Црква Санта Марија дел Пополо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Црква Санта Марија дел Пополо
Santa Maria del Popolo
Church St Maria del popolo 1.jpg
Основни податоци
Место Рим, Италија
Координати
Држава Италија
Архитектонски опис
Архитект Q576325
Тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Ренесансна архитектура
Карактеристики

Црквата Санта Марија дел Пополо (италијански :Santa Maria del Popolo) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата била изградена во 1099 година во времето на Папа Пасхалиј II, реновирана во периодот помегу 1472-1477 година од страна на Бацио Понтели и Андреа Бренго.