Црква Санта Марија дел Пополо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Санта Марија дел Пополо
Santa Maria del Popolo
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°54′41″N 12°28′35″E / 41.91139° СГШ; 12.47639° ИГД / 41.91139; 12.47639

Црквата Санта Марија дел Пополо (италијански :Santa Maria del Popolo) е црква која се наоѓа во Рим, Италија[1] и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 1099 година во времето на Папа Паскал II, реновирана во периодот помеѓу 1472-1477 година од страна на Бацио Понтели и Андреа Бренго.

Наводи[уреди | уреди извор]