Прејди на содржината

Ола Рапас

Од Википедија — слободната енциклопедија

Пар Ола Рапас (3 декември 1971) [1] е шведски глумец.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Ола Рапас е роден на 3 декември 1971 година во Тајресо, округот Стокхолм, Шведска и неговото вистинско име е Пар Ола Норел. И двајцата родители биле академици. Тој израснал главно во Валентуна, предградие на Стокхолм од средната класа. Кога имал една година, неговите родители се разделиле, а тој живеел и пораснал со неговиот татко. Тој израснал играјќи фудбал и слушајќи хеви метал.[2]

Додека студирал филозофија на Универзитетот во Монтпелје во Франција, ја открил глумата.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Неговата прва улога на екранот била во филмот на Лукас Мудисон: „Заедно“, слатка комедија за хипи - социјалистичките вредности сместени во една домашна заедница во Стокхолм. Филмот освоил неколку награди на меѓународните филмски фестивали,[1] вклучувајќи ја Специјалната награда на жирито на Парискиот филмски фестивал и наградата на жирито на Филаделфискиот филмски фестивал. 

Големиот пробив на Рапас дошол со популарната ТВ серија Тузенбрудер за група мајстори кои се вмешани во организираниот криминал.[4] Веднаш следела и улогата на Стефан Линдман во Валандер, која се базираше на книгите на Хенинг Манкел за Курт Валандер.[5]

Тој продолжил со неколку полициски и телевизиски серии поврзани со криминал, вклучувајќи го и портретирањето на Даниел Нордстром во данското полициско ТВ-шоу Ана Пил,[1] Криминалисти на страста,[6] криминална драма сместена во рурална Шведска во 1950-тите, Фаранг [7] за скандинавски поранешен осуденик кој живее во Тајланд и Хасел, мрачна и жестока полициска емисија базирана на класичната серија книги од 70-тите и 80-тите. Ова е полициско шоу што тој исто така го има продуцирано,[8] и Секција Нулта, полициската драма, инспирирана од француската научна фантастика.

Иако работел на многу полициски емисии, Рапaс бил многу критичен за жанрот. Во 2012 година тој изјави за Кафе Магазин: „Сите филмови на Валандер и Бек се безвредни. Нема кредибилитет, не функционира од година во година да се истражат илјадници убиства во Истад. На крајот станува шега, а квалитетот станува толку низок што нема друга опција освен да се прекине производството“ [9]

Неговиот прв филм на англиски јазик бил независниот филм од 2004 година Ранцид со Метју Сетл во главната улога (од Бенд на браќата и Озборувачка). Многу поголем проект бил и филмот за Џејмс Бонд од 2012 година, Скајфал, каде што тој го портретирал платеникот „Патрис“.

Рапас живеел во Париз од 2015 до 2020 година и оттогаш работел на шведски, француски и меѓународни проекти. Во 2016 година, тој глумел во францускиот научно-фантастичен филм Арес и набргу потоа го следеше „Секција Нулта“, француска ТВ-серија за паравоен полициски одред.

Рапaс имал и споредна улога како Гибсон во француско/американскиот стрип/научно-фантастичен филм на Лук Бесон од 2017 година, Валеријан и градот на илјада планети.[10]

Во 2018 година, Рапaс бил и еден од главните антагонисти во серијата 3 од популарната викиншка драма на Нетфликс / Би-Би-Си „Последното кралство“. [11][12]

Рапас исто така ѝ се придружил на глумечката екипа на Под површината (Гидселтагнинг), данска драма за 15 невини луѓе, чувани како заложници под земја во метро. Тој го глумел ликот „Јусеф“ кога се вратиле за втората серија во 2019 година.[13]

Рапас глумел заедно со Келан Луц во Дивертименто, француски трилер на англиски јазик што излезе во 2020 година.[14][15]

Реалити ТВ[уреди | уреди извор]

Рапас бил еден од учесниците во реалити серијата Маестро на СВТ, каде што шведските познати личности ги учеле основите на диригирање на класичен оркестар. Серијата се емитувала кон крајот на летото и есента 2011 година.[16]

Тој бил еден од 5-те шведски познати личности вклучени во изданието на популарната ТВ серија „Ѕвездите во замокот“ во 2020 година. Основата на шоуто е: пет познати луѓе живеат заедно во замок или куќа пет дена. Секој ден се фокусира на една личност и нивната кариера додека тие вечераат и разговараат за нивниот живот, а другите познати личности поставуваат прашања.[17] Неколку месеци пред објавувањето дека Рапас ќе се приклучи на сезоната 2020, тој го критикувал ова специфично телевизиско реално шоу.[18]

Во 2021 година, шведскиот Дискавери+ објави дека Рапас е една од неколкуте познати личности, вклучувајќи го и електропоп-музичарот Клеруп и реалити ТВ ѕвездите Џеки Ферм и Хакан Халин, кои се приклучиле на ТВ-серијата „Третман“, во која се дискутира главно за ментални болести и проблеми со зависноста. Дискавери нетворк Шведска ја опишува серијата како „индивидуално прилагодени медицински и терапевтски третмани, составени и предводени од лекари и терапевти за зависности“.[19]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Рапес се оженил за глумицата Нуми Рапас во 2001 година, а се развеле во 2011 година. Тие имаат еден син, Лев, кој е роден во 2003 година.[20][21][22][23] Тие заедно го избрале презимето Рапас откако се венчале, што на француски и италијански значи „птица грабливка“.[1] Рапас ја има и ќерката Лајн, родена во 1999 година, заедно со глумицата Малин Морган. Рапас живееше во Франција неколку години и знае течно да зборува француски.[1]

Со години Ола и Нуми биле плен на шведските таблоиди. Интернационалната кариера на Нуми растела, а таа и Ола, кои никогаш не се плашеле од расправии, често биле главна тема во озборувачките списанија и таблоиди.[24] Тој имал неколку судири со законот, а дури и преноќил во еден затвор во Австрија .[25] Во октомври 2008 година, тој бил уапсен за поседување кокаин и стероиди, што резултирало со парична казна за мал прекршок за дрога во април 2009 година.[26][27]

Тој се преселил во Париз, Франција во 2015 година, но, се вратил во Шведска по 5 години откако го изгубил поголемиот дел од своето богатство по ревизија од француските даночни власти.[28]

Во подкастот „Сосема искрено со Себастијан Стаксет“ објавен на 4 април 2020 година, Рапас објасни како за време на снимањето на француската ТВ-серија Секција Нулта, тој и креаторот на серијата Оливие Маршал примале кокаин секоја вечер по снимањето, а ТВ серијата завршила навистина депресивно.[29]

Во ноември 2020 година, списанието за недвижности „Хем и Хира“ објавило дека тој е еден од неколкуте луѓе кои тужеле починат сопственик и приказната открила како имало договори за становите да се продадат за милиони. Рапас платил 1,7 милиони круни во готовина на сопственикот и сега ги барал парите назад од имотот на починатиот сопственик.[30]

Во мај 2019 година се оженил со Соња Јаво, во Париз. Соња Јаво е постарата сестра на Аино Јаво, дел од шведското електропоп дуо Икона поп.[31][32] Тие се разведоа во летото 2021 година.[33]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Заедно (2000) – Ласе
 • Грешниците под летно сонце (2001) – Фредрик
 • Куќа во пеколот (2002) – Понтус
 • Ранцид (2004) – Боб
 • Тузенбрудер (2006) – Хофа
 • Дезмонд и варварската стапица во мочуриштето (2006) – Елејк Вил (глас)
 • Се за мојата грмушка (2007) – Нилс
 • Преку (2010) – Јохан
 • Ми недостасуваш (2011) – Џорџ
 • Скајфал (2012) - Патрис
 • Убиецот не се лаже себеси (2013) – Кристер
 • Јас сум твој (2013) – Џеспер
 • Томи (2014) - Боби
 • Ици Бици (2014)
 • Во кратки црти (2015) - Себастијан
 • Керол Матју (2016) – Ревел
 • Арес (2016) – Арес
 • Валеријан и градот на илјада планети (2017) - мајор Гибсон
 • Бело ѓубре (2017) - Сами
 • Дивертименто (2020)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Ola Rapace“. General-Anzeiger (германски). Архивирано од изворникот на 23 June 2011. Посетено на 8 June 2010. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „anzeiger“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. „Den skapande mannen är en roll“. 16 January 2011.
 3. Spektra, T. T. (10 December 2012). „Ola Rapace siktar på Frankrike“. kuriren.nu.
 4. „Polisen slog till på riktigt“. Aftonbladet.
 5. Häggström, Andreas (20 August 2008). „Rapaces super-kropp“ [Rapace' super body]. Aftonbladet (шведски). Посетено на 5 April 2010.
 6. „Filmatiserade Langdeckare förför med nostalgi och sexiga undertoner“. svenska.yle.fi.
 7. „Sun, surf and sex – Farang is not your typical Scandi thriller“. Guide.
 8. „Ola Rapace tvekan för superrollen i "Hassel". Aftonbladet.
 9. „Ola Rapace: Alla Wallander och Beck är ju värdelösa“. Aftonbladet.
 10. „Exklusivt: Ola Rapace i Luc Bessons sci-fi“. MovieZine.
 11. Debnath, Neela (25 September 2018). „The Last Kingdom season 3 cast: Who is playing Bloodhair? Who is Ola Rapace?“. Daily Express.
 12. „Ola Rapace får stor skurkroll i Netflix-serien "The Last Kingdom". MovieZine.
 13. „Lise starring in the second season of the danish series "Gidseltagningen". Lise Risom Olsen.
 14. https://www.francenetinfos.com/rencontre-avec-lacteur-suedois-ola-rapace-198448/
 15. https://deadline.com/2019/06/twilight-kellan-lutz-divertimento-movie-1202632941/
 16. https://www.expressen.se/noje/ola-rapace-om-maestro-svarare-an-jag-trodde/
 17. https://www.expressen.se/noje/blogg/tvbloggen/2020/06/08/perrelli-rapace-och-billgren-i-arets-stjarnorna-pa-slottet-i-svt/
 18. https://www.expressen.se/noje/ola-rapace-vill-bemota-ryktena-sa-manga-granslosa-personer/
 19. https://www.expressen.se/noje/blogg/tvbloggen/2021/09/30/behandlingen-discovery-plus-kanal-5/
 20. Carlberg, Ingrid (19 January 2010). „Nominerad till DN:s kulturpris 2010: Noomi Rapace“ [Nominated for the 2010 DN Culture Prize: Noomi Rapace]. Dagens Nyheter (шведски). Посетено на 14 October 2015.
 21. 'Millennium'-stjärnan Noomi Rapace har ansökt om skilsmässa från maken Ola Rapace“. Aftonbladet (шведски). Посетено на 4 November 2016.
 22. „The Drop's Noomi Rapace: on her rough past and the pressure to be sexy“. The Daily Telegraph. 9 November 2014. Посетено на 4 November 2016.
 23. Gritten, David (18 February 2010). „Noomi Rapace interview: the world's most seductive sleuth“. The Daily Telegraph. London. Посетено на 4 November 2016.
 24. „Ola Rapace: Därför lämnade Noomi mig“. Expressen.
 25. „Ola Rapace: "Bond var en lekstuga för mig" – Nöje – Expressen“. Expressen.
 26. Hjertén, Linda (3 April 2009). „Ola Rapace dömd för ringa narkotikabrott“ [Ola Rapace convicted of minor drug offences]. Aftonbladet (шведски). Посетено на 30 May 2012.
 27. „Nu ska Ola Rapace upp i rätten“. nyheter24.se. 26 March 2009.
 28. „Ola Rapace sorg - kunde inte rädda sin kollega“. www.expressen.se (шведски). Посетено на 2021-11-07.
 29. „Helt ärligt med Sebastian Stakset“. Poddtoppen (шведски). Посетено на 2021-11-07.
 30. „Stor härva med svartkontrakt avslöjad – Ola Rapace kräver tillbaka 1,7 miljoner av död värd“. Hem & Hyra (шведски). Посетено на 2021-11-07.
 31. „Ola Rapace har gift sig i hemlighet i Paris“. Expressen.
 32. Dorholt, Ingunn (16 May 2019). „Giftet seg i skjul med "hemmelig" kjæreste“. Seher.
 33. „Ola Rapace och Sonja Jawo skiljer sig: "Supersorgligt". www.expressen.se (шведски). Посетено на 2021-11-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]