Рајнат Синг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнат Синг
राजनाथ सिंह
Rajnath.jpg
Министер за одбрана
На должноста
Стапил
31 мај 2019
Премиер Нарендра Моди
Претходник Нирмала Ситараман
Изборна единица Лакнау, Утар Прадеш
министер за внатрешни работи
На должноста
26 мај 2014 – 30 мај 2019
Премиер Нарендра Моди
Претходник Сушилкумар Шинде
Наследник Амит Шах
Изборна единица Мирзапур, Утар Прадеш
Главен министер на Утар Прадеш
На должноста
28 октомври 2000 – 8 март 2002
Претходник Рам Пракаш Гупта
Наследник Правило на претседателот

Мајавати

Изборна единица Хајдергарх, Утар Прадеш
Лични податоци
Роден(а) 10 јули 1951 ( 1951 -07-10) (71 г.)
Чандаули, Утар Прадеш, Индија
Сопружник Савитри Синг
Деца Панкај Синг

Анамика Синг
Неерај Синг

Рајнат Синг (За снимкава listen роден на 10 јули 1951 година) е индиски политичар кој служи како министер за одбрана на Индија.[1]

Референца[уреди | уреди извор]

  1. „Meet the men and women who will run India for the next 5 years - Ministry of utmost prowess“. The Economic Times. Посетено на 2020-10-24.