Црква Свети Агостино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Агостино
Basilica di Sant'Agostino in Campo Marzio
Sant agostino.JPG
Основни податоци
МестоРим, Италија
КоординатиКоординати: 41°54′03″N 12°28′27″E / 41.90083° N; 12.47417° E / 41.90083; 12.47417

Црквата Свети Агостино (италијански : Basilica di Sant'Agostino in Campo Marzio) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата е една од првите која била изградена во времето на ренесансата. Фасадата била изградена во 1483 година од страна на Џиакамо ди Пиетрасанта. Во оваа црква се наоѓа сликата Мадона ди Лорето.