ПОФК Ботев (Враца)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ботев Враца
Целосно имеПрофесионален општински клуб Ботев Враца
ДржаваБугарија Бугарија
ПрекарЗелените лавови
Основан1921
Бои               зелена, црвена и бела
СтадионХристо Ботев
Капацитет25.000
ПретседателБугарија Христо Илиев
ТренерБугарија Росен Кирилов
ЛигаПрва лига
2021–22Прва лига, 13. место
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

ПОФК Ботев Враца е бугарски фудбалски клуб од Враца, Бугарија. Моментално се натпреварува во Првата лига на Бугарија, најсилното ниво на бугарскиот лигашки фудбалски систем.

Клубот е основан во 1921 година. Од 1964 до 1990 година, Ботев одиграл 26 последователни сезони во Првата лига на Бугарија, што е нивниот најдолг непрекинат период во елитата на бугарскиот фудбал. Најдобриот пласман, клубот го постигнал во сезоната 1970-1971, кога завршил на третото место.

Од 1948 година, своите домашни натпревари Ботев ги игра на стадионот Христо Ботев, кој има капацитет од 25.000 седечки места. Традиционалната боја на клубот е зелената, па најчесто играат во целосно зелена опрема, со бели натписи.

Претходни имиња[уреди | уреди извор]

  • 1921 – 1928: Ботев
  • 1928 – 1938: Ботев-Орел 28
  • 1938 – 1949: Ботев
  • 1949 – 1953: Динамо
  • 1953 – 1957: Спартак
  • 1957 – 1986: Ботев
  • 1986 – 1990: ФК Враца
  • 1990 – : Ботев

Пласмани по сезони[уреди | уреди извор]

А фудбалска група (Бугарија)Б фудбалска група (Бугарија)В фудбалска група (Бугарија)Б фудбалска група (Бугарија)А фудбалска група (Бугарија)Б фудбалска група (Бугарија)В фудбалска група (Бугарија)Б фудбалска група (Бугарија)В фудбалска група (Бугарија)Б фудбалска група (Бугарија)А фудбалска група (Бугарија)„Б“ футболна група

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Аргентина ГМ Алан Минаљија
3 Бугарија ОД Мартин Кавдански
4 Бразил ОД Луис Фелипе
6 Бугарија СР Антонио Георгиев
8 Бугарија ОД Диего Фераресо
9 Бугарија СР Даниел Генов
10 Колумбија СР Сантијаго Монтоја
11 Бугарија НП Виктор Василев
14 Бугарија ОД Мартин Атанасов
15 Бугарија НП Мирослав Маринов
16 Бугарија НП Красимир Тодоров
Бр. Позиција Играч
17 Бугарија СР Чавдар Ивајлов
19 Колумбија НП Брајан Переа
20 Република Конго ОД Меси Биатумусока
21 Франција НП Жан Пјер Да Силва
23 Аргентина ОД Брајан Мендоса
24 Бугарија СР Стефан Гаврилов
34 Колумбија ГМ Федерико Бариос
76 Бугарија ГМ Красимир Костов
88 Колумбија СР Јохан Валбуена
91 Бугарија НП Венцислав Христов

Надворешни врски[уреди | уреди извор]