Шуга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија од близу на зараза со шуга
Фотографија од близу на зараза со шуга

Шуга е заразна инфестинација на кожата која ја предизвикува Sarcoptes scabiei.[1][2] Најчести симптоми се силно изразен јадеж и карактеристични кожни промени.

Шугата е едно од трите најчести кожни заболувања кај децата, заедно со дерматофитозите и бактериските инфекции.[3] Во 2015, околу 204 милиони луѓе имале шуга (2.8% од светското население).[4] Подеднакво се јавува кај двата пола.[5] Почесто се зафатени помладите и постарите.[6] Исто така почесто се јавува во земјите во развој и оние со тропска клима.[6] Зборот скабиес доаѓа од латински: scabere, „гребе“.[7] Други животни не го пренесуваат човечкиот скабиес.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Epidemiology & Risk Factors“. Centers for Disease Control and Prevention. November 2, 2010. Архивирано од изворникот на 29 April 2015. Посетено на 18 May 2015.
  2. Gates, Robert H. (2003). Infectious disease secrets (2.. изд.). Philadelphia: Elsevier, Hanley Belfus. стр. 355. ISBN 978-1-56053-543-0.
  3. Andrews RM, McCarthy J, Carapetis JR, Currie BJ (December 2009). „Skin disorders, including pyoderma, scabies, and tinea infections“. Pediatr. Clin. North Am. 56 (6): 1421–40. doi:10.1016/j.pcl.2009.09.002. PMID 19962029.
  4. GBD 2015 Disease and Injury Incidence and Prevalence, Collaborators. (8 October 2016). „Global, regional, and national incidence, prevalence, and years lived with disability for 310 diseases and injuries, 1990–2015: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2015“. Lancet. 388 (10053): 1545–1602. doi:10.1016/S0140-6736(16)31678-6. PMC 5055577. PMID 27733282.
  5. Vos, T (Dec 15, 2012). „Years lived with disability (YLDs) for 1160 sequelae of 289 diseases and injuries 1990–2010: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2010“. Lancet. 380 (9859): 2163–96. doi:10.1016/S0140-6736(12)61729-2. PMID 23245607.
  6. 6,0 6,1 „Scabies“. World Health Organization. Архивирано од изворникот на 18 May 2015. Посетено на 18 May 2015.
  7. Mosby's Medical, Nursing & Allied Health Dictionary (4. изд.). Mosby-Year Book Inc. 1994. стр. 1395. ISBN 9780801672255.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори