Папа Пиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Имало 12 папи со името Пие:

  • Има и Антипапа Пиј XIII (вистинско име: Луцијан Пулвермахер), кој бил предводник на сепаратистичкта секта
  • Во научно-фантастичниот филм Вавилон 5, Пие XV е име на фиктивен папа од пчетокот на 22 век. Пиј XV се споменува и во новелата Темна генеза.