ОУ „Коле Канински“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Коле Канински“

Место
Општина: Битола
Нас. место: Битола
Адреса: ул.Бранко Радичевиќ ББ
Местоположба
Основни информации
Директор: Дијана Толевска Христовска
Настава на: македонски
Контактни информации

„Коле Канински“основно училиште во Битола, Општина Битола.[1].

Учество на натпревари[уреди | уреди извор]

Освоени награди[уреди | уреди извор]

  • 2008-Најдобар спортски колектив меѓу основните училишта [2]
  • 2012-Најдобро основно училиште во севкупниот пласман на “Ноќна атлетска трка” по повод “4 ноември” – Денот на ослободувањето на Битола[3]
  • 2014- Трето место на Државно првенство во футсал-женски[4]

Познати личности кои учеле во ова училиште[уреди | уреди извор]

Познати личности кои предавале во ова училиште[уреди | уреди извор]

Побратимени училишта[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Регистар на основни училишта“. data.gov.mk. Посетено на 30.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-06. Посетено на 2014-04-25.
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-04-08. Посетено на 2014-04-25.
  4. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2014-05-07.