Перметрин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Перметрин
Chemical structure of permethrin
Назнаки
52645-53-1 Yes check.svgОк
ChEBI CHEBI:34911 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL1525 Yes check.svgОк
ChemSpider 36845 Yes check.svgОк
DrugBank DB04930 Yes check.svgОк
Jmol-3D слики Слика
KEGG C14388 Yes check.svgОк
PubChem 40326
UNII 509F88P9SZ Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед Безбојни кристали
Густина 1.19 g/cm3, solid
Точка на топење
Точка на вриење
5.5 x 10−3 ppm
Штетност
Опасности по здравјето Irritating to skin and eyes,
damaging to lungs
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Перметрин е соединение кое широко се употребува како инсектицид, акарицид и репелент на инсекти. Перметринот е избор од прва линија во третман на шуга.

Припаѓа на групата синтетски соединенија наречени пиретроиди, и делува како невротоксин, влијаејќи врз невронските мембрани преку пролонгирање на активацијата на натриумовите канали.