Одбојка на песок на Летните олимписки игри 2004 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Одбојка на песок на Летните олимписки игри 2004 за жени — настан кој се одржал во Атина, Грција во Олимпискиот центар за одбојка на плажа, сместен во олимпискиот комплекс на крајбрежната зона Фалиро. Златниот медал им припаднал на Кери Волш и Мисти Меј кои имале совршен учинок на турнирот, без ниту еден изгубен сет. Актуелните шампиони од Олимписките игри во 2000 година, Натали Кук и Кери Ен Потарст, имале нови партнери за Атина и кои случајно се сретнале на последната шеснаесетта етапа, каде тимот на Кук победил. Адријана Бехар и Шелда Беде го повториле олимпискиот резултат од 2000 година, освојувајќи сребро.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
САД (2004)
Кери Волш
Мисти Меј
Бразил (2004)
Адријана Бехар
Шелда Беде
САД (2004)
Холи Макпик
Елејн Јангз

Резултати[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Команда 1 2 3 4 И В П С/П С/О О
1  САД Кери Волш / Мисти Меј 2:0 2:0 2:0 3 3 0 6:0 126:83 6
2  Чешка Ева Целбова / Соња Новакова 0:2 2:0 2:0 3 2 1 4:2 120:110 4
3  Јапонија Реко Токуно / Тијаки Кусухара 0:2 0:2 2:1 3 1 2 2:5 109:137 4
4  Холандија Марит Ленстра / Ребекка Кадејк 0:2 0:2 1:2 3 0 3 1:6 110:135 4
11.18. Целбова / Новакова — Ленстра / Кадејк — 2:0 (21:19, 21:16).
20.00. Волш / Меј — Токуно / Кусухара — 2:0 (21:9, 21:16).
10.08. Целбова / Новакова — Токуно / Кусухара — 2:0 (23:21, 21:12).
21.15. Волш / Меј — Ленстра / Кадејк— 2:0 (21:11, 21:13).
12.09. Ленстра / Кадејк— Токуно / Кусухара — 1:2 (21:15, 17:21, 13:15).
21.00. Волш / Меј — Целбова / Новакова — 2:0 (21:17, 21:17).

Група В[уреди | уреди извор]

Команда 1 2 3 4 И В П С/П С/О О
1  Бразил Адријана Бехар / Шелда Беде 2:0 2:0 2:0 3 3 0 6:0 126:84 6
2  Куба Тамара Лареја Пераса / Даличија Фернандес Грасет 0:2 2:1 2:0 3 2 1 4:3 129:125 5
3  Италија Лусилија Перота / Даниела Гатели 0:2 1:2 2:0 3 1 2 3:4 124:128 4
4  ЈАР Леј-Ан Најду / Џулија Виланд 0:2 0:2 0:2 3 0 3 0:6 84:126 3
18.05. Лареја Пераса / Фернандес Грасет — Перотта / Гатели — 2:1 (21:17, 18:21, 15:10).
22.13. Адријана / Шелда — Најду / Виланд — 2:0 (21:7, 21:10).
12.20. Лареа Пераса / Фернандес Грасет — Најду / Виланд — 2:0 (21:19, 21:16).
16.40. Адријана / Шелда — Перота / Гатели — 2:0 (21:17, 21:17).
11.10. Перотта / Гатели — Најду / Виланд — 2:0 (21:18, 21:14).
21.00. Адријана / Шелда — Лареа Пераса / Фернандес Грасет — 2:0 (21:14, 21:19).

Група С[уреди | уреди извор]

Команда 1 2 3 4 И В П С/П С/О О
1  Германија Сузана Лам / Данја Муш 2:1 2:1 1:2 3 2 1 5:4 156:143 5
2  Бразил Ана Паула / Сандра Пирес 1:2 2:0 2:0 3 2 1 5:2 131:118 5
3  Италија Ефталија Кутруманиду / Василики Арванити 1:2 0:2 2:1 3 1 2 3:5 131:140 4
4  Норвешка Нила Ан Хакедал / Ингрид Торлен 2:1 0:2 1:2 3 1 2 3:5 132:149 4
15.30. Ана Паула / Сандра Пирес — Хакедал / Торлен — 2:0 (21:18, 21:19).
21.00. Лам / Муш — Кутруманиду / Арванити — 2:1 (21:16, 16:21, 15:10).
17.40. Ана Паула / Сандра Пирес — Кутруманиду / Арванити — 2:0 (21:13, 21:14).
23.05. Лам / Муш — Хакедал / Торлен — 1:2 (21:13, 17:21, 12:15).
17.30. Ана Паула / Сандра Пирес — Лам / Муш — 1:2 (21:18, 15:21, 11:15).
23.00. Кутруманиду / Арванити — Хакедал / Торлен — 2:1 (21:11, 21:23, 15:12).

Група D[уреди | уреди извор]

Команда 1 2 3 4 И В П С/П С/О О
1  САД Холи Макпик / Елен Јангз 2:1 2:0 2:1 3 3 0 6:2 148:124 6
2  Канада Гајлејн Думон / Ане Мартин 1:2 2:0 2:0 3 2 1 5:2 135:123 5
3  Норвешка Катрин Масејде / Сузан Глеснес 0:2 0:2 2:1 3 1 2 2:5 127:144 4
4  Швајцарија Никол Шнидер / Симоне Кун 1:2 0:2 1:2 3 0 3 2:6 134:153 3
14.30. Шнидер / Кун — Думон / Мартин — 0:2 (16:21, 13:21).
20.00. Мак-Пик / Јангз— Масејде/ Глеснес — 2:0 (21:14, 21:14).
17.30. Шнидер / Кун — Масејде/ Глеснес — 1:2 (18:21, 21:17, 13:15).
23.00. Мак-Пик / Јангз— Думон/ Мартин — 2:1 (21:13, 12:21, 15:9).
15.40. Думон/ Мартин — Масејде/ Глеснес — 2:0 (21:19, 29:27).
20.00. Мак-Пик / Јангз— Шнидер / Кун — 2:1 (22:24, 21:17, 15:12).

Група Е[уреди | уреди извор]

Команда 1 2 3 4 И В П С/П С/О О
1  Германија Стефани Пол / Ока Рау 2:0 1:2 2:0 3 2 1 5:2 138:119 5
2  Австралија Натали Кук / Никол Сандерсон 0:2 2:0 2:1 3 2 1 4:3 127:126 5
3  Бугарија Петија Јанчулова / Цветелина Јанчулова 2:1 0:2 2:0 3 2 1 4:3 124:131 5
4  Кина Ван Лу / Ју Венхуј 0:2 1:2 0:2 3 0 3 1:6 126:139 3
12.00. Пол / Рау — Ван Лу / Ју Венхуј — 2:0 (21:17, 21:18).
16.44. Кук / Сандерсон — П. Јанчулова / Ц. Јанчулова — 2:0 (21:16, 21:12).
11.00. Пол / Рау — П. Јанчулова / Ц. Јанчулова — 1:2 (21:18, 19:21, 13:15).
12.56. Кук / Сандерсон — Ван Лу / Ју Венхуј — 2:1 (21:19, 17:21, 17:15).
9.00. Ван Лу / Ју Венхуј — П. Јанчулова / Ц. Јанчулова — 0:2 (19:21, 17:21).
23.00. Кук / Сандерсон — Пол / Рау — 0:2 (10:21, 20:22).

Група F[уреди | уреди извор]

Команда 1 2 3 4 И В П С/П С/О О
1  Австралија Самер Лохович / Кери Потхарст 2:1 2:0 2:0 3 3 0 6:1 142:130 6
2  Грција Ефрозини Сфири / Васо Карадасиу 1:2 2:0 2:0 3 2 1 5:2 134:113 5
3  Кина Тијан Џија / Феј Ван 0:2 0:2 2:0 3 1 2 2:4 109:118 4
4  Мексико Хилда Гаксола / Мајра Гарсија 0:2 0:2 0:2 3 0 3 0:6 108:132 3
10.00. Тијан Џија/ Феј Ван — Лохович / Потхарст — 0:2 (18:21, 18:21).
22.00. Сфири / Карадасиу — Гаксола / Гарсија — 2:0 (21:17, 21:13).
15.30. Тијан Џија/ Феј Ван — Гаксола / Гарсија — 2:0 (21:19, 21:15).
22.06. Сфири / Карадасиу — Лохович / Потхарст — 1:2 (15:21, 21:15, 14:16).
10.00. Лохович / Поттхарст — Гаксола / Гарсија — 2:0 (26:24, 22:20).
22.00. Сфири / Карадасиу — Тијан Џија/ Феј Ван — 2:0 (21:14, 21:17).

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
21 август            
  САД Волш / Меј  2
22 август
  Кина Тијан Џија/ Феј Ван  0  
  САД Волш / Меј  2
20 август
    Канада Думон/ Мартин  0  
  Куба Лареја Пераса / Фернандес Грасет  0
23 август
  Канада Думон/ Мартин  2  
  САД Волш / Меј  2
21 август
    САД Мак-Пик / Янгз  0  
  Грција Кутруманиду / Арванити  1
22 август
  Германија Пол/ Рау  2  
  Германија Пол/ Рау  0
21 август
    САД Мак-Пик / Јангз  2  
  Чешка Целбова / Новакова  0
24 август
  САД Мак-Пик / Јангз  2  
  САД Волш / Меј  2
20 август
    Бразил Адријана/ Шелда  0
  Германија Лам / Муш  1
22 август
  Италија Перота / Гатели  2  
  Норвешка Перрота / Гатели  1
20 август
    Австралија Кук / Сандерсон  2  
  Австралија Лохович / Потхарст  0
23 август
  Австралија Кук / Сандерсон  2  
  Австралија Кук / Сандерсон  0
20 август
    Бразил Адријана/ Шелда  2   Трето место
  Бразил Ана Паула / Сандра Пирес  2
22 август 24 август
  Грција Сфири / Карадасиу  0  
  Бразил Ана Паула / Сандра Пирес  1   САД Мак-Пик / Јангз  2
21 август
    Бразил Адријана/ Шелда  2     Австралија Кук / Сандерсон  1
  Бугарија П. Јанчулова / Ц. Јанчулова  1
  Бразил Адријана/ Шелда  2  

Осминафинале[уреди | уреди извор]

14.30. Лам / Муш — Перота / Гатели — 1:2 (21:16, 17:21, 19:21).
15.56. Лохович / Потхарст — Кук / Сандерсон — 0:2 (15:21, 16:21).
21.00. Лареја Пераса / Фернандес Грасет — Думон/ Мартин — 0:2 (18:21, 19:21).
22.00. Ана Паула / Сандра Пирес — Сфири / Карадасиу — 2:0 (21:16, 21:19).
17.41. Целбова / Новакова — Мак-Пик / Јангз— 0:2 (16:21, 16:21).
20.00. Волш / Меј — Тијан Џија/ Феј Ван — 2:0 (21:11, 21:18).
22.00. Кутруманиду / Арванити — Пол/ Рау — 1:2 (12:21, 21:19, 11:15).
23.17. П. Јанчулова / Ц. Јанчулова — Адријана/ Шелда — 1:2 (21:18, 16:21, 11:15).

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

15.30. Ана Паула / Сандра Пирес — Адријана/ Шелда — 1:2 (21:15, 13:21, 13:15).
18.01. Пол/ Рау — Мак-Пик / Јангз— 0:2 (17:21, 17:21).
20.00. Волш / Меј — Думон/ Мартин — 2:0 (21:19, 21:14).
22.00. Перота / Гатели — Кук / Сандерсон — 1:2 (16:21, 21:14, 12:15).

Полуфинале[уреди | уреди извор]

19.00. Кук / Сандерсон — Адријана/ Шелда — 0:2 (17:21, 16:21).
20.00. Волш / Меј — Мак-Пик / Јангз — 2:0 (21:18, 21:15).

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

19.30. Мак-Пик / Јангз— Кук / Сандерсон — 2:1 (21:18, 15:21, 15:9).

Финале[уреди | уреди извор]

21.00. Волш / Меј — Адријана/ Шелда — 2:0 (21:17, 21:11).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]