Повит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Повит
Повит
Цвет на повит
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
Ред: Лутиковидни
Семејство: Лутичиња
Род: Повит
L.[1]
Синоними

Atragene L.
Coriflora Weber
Viorna Rchb.[1]

Повит[2][3] или павит[4][5] (науч. Clematis) — род од семејството на лутичињата (Ranunculaceae).

Вклучува околу 300 видови тревни повеќегодишни растенија со дрвенести корени и ползечки, полудрвени, зимзелени или листопадни растенија. Тие се наоѓаат во двете полутопки, особено во Европа, Хималаите, Кина, Австралија, Северна Америка и Средна Америка. Се одгледуваат поради изобилното, многу декоративно цветање.

Опис на посебностите на повитот[уреди | уреди извор]

Листовите му се спротивни и често сложени. Венечните ливчиња не се разликуваат од чашкините, или сепалите се слични на ливчињата; најчесто има 4, 6 или 8 од нив. Нектарот понекогаш се наоѓа во основата прашниците. Кога се развиваат плодовите, повитот брзо се препознава меѓу другите растенија. Овошјето се нарекува голц. Плодовите имаат издолжен врат. Овие вратови се свилени и меки. Оваа одлика не се појавува кај сите видови, но ја има обичниот повит (Clematis vitalba ), еден од ретките повити во Словенија.

Одгледувани видови[уреди | уреди извор]

Доцноцветните, крупноцветните одгледувани сорти имаат надворешно свртени, широко распространети, необесени, широки од 6 до 15 cm цветови, кои се развиваат во лето или рана есен на нови фиданки. Лесно ја поднесува зимата, бојата на цвеќето кај многу видови и сорти е под влијание на климатските услови. Во потоплите клими, повеќето растенија имаат потемни цветови.

Разновидноста на повити во светот[уреди | уреди извор]

Досега се опишани над 300 вида повити, од кои некои се наведени во списокот подолу:

 • Clematis addisonii
 • Clematis aethusifolia
 • Clematis afoliata
 • Clematis akebioides
 • Clematis alpina (планински повит)
 • Clematis apiifolia
 • Clematis argentilucida
 • Clematis aristata
 • Clematis arizonica
 • Clematis armandii
 • Clematis aromatica
 • Clematis aspleniifolia
 • Clematis austrojapanensis
 • Clematis bojeri
 • Clematis boninensis
 • Clematis Brachiata
 • Clematis brevicaudata
 • Clematis buchananiana
 • Clematis calycina
 • Clematis campaniflora
 • Clematis chinensis
 • Clematis chrysocoma
 • Clematis cirrhosa
 • Clematis coccinea
 • Clematis colensoi
 • Clematis commutata
 • Clematis connata
 • Clematis crassifolia
 • Clematis crispa
 • Clematis daurica
 • Clematis davidiana
 • Clematis delavayi
 • Clematis denticulata
 • Clematis durandii
 • Clematis eriostemon
 • Clematis fargessii
 • Clematis filamentosa
 • Clematis finetiana
 • Clematis flabellata
 • Clematis flammula
 • Clematis florida
 • Clematis foetida
 • Clematis fortunei
 • Clematis fremontii
 • Clematis fruticosa'
 • Clematis fujisanensis
 • Clematis fusca
 • Clematis gentianoides
 • Clematis glauca
 • Clematis globosa
 • Clematis globulosa
 • Clematis glycinoides
 • Clematis gouriana
 • Clematis gracilifolia
 • Clematis grandiflora
 • Clematis grata
 • Clematis graveolens
 • Clematis grewiiflora
 • Clematis henryi
 • Clematis heracleifolia
 • Clematis hexasepala
 • Clematis hilarii
 • Clematis hirsuta
 • Clematis hirsutissima
 • Clematis hybrid
 • Clematis incisodentata
 • Clematis indivisa
 • Clematis integrifolia
 • Clematis intermedia
 • Clematis intricata
 • Clematis jackmanii
 • Clematis japonica
 • Clematis koreana
 • Clematis lanuginosa
 • Clematis lasiandra
 • Clematis lasiantha
 • Clematis ligusticifolia
 • Clematis macropetala
 • Clematis mandshurica
 • Clematis maximowicziana
 • Clematis meyeniana
 • Clematis microphylla
 • Clematis montana
 • Clematis montevidensis
 • Clematis morefieldii
 • Clematis ochotensis
 • Clematis ochroleuca
 • Clematis orientalis
 • Clematis paniculata
 • Clematis parviloba
 • Clematis patens
 • Clematis pauciflora
 • Clematis peterae
 • Clematis pierotii
 • Clematis pinnanta
 • Clematis pitcheri
 • Clematis pogonandra
 • Clematis potaninii
 • Clematis pseudoflammula
 • Clematis pubescans
 • Clematis recta
 • Clematis vitalba
 • Clematis viticella

Употреба[уреди | уреди извор]

На некои места младите ластари се јадат како аспарагус или се киселат во оцет.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Genus: Clematis L.“. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 2000-12-20. Архивирано од изворникот на 2009-06-17. Посетено на 2011-02-02.
 2. „повит“Дигитален речник на македонскиот јазик
 3. „повит“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
 4. „павит“Дигитален речник на македонскиот јазик
 5. „павит“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
 6. Tomaž Petauer (1999). Leksikon rastlinskih bogastev. Tehniška založba Slovenije. ISBN 86-365-0133-4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]