Нојзис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојзис
Место во Плауе
Селската црква
Селската црква
Нојзис is located in Германија
Нојзис
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Илм
Град Плауе
Основни податоци
Површина 4,5 км2
Надм. височина 400 м
Население 214  (31 декември 2017)
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. IK
Пошт. бр. 99338
Повик. бр. 036207
Портал www.neusiss.de
Координати 50°44′44″N 10°53′17″E / 50.74556° СГШ; 10.88806° ИГД / 50.74556; 10.88806Координати: 50°44′44″N 10°53′17″E / 50.74556° СГШ; 10.88806° ИГД / 50.74556; 10.88806

Нојзис (германски: Neusiß) — село и поранешна општина во округот Илм, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Плауе.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нојзис се наоѓа помеѓу долината на потокот Рајхенбах и реката Цаме Гера, на надморска височина од 400 метри.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Нојзис се граничи со местата (од север, надесно): Плауе, Илменау, Мартинрода и Ангелрода.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]