Прејди на содржината

Полички Округ

Координати: 53°32′N 14°34′E / 53.533° СГШ; 14.567° ИГД / 53.533; 14.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Полички Округ
Powiat policki
округ
Знаме на Полички ОкругГрб на Полички Округ
Местоположба во војводството
Местоположба во војводството
Општини во округот
Општини во округот
Земја Полска
ВојводствоЗападнопоморско
СедиштеПолице
Општини
Површина
 • Вкупно665,33 км2 (25,689 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно81.229
 • Густина1,2/км2 (3,2/ми2)
Рег. таб.ZPL
Мреж. местоpowiat.policki.pl

Полички Округ (полски: powiat policki) — округ во Западнопоморското Војводство, северозападна Полска, крај полско-германската граница. Созаден е на 1 јануари 1999 г. со управната реформа од претходната година. Најголем град и седиште на округот е Полице, сместен на 13 км северно од војводското седиште Шчеќин. Единствен друг град во округот е Нове Варпно, на 29 км северозападно од Полице. Сите останати места се села.

Округот зафаќа површина од 665,33 км2 и во 2020 г. имал 81.229 жители.[1] Уделот на градско население изнесува 59,1 %.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Поличкиот Округ се граничи со градот Швиноујшќе (преку Шчеќинскиот Залив) на север и Голењувскиот Округ на исток, градот Шчеќин на југоисток и Грифинскиот на југ. На запад се граничи со Германија (окрузите Западна Померанија-Грајфсвалд и Укермарк).

Полице и Шчеќин имаат заедничка автобуска мрежа.

Округот има патни врски со:

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Округот се дели на четири општини од кои две се градско-селски, а две селски. Тука се наведени надолно по бројот на жители во 2016 г.[2]

Општина Вид Површина
(км2)
Население
(2016)
Седиште
Полице градско-селска 251,42 41.543 Полице
Добра селска 110,27 21.186 Добра
Колбасково селска 105,46 12.311 Колбасково
Нове Варпно градско-селска 197,88 1.667 Нове Варпно

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Приридни знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Вкшанска Шума — подрачје на мрежата Натура 2000 во околината на придониот резерват Швидвје и неговото езеро кај Таново и Добра
 • Канали - подрачје на мрежата Натура 2000; рушевини од нафтени погони во Полице, денес живеалиште за лилјаци.
 • Кајакарење на реката Гуњица од Венгорњик низ Таново, Татиња и Вјењково до Полице (Јасјењица)
 • Лагуната Шчеќински Залив (Тшибјеш, Нове Варпно)

Културно-историски знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Тулноготска црква во Полице - Јасјењица (XIV/XVIII век)
 • Остатоци од августински манастирски конаци во Полице - Јасјењица (XIV век)
 • Тулноготска капела (XV век) на плоштадот „Хробри“ во стариот дел на Полице
 • Неоготска црква (XIX век) во стариот дел на Полице
 • Лапидариум во паркот Старомјејски во стариот дел на Полице
 • Стари социјални станови (XIX век) во Полице, Ново Варпно и куќи од овој период во Тшебјеж
 • Градски дом во Нове Варпно (XIV век)
 • Цркви од XIII век во Колбасково, Добра, Волчково, Бук, Вонвелњица, Мјежин, Барњислав и Бендаргово

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. GUS (30 јуни 2020). „TABL. II. LUDNOŚĆ, RUCH NATURALNY ORAZ MIGRACJE LUDNOŚCI WEDŁUG POWIATÓW W PIERWSZYM PÓŁROCZU 2020 R.“. Отсутно или празно |url= (help)
 2. Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2016 r. (Stan w dniu 31 XII 2016 r.). Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. 30 мај 2017. ISSN 2451-2087.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]