Ралф Едстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ралф Едстрем во 1973

Ралф Сигвард Едстрем (роден на 7 октомври 1952 година) е поранешен шведски професионален фудбалер кој играл како напаѓач. Нашироко се сметал за најдобар шведски играч во 1970-тите. Тој ја започнал својата кариера со Дегерфорс во доцните 1960-ти и продолжил да ги претставува Отвидаберг, ПСВ Ајндховен, ИФК Гетеборг, Стандард Лиеж и АС Монако пред да се пензионира во Оргрите во 1985 година. Како репрезентативец помеѓу 1972 и 1980 година, тој играл вкупно 40 натпревари за репрезентацијата на Шведска и постигнал 15 гола. Тој ја претставувал својата земја на Светските првенства на ФИФА во 1974 и 1978 година и бил награден со Гулдболен како најдобар играч на Шведска во 1972 и 1974 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Започнувајќи ја својата кариера во Дегерфорс, Едстрем се преселил во ФФ Отвидаберг и станал национален шампион во 1972 година.[1] Тој се преселил во ПСВ Ајндховен во 1973 година и бил дел од тимот кој станал национален шампион во 1974/75 и 1975/76 година.[1] На клупско ниво, тој станал не само шведски шампион, туку и холандски (двапати) и француски шампион.[2] Тој исто така ги освоил шведскиот, холандскиот и белгискиот куп и двапати бил избран за играч на годината во Шведска (1972 и 1974 година, освојувајќи го Гулдболен). Тој го повредил коленото додека бил во АС Монако, што го спречило да игра какви било натпревари за Оргрите ИС и на крајот довело до негово пензионирање од професионалниот фудбал во 1985 година.[1]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Ралф Едстрем постигнувајќи 1-0 против Западна Германија на Светското првенство во ФИФА 1974 година

Едстрем одиграл 40 настапи за шведската репрезентација и постигнал 15 голови.[1] Тој бил најзабележителен по неговиот настап на Светското првенство во фудбал во 1974 година каде имал голем удел во натпреварите. Шведска завршила на петтото место, а на овој турнир забележал 6 настапи.[3]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тој е стручен радио-коментатор од 1980-тите.[4]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Извор [5]

Клупски настап Лига
Клуб Сезона Лига Натпревари Голови
Шведска Лига
Отвидаберг 1971 година Алсвенскан 22 6
1972 година Алсвенскан 19 16
1973 година Алсвенскан 11 6
Холандија Лига
ПСВ Ајндховен 1973–74 Ередивизија 33 19
1974–75 Ередивизија 32 16
1975–76 Ередивизија 29 15
1976–77 Ередивизија 18 5
Шведска Лига
ИФК Гетеборг 1977 година Алсвенскан 8 4
1978 година Алсвенскан 17 6
1979 година Алсвенскан 12 4
Белгија Лига
Стандард Лиеж 1979–80 Прва дивизија 31 18
1980–81 Прва дивизија 20 9
Франција Лига
АС Монако 1981–82 Поделба 1 35 15
1982–83 Поделба 1 14 1
Шведска Лига
Оргрите 1983 година Алсвенскан 0 0
1984 година Алсвенскан 0 0
1985 година Алсвенскан 0 0
Шведска 89 42
Холандија 161 71
Белгија 51 27
Франција 49 16
Вкупно 350 156

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Настапи и голови по репрезентација и година [6]
Репрезентација Година Натпревари Голови
Шведска 1972 година 4 8
1973 година 8 1
1974 година 9 4
1975 година 5 2
1976 година 2 0
1977 година 2 0
1978 година 4 0
1979 година 0 0
1980 година 5 0
Вкупно 40 15
Список на оценки и резултати: Првата колона со резултати ја покажува бројката на голови на Шведска, втората колоната за резултати го покажува резултатот по секој гол на Едстрем.
Список на меѓународни голови постигнати од Ралф Едстрем
Бр. Датум Место на одржување Противник Резултат Резултат Натпревари Наводи
1 6 август 1972 година Стадион Расунда, Солна, Шведска Советски Сојуз 1–0 4–4 Пријателски [7]
2 2–3
3 4–4
4 17 септември 1972 година Стадион Улевал, Осло, Норвешка  Норвешка 1–0 3–1 Пријателски [8]
5 3–1
6 15 октомври 1972 година Улеви, Гетеборг, Шведска  Малта 1–0 3–1 Квалификации за Светското првенство во ФИФА 1974 година [9]
7 3–0
8 7–0
9 13 јуни 1973 година Непстадион, Будимпешта, Унгарија  Унгарија 3–3 3–3 Квалификации за Светското првенство во ФИФА 1974 година [10]
10 23 јуни 1974 година Рајнстадион, Диселдорф, Германија  Уругвај 1–0 3–0 Светско првенство во ФИФА 1974 година [11]
11 3–0
12 30 јуни 1974 година Рајнстадион, Диселдорф, Германија  Западна Германија 1–0 2–4 Светско првенство во ФИФА 1974 година [12]
13 3 јули 1974 година Рајнстадион, Диселдорф, Германија  Југославија 1–1 1–1 Светско првенство во ФИФА 1974 година [13]
14 19 мај 1975 година Орјанс Вал, Халмштад, Шведска  Алжир 1–0 4–0 Пријателски [14]
15 4 јуни 1975 година Стадион Росунда, Солна, Шведска  Југославија 1–0 1–2 Квалификации за УЕФА Евро 1976 година [15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Allsvensk skyttekung och nickprofil“ (шведски). 2019-08-20. Посетено на 2021-02-09.
 2. „Ralf Edström om ✓ Sjukhusbesöken ✓ Pengarna ✓ "Det är allvar – jag skojar inte" ✓ Zlatan“. www.expressen.se (шведски). Посетено на 2021-02-09.
 3. FIFA profile
 4. Radio, Sveriges. „Ralf Edström: "Det var en enorm fotbollsspelare" - Radiosporten“. sverigesradio.se (шведски). Посетено на 2021-02-09.
 5. „Ralf Edström - Spelarstatistik - Svensk fotboll“. www.svenskfotboll.se. (шведски). Посетено на 2021-02-09.
 6. „Sverige - Sovjet - Matchfakta - Svensk fotboll“. www.svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 2021-02-09.
 7. „Norge - Sverige - Matchfakta - Svensk fotboll“. www.svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 2021-02-09.
 8. „Sverige - Malta - Matchfakta - Svensk fotboll“. www.svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 2021-02-09.
 9. „Ungern - Sverige - Matchfakta - Svensk fotboll“. www.svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 2021-02-09.
 10. „Sverige - Uruguay - Matchfakta - Svensk fotboll“. www.svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 2021-02-09.
 11. „Sverige - Västtyskland - Matchfakta - Svensk fotboll“. www.svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 2021-02-09.
 12. „Sverige - Jugoslavien - Matchfakta - Svensk fotboll“. www.svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 2021-02-09.
 13. „Sverige - Algeriet - Matchfakta - Svensk fotboll“. www.svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 2021-02-09.
 14. „Sverige - Jugoslavien - Matchfakta - Svensk fotboll“. www.svenskfotboll.se (шведски). Посетено на 2021-02-09.