осигурување и љубовница на милијардер, заедно со Пирс Броснан, во филмот „Аферата на Томас Краун“ во режија на Џон МекТирнан . Критичарот Кенет Туран, во својата рецензија за филмот, напишал: „Паметната, тврда изведба на [неа] е најдоброто нешто во врска со оваа преработка на стилскиот филм за каперс, Томас Краун .[25] Производството заработило 124,3 милиони УСД ширум светот.

2000-тите[уреди | уреди извор]

Во 2000 година, Русо ја добила улогата на негативецот Наташа Фатале, наспроти Роберт Де Ниро и Пајпер Перабо, во авантуристичката комедија „Авантурите на Роки и Булвинкл“, во режија на Дес Мекануф и според истоимениот телевизиски цртан филм на Џеј Вард . Филмот добива мешани критики од критичарите и во најголем дел остана незабележан на боксофисот.[26] За нејзиниот портрет, таа била номинирана за номинација за наградата Сатурн за најдобра споредна женска улога,[27] и обратно, номинација за наградата Рази за најлоша споредна глумица [28] Таа се обедини со Де Ниро за да го игра продуцентот на реалното полициско шоу во комедијата Шоутајм (2002), исто така во главната улога на Еди Марфи . Буџетот е вреден 85 милиони УСД, филмот заработи 77,7 милиони УСД.[29]

Комедијата Голема неволја, која се базираше на романот на Дејв Бери и ја претставувала како посветена мајка, првично била закажана за објавување на 21 септември 2001 година и имала силен рекламен притисок. Настаните од 11 септември истата година фрлија жалост во филмскиот комичен шверц на јадрена направа во авион. Следствено, филмот се враќал назад до 2002 година, а промотивната кампања била намалена скоро до степен на напуштање. Филмот се појавил во кината подоцна и брзо поминал , без да предизвика големо влијание.[30]

Русо глумела и го продуцирала филмот Двајца за пари (2005), со Ал Пачино и Метју Меконахи, во кои играла сопруга на агент за спортско коцкање. Во Твоите, моите и нашите (исто така 2005 година), Русо глумела со Денис Кваид, како вдовица на дизајнер на чанти со десет деца. Додека Филм Журнал Интернешнл сметале дека „тајната за скромниот успех на филмот може да се сумира“ во изведбите на Русо и Кваид,[31] Дејли Радар напишал дека „способните глумци ги исполнуваат барањата во најдобро светло во овој опсег на семејна комедија според филмот од 1968 година со Хенри Фонда и Лусил Бол “.[32] Филмот заработил над 72 милиони УСД ширум светот и го забележува нејзиниот единствен комерцијален успех во последната деценија.[17] По објавувањето, Русо зела 5-годишна пауза од глумата, решила да се фокусира на своето здравје и личен живот.[33]

2010-тите[уреди | уреди извор]

Русо на премиерата на Тор во мај 2011 година

Во 2010 година, Русо се вратила на екранот во суперхеројскиот филм Тор, објавен во 2011 година, откако била убедена од режисерот Кенет Брана во декември 2009 година, кој ја замолил да ја претстави Фрига, мајката на титуларниот херој. Сепак, повеќето од нејзините сцени биле отстранети при монтажа.[34] Таа добила повеќе време на екранот во Тор: Темниот свет (2013). Таа ги заслужила овие филмови, кои заработиле повеќе од 1 милијарда УСД заедно,[35] со тоа што се запознала со новата генерација на филмски посетители. „Смешно е што сега имам деца кои доаѓаат кај мене и размислувам:„ од каде ги знаете моите филмови “. И тие велат: 'Тоа е мумијата на Тор '. " [36]

Во 2014 година, Русо се појавила како директор на утрински вести, заедно со Џејk Гиленхал,, во криминалниот трилер „ Најтроуткач“, напишан и режиран од нејзиниот сопруг Ден Гилрој .[37] Филмот бил исполнет со широко распространета пофалба и неколку критичари го навеле како еден од најдобрите филмови за 2014 година.[38] Индивајер тврди: „Русо е составен дел од нарацијата и таа дава колку што може. Улогата е лесна нејзина најдобра во последните неколку години, а богатиот материјал бара огромна инвентивност од глумицата. Нема многу замислени напишани улоги за жени кои стареат, но Русо ги потопува забите во улогата на студена крвава вампирка, заштитничка на сопствената несигирна и неизвесна застапеност во редакцијата “.[39] Буџетот бил вреден 8,5 милиони УСД, а филмот заработл 50,3 милиони УСД.[40]

Русо ги портретирала групите и мајката на режисерот J.. Ехтернкамп во неговата независна комедија Франк и Синди (2015), заснована на истоимениот документарец од 2007 година. Во 2015 година, таа повторно се обединила со Роберт Де Ниро, играјќи домашен терапевт за масажа и негов љубовен тренер, во комедијата Интернист, во режија на Ненси Мејерс .[41] „Њујорк пост“ и „Вашингтон пост“ сметале дека таа е главна точка во нејзината улога [42] а филмот заработил 194,6 милиони УСД на глобално ниво.[43] Русо глумела со Морган Фримен и Томи Ли Џонс во друга комедија „ Само почеток“ (2017), како регионален директор на луксузното одморалиште Вила Капри во Палм Спрингс, Калифорнија.[44] Разновидноста сметала дека тројцата глумци „прават нешто повеќе отколку да се засрамат тука“,[45] како дел од целокупниот негативен одговор.[46]

Во Велвет Бузсав (2019), Русо повторно работела со Џејк Гиленхал и Ден Гилрој, играјќи силен сопственик на уметничка галерија прогонувана од мистериозната природа на серија слики од непознат уметник. Филмот го издал Нетфликс, имал позитивни критики.[47] Таа накратко ја повторила улогата на Фрига во „ Одмаздници: крајна игра“ .

Личен живот[уреди | уреди извор]

Русо се омажила со сценаристот Ден Гилрој на 14 март 1992 година.[48] Тие се запознале додека работеле на филмот Фриџак (1992). Тие имаат една ќерка Роуз (родена на 31.08.1993), која започнала со манекенство [49] и живее во Брентвуд, Калифорнија .

Русо за време на снимањето на емисијата „Кралицата Латифа“ во 2014 година открила дека има биполарно растројство .[50] Додека состојбата ја мачела уште од детството, емотивно турбулентното време ја поттикнало да започне да зема лекови, и покрај првичното стравување.[51] Таа е побожна христијанка.[52]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1989 година Голема лига Лин Велс
1990 година Господине Судбина Синди Во Бамперс / Бароус
1991 година Еден добар полицаец Рита Луис
1992 година Слободен џек Џули Редлунд
Смртоносно оружје 3 Лорна Кол
1993 година Во линијата на огнот Лили Рејнс
1994 година Главна лига II Лин Велс Камео
1995 година Избивање на зараза Роби Киуг
Земете Шорти Карен Флорес
1996 година Лим чаша Д-р Моли Грисволд
Откупнина Кејт Мулен
1997 година Друже Гертруда Линц
1998 година Смртоносно оружје 4 Лорна Кол
1999 година Аферата Томас Краун Кетрин Олдс Банинг
2000 година Авантурите на Роки и Булвинкл Наташа Фатале
2002 година Време за забава Бркај го Ренци
Голема неволја Ана Херк
2005 година Двајца за пари Тони Мороу Извршен продуцент
Твое, мое и наше Хелен Норт
2011 година Тор Фрига
2013 година Тор: Темниот свет
2014 година Ноќен творец Нина Ромина
2015 година Френк и Синди Синди
Практикантот Фиона
2017 година Само што започнавме Сузи дуња
2019 година Кадифена зуичка пила Родора Хазе
Одмаздници: Ендграм Фрига

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1987–1988 година Сајбл Еден Кендел 7 епизоди

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Година Работа Награда Категорија Резултат
1993 година Слободен џек Награда Сатурн Победник
Смртоносно оружје 3 Награда за филм на МТВ Победник
1996 година Земете Шорти Награда на еснафот на глумци на екранот Победник
1999 година Смртоносно оружје 4 Награда за забавно емитување Победник
2000 година Аферата Томас Краун Награда за забавно емитување Победник
2001 година Авантурите на Роки и Булвинкл Награда Сатурн Победник
Награда Раци Победник
Награди за лош филм на смрдеа Победник
2014 година Ноќен творец ААРП награда Победник
Награди на здружението на филмски критичари во Сан Диего Победник
Награда Сатурн Победник
Награда БАФТА Победник
Награда за општествени критичари во Денвер Победник
Награда за општествени критичари во Детроит Победник
Награда на здружението на филмски критичари во Лос Анџелес Победник
Награда на Националното друштво на филмски критичари Победник
Анкета за филмови со селски глас Победник

Користена литература[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Rene Russo Biography (1954-)“. Filmreference.com. Посетено на November 2, 2015.
 2. „Free Family Tree, Genealogy and Family History – MyHeritage“. Familytreelegends.com. Архивирано од изворникот на 2011-04-27. Посетено на November 2, 2015.
 3. „Star Rene's Runaway Dad Died of Guilt; Actress Refused to Speak to Him After He Dumped Young Family“. HighBeam Research. May 17, 2011. Архивирано од изворникот на May 17, 2011. Посетено на August 26, 2019.
 4. Date, CINDY PEARLMAN (August 11, 1996). „Chicago Sun-Times:: Search“. Chicago Sun-Times.
 5. „Rene Russo on Two for the Money, Al Pacino and Matthew McConaughey“. Movies.about.com. Архивирано од изворникот на December 31, 2007. Посетено на November 2, 2015.
 6. „A little older, a lot wiser.(Rene Russo)“. Good Housekeeping. August 1, 2000.
 7. Coleman, Darlene Magee (May 3, 1998). „Then and Now Shirley Balocca Russo Returns for Reunion“. The Fort Scott Tribune. стр. 3. ISSN 8755-3171 – преку Google News.
 8. Bernardin, Claude; Stanton, Tom (1996). Rocket Man: Elton John from A-Z. Greenwood Publishing Group. стр. 89. ISBN 978-0-275-95698-1.
 9. „Rene Russo: Teacher Kept Me From "Killing Myself" in High School“. Us Weekly. February 3, 2015. Посетено на February 9, 2019.
 10. „Subscribe to read“. Financial Times.
 11. 'LETHAL WEAPON 3' ROLE BRINGS STARDOM TO RENE RUSSO“. Chicago Tribune. 24 May 1992.
 12. „Rene Russo“. Yahoo Movies. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на September 6, 2014.
 13. „In the '70s, Rene Russo Made American Beauty Exciting in Vogue“. Vogue. Посетено на February 9, 2019.
 14. Rich, Allan (2007). A Leap from the Method: An Organic Approach to Acting. AuthorHouse. стр. 120. ISBN 978-1-4208-2223-6.
 15. „Major League (1989) - Box Office Mojo“. www.boxofficemojo.com. Посетено на February 9, 2019.
 16. „Lethal Weapon 3 Role Brings Stardom to Rene Russo“. Chicago Tribune. May 24, 1992. Посетено на October 3, 2010.
 17. 17,0 17,1 17,2 17,3 „Rene Russo“. Box Office Mojo. Посетено на September 6, 2014.
 18. „In the Line of Fire (1993) - Financial Information“. The Numbers. September 3, 1993. Посетено на August 26, 2019.
 19. „In the Line of Fire (1993)“. Rotten Tomatoes. Flixster. Посетено на September 26, 2012.
 20. „Dustin Hoffman“. Variety. November 7, 2013. Архивирано од изворникот на September 1, 2017.
 21. „Weekend Box Office November 10–12, 1995“. Box Office Mojo. Посетено на 5 November 2011.
 22. „Ransom (1996) - Box Office Mojo“. www.boxofficemojo.com. Посетено на February 9, 2019.
 23. „Buddy (1997)“. Rottentomatoes.com. Посетено на September 6, 2014.
 24. „Lethal Weapon 4 (1998) - Box Office Mojo“. www.boxofficemojo.com. Посетено на February 9, 2019.
 25. „Just Call It the Rene Russo Affair“. Los Angeles Times. August 6, 1999. Посетено на September 6, 2014.
 26. „Weekend Box Office Results for June 30-July 2, 2000“. Box Office Mojo. July 3, 2000. Посетено на December 10, 2016.
 27. „Nominees for 27th annual Saturn Awards“. UPI. Посетено на February 9, 2019.
 28. AlloCine. „Nominations aux Razzie Awards“. AlloCiné. Посетено на February 9, 2019.
 29. „Showtime (2002) - Box Office Mojo“. www.boxofficemojo.com. Посетено на February 9, 2019.
 30. „Big Trouble (2002) - Box Office Mojo“. www.boxofficemojo.com. Посетено на February 9, 2019.
 31. „YOURS, MINE & OURS | Film Journal International“. www.filmjournal.com. Архивирано од изворникот на 2019-02-03. Посетено на February 9, 2019.
 32. „Cole Smithey - Capsules: Yours, Mine & Ours“. www.colesmithey.com. Посетено на February 9, 2019.
 33. Kaufman, Amy Kaufman, By Amy (October 18, 2014). 'Nightcrawler' actress Rene Russo is a reluctant star“. latimes.com. Посетено на February 9, 2019.
 34. Roger Friedman (July 31, 2012). „Rene Russo, Cut Out of Big Studio "Thor," Aims for New Indies Now“. Посетено на September 6, 2014.
 35. „Thor Movies at the Box Office - Box Office Mojo“. www.boxofficemojo.com. Архивирано од изворникот на 2019-07-13. Посетено на February 9, 2019.
 36. „Rene Russo, interview: Actress back with a bang in new film“. The Independent. October 17, 2014. Посетено на February 9, 2019.
 37. „Jake Gyllenhaal, Rene Russo unite for noir movie 'Nightcrawler'. Digital Spy. April 26, 2013. Архивирано од изворникот на 2015-09-25. Посетено на September 29, 2013.
 38. „Gold Derby Oscar MVP: Don't overlook Rene Russo in 'Nightcrawler'. October 13, 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на October 15, 2014.
 39. „TIFF Review: Dan Gilroy's 'Nightcrawler' Starring Jake Gyllenhaal & Rene Russo“. Архивирано од изворникот на September 6, 2014. Посетено на September 6, 2014.
 40. „Nightcrawler (2014) - Financial Information“. The Numbers. Посетено на February 9, 2019.
 41. 'Mulaney' Actor Joins Anne Hathaway, Robert De Niro in 'The Intern'. Посетено на September 6, 2014.
 42. Stewart, Sara (September 24, 2015). „De Niro and Hathaway should be fired for 'The Intern'. New York Post. Посетено на February 9, 2019.
 43. „The Intern (2015) - Box Office Mojo“. www.boxofficemojo.com. Посетено на February 9, 2019.
 44. Busch, Anita (June 9, 2016). „Rene Russo Negotiating To Join Morgan Freeman, Tommy Lee Jones In 'Villa Capri'. Посетено на November 1, 2016.
 45. Leydon, Joe (December 8, 2017). „Film Review: 'Just Getting Started'. Variety. Посетено на February 9, 2019.
 46. „Just Getting Started (2017)“. Посетено на February 9, 2019.
 47. „Velvet Buzzsaw (2019)“. Посетено на February 9, 2019.
 48. „Interview: Dan Gilroy“. Film Comment. February 10, 2015. Посетено на February 9, 2019.
 49. „Will Rene Russo's Daughter Be Fashion's New Favorite Face?“. Vogue. Посетено на February 9, 2019.
 50. „Rene Russo Reveals Battle With Bipolar Disorder“. E! Online. October 14, 2014. Посетено на October 15, 2014.
 51. „Rene Russo's Startling Revelation: I Am Bipolar“. PEOPLE.com. Посетено на October 15, 2014.
 52. „Rene Russo fights for her right to act in the buff“. Посетено на November 1, 2016.
 53. „Los Angeles Film Critics Give Boyhood Top Honors“. Vulture. Посетено на November 2, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]