Неславни копилиња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Неславни копилиња (Inglourious Basterds)“
Inglourious basterds ver9.jpg
Официјален постер
Режисер Квентин Тарантино
Продуцент Лоренс Бендер
Сценарист Квентин Тарантино
Настапуваат Бред Пит
Мелани Лорент
Кристоф Валц
Жанр драма
Кинематографија Роберт Ричардсон
Дистрибутер Universal Pictures
The Weinstein Company
Премиера 19 август 2009 Обединето Кралство Обединето Кралство
Времетраење 153 мин.
Држава  САД
 Германија
Јазик англиски
Буџет $70 милиони
Бруто заработка $179,085,005 (моментално)

Неславни копилиња (англиски Inglourious Basterds) е американски-Германски драмски-воен филм од 2009 година, режиран од Квентин Тарантино (Евтини приказни, Убиј го Бил и др.). Филмот започнува како посвета на шпагети-вестерните и неизбежната музика на Ени Мориконе, но не се случува за време на Дивиот Запад, туку во светот на алтернативната Втората светска војна, баш онаква каква постои само во имагинацијата на Квентин Тарантино. Филмот е посвета и на експлоатациските филмови па има и доста сцени во кои одредот на еврејски одмаздници ги убиваат Германците, ги скалпираат во живо, така што еврејските критичари се побунија поради тоа што во филмот тие се претставени како нацистите.

Тарантино исто така е познат по својата разноврснот во ликовите, па така одредот на Гадовите го предводи јужно индијанската крв (Бред Пит со затегнат наглас), а тука се и почитуваните Германци, францускиот црнец, и германската и француско-еврејската femme fatale. А да не спомнуваме дека во филмот гостува и Мајк Маерс, како британски генерал. Но, над сите овие се истакнува Кристоф Волц, кој го игра шармантниот и злобниот есесовец. Неговиот лик Ханс Ланд за кој Тарантино вели дека ’можеби е и најдобриот лик кој го створил’, а Валтц го игра со толкаво уживање што успеа да ги фасцинира и оние кои мразат филмови. Публиката и критичарите веќе го фалат и бараат за него Оскар, и сè повеќе го споредуваат со Леџеровиот Џокер.

Филмот најпрво својата премиера ја доживеа на Канскиот Филмски Фестивал, а подоцна во месец август ја имаше својата светска премиера, каде што забележа одлична заработка во кино благајните, но пред сè одличните коментари од критичарите а и од публиката.

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Франција, за време на германската окупација за време на Втората светска војна. Германскиот водач на Советскиот сојуз, Ханс Ланд ја убива цела фамилија на младата Еврејка Шосан. Таа после тоа оди во Париз каде добива нов идентитет и станува сопственичка на кино. Поручникот Алдо Рејн организира група еврејски војници кои се ангаржирани да извршуваат акции во позадина и да вршат тероризам врз нацистите. Во одредот наречен „Гадови“ се придружува и германската агентка Бриџет вон Хамерсмарк која им помага во мисијата на нападите на лидерот Рајх. Но, во нивниот план се меша и Шосан, која во своето кино добива прилика да изведе сопствена одамзда над нацистите...

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Бред Пит Алдо Рејн
Мелани Лорент Шошана Драјфус
Кристоф Волц Ханс Ланда
Илај Рот Дони Доновиц
Мајк Маерс Ед Фенеч
Мајкл Фасбендер Арчи Хајкокс

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Златен Глобус 2010[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]