Прејди на содржината

Весна Бендевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Весна Бендевска
Пратеничка на Собранието на Македонија
На должноста
2006–2014
Претседател Ѓорге Иванов
Премиер Никола Груевски
На должноста
Стапил
2024
Претседател Гордана Силјановска-Давкова
Премиер Христијан Мицкоски
Лични податоци
Роден(а) Весна Бендевска
12 јануари 1963(1963-01-12)(61 г.)
Битола, НР Македонија, ФНРЈ
Државјанство Македонија
Националност Македонка
Партија СДСМ

ЗНАМ

Весна Бендевска (р. 12 јануари 1963 во Битола) — поранешна македонска пратеничка во Собранието на Македонија од страна на СДСМ и сегашна потпретседателка на партијата ЗНАМ.

Животопис[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]