Прејди на содржината

Нарендра Моди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нарендра Моди
नरेंद्र मोदी
Премиер на Индија
На должноста
Стапил
26 мај 2014
Претходник Manmohan Singh
Главен министер на Гуџарат
На должноста
7 октомври 2001 – 22 мај 2014
Претходник Кешубхај Пател
Наследник Анандибен Пател
Лични податоци
Роден(а) Нарендрабај Дамодардас Моди
17 септември 1950 ( 1950 -09-17)(73 г.)
Ваднагар, држава Бомбај, Индија
Сопружник Јашодабен Моди (m. 1968; estranged)[1]
Потпис
Портал Официјално мрежно место

Владино мрежно место

Нарендра Дамодардас Моди (роден на 17 септември 1950 година), широко познат како Нарендра Моди е индиски политичар кој служи како 14-ти и сегашен премиер на Индија од 2014 година.[2] Тој бил главен министер на Гуџарат од 2001 до 2014 година и е пратеник во парламентот на Варанаси. Моди е член на партијата Баратија Џаната (БЈП) и на Раштарија Свејамсевак Санг (РСС), хинду националистичка волонтерска организација.[3] Тој е првиот премиер надвор од Индискиот национален конгрес кој освои два последователни мандати со целосно мнозинство и вториот што заврши повеќе од пет години на функцијата по Атал Бихари Вајпаи.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jashodaben, named by Narendra Modi as his wife, prays for him to become PM“. NDTV. Press Trust of India. 11 April 2014. Архивирано од изворникот на 17 July 2020. Посетено на 12 June 2020.
  2. „National Portal of India“. www.india.gov.in. Посетено на 2020-12-13.
  3. Bobbio, Tommaso (2012-05-01). „Making Gujarat Vibrant: Hindutva , development and the rise of subnationalism in India“. doi:10.1080/01436597.2012.657423. S2CID 154422056. Наводот journal бара |journal= (help)
  4. „Elections 2019: PM Modi returns with bigger mandate, faces growth challenge“. VCCircle (англиски). 2019-05-23. Посетено на 2020-12-13.