Плочка катедрала

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Плоцка катедрала)
Прејди на: содржини, барај
Плочка катедрала
Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
6 Plock 073.jpg
Основни податоци
Место Плоцк, Полска
Припадност Римокатоличка црква
Статус активна

Плочка катедрала (полски: Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)) — катедрала во градот Плоцк, Полска. Таа е посветена на Света Богородица на Мазовија и претставува еден од најзначајните примери на романиката во Европа.

Катедралата во Плоцк била основана во 1075 година.[1] Првите извори околу храмот датираат од 1102 година, односно од времето на Владислав I Херман, кој бил погребан во објектот. Во 1129 година таа била реконструирана во времето на Болеслав III и бископот Александар.[1] Во периодот од 1136 до 1144 година била обновувана од пожарот којшто го зафатил градот. Во 1144 година била осветена и посветена на Света Богородица.[1] Христијанскиот храм бил реновиран и во 1531-1535 година по пожарот од 1530 година.[1] Изгледот на новиот храм бил земен од црквата Свети Агостино и црквата Санта Марија дел Пополо во Рим. За последен пат, зградата била обновена во 1903 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 (полски) „Rys historyczny“. www.diecezja.plock.pl. http://www.diecezja.plock.pl/index.php?show=parafia&dekanat=26&parafia=131. посет. 8 декември 2009 г.