Палеоархеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Палеоархеј
3600 – 3200 милиони години
Хронологија
Палеоархејски графички времеслед
п • р • у
-3600 —
-3550 —
-3500 —
-3450 —
-3400 —
-3350 —
-3300 —
-3250 —
-3200 —
Најраните утврдени строматолити и неконтроверзни животни облици
Први фотосинтезни организми се појавиле[1]
Настани на палеоархејот.
Скала: пред милиони години.
Предложено предефинирањепред 4031–3490 милиони години
Градстајн и други, 2012
Предложени временски опсезиАкастски период, пред 4031–3810 милиони години

Градстајн и други, 2012
Исуски период, пред 3810–3490 милиони години

Градстајн и други, 2012
Етимологија
Формалитет на имеФормален
Друг начин на пишувањеПалеоархаик
Синоним(и)Млад археј
Корисна информација
Небесно телоЗемја
Регионална употребаШирум светот (МКС)
Искористени временски скалиВременска скала на МКС
Дефиниција
Хронолошка единицаЕра
Стратиграфска единицаЕратем
Формалитет на временски опсегФормален
Дефиниција на долна границаДефинирана хронометриски
Долна граница на ССДТнеодредена
Ратификуван ССДТнеодреден
Дефиниција на горна границаДефинирана хронометриски
Горна граница на ССДТнеодредена
Ратификуван ССДТнеодреден
Атмосферски и климатски податоци
Строматолит формиран од палеоархиски миокробни слоеви, зачуван како фосил, од пилбарскиот кратон, Западна Австралија.

Палеоархејот, исто така наречен палеоархаик или палеоархејска ера (порано познат како млад археј), ― геолошка ера во рамките на архејскиот еон. Тој се протега на временски период од пред 3600 до 3200 милиони години, ерата е дефинирана хронометриски и се поинакви на одредено ниво на карпестиот дел на Земјата. Името потекнува од старогрчкиот збор палеос (древен). Најстариот утврден животен облик на фосилизирани бактерии во микробиолошки слоеви, 3480 милиони години, пронајдени во формацијата Дресер во Западна Австралија, е од оваа ера.[2][3] Во овој период бил создаден првиот суперконтинент Валбара.

За време на оваа ера, голем астероид, околу 37 до 58 километри широк, се судрил со Земјата во областа на Јужна Африка пред околу 3,26 милијарди години, создавајќи одлики познати како Барбертонски Зеленокамен појас.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Caredona, Tanai (6 март 2018). „Early Archean origin of heterodimeric Photosystem I“. Heliyon. 4 (3): e00548. doi:10.1016/j.heliyon.2018.e00548. PMC 5857716. PMID 29560463. Посетено на 22 април. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. Borenstein, Seth (13 ноември 2013). „Oldest fossil found: Meet your microbial mom“. AP News. Посетено на 22 април 2021.
  3. Noffke, Nora; Christian, Daniel; Wacey, David; Hazen, Robert M. (8 ноември 2013). „Microbially Induced Sedimentary Structures Recording an Ancient Ecosystem in the ca. 3.48 Billion-Year-Old Dresser Formation, Pilbara, Western Australia“. Astrobiology. 13 (12): 1103–24. doi:10.1089/ast.2013.1030. PMC 3870916. PMID 24205812. Посетено на 22 април 2021.
  4. “Scientists reconstruct ancient impact that dwarfs dinosaur-extinction blast”, American Geophysical Union, 9 април 2014

Надворешни врски[уреди | уреди извор]