Национален парк В Бенин-Нигер

Координати: 12°31′31″N 2°39′48″E / 12.52528° СГШ; 2.66333° ИГД / 12.52528; 2.66333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Национален Парк W
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Река Мекру во Националниот парк W.
Заштитени области на IUCN на комплекс WAP
МестоНигер - Буркина Фасо - Бенин
Најблизок градКанди (Бенин), Диапага (Буркина Фасо), Тапоа (Нигер)
Координати12°31′31″N 2°39′48″E / 12.52528° СГШ; 2.66333° ИГД / 12.52528; 2.66333
Воспоставен(а)Август 4, 1954
Управно телоECOPAS, влади на Нигер, Буркина Фасо и Бенин
Службен назив: Регионален Парк W
Тип:Природно
Критериуми:vii, ix, x
Прогласено:1996 (20th session)
Број749bis
State Party:Нигер
Регион:Africa
Службен назив: Parc national du W
Прогласено:30 Април 1987
Број355[1]
Службен назив: Parc National du W
Прогласено:27 Јуни 1990
Број492[1]
Службен назив: Site Ramsar du Complexe W
Прогласено:2 Февруари 2007
Број1668[1]

Националниот парк W (француски: Parc national du W) [1] или W Регионален парк (француски: W du Niger) е голем национален парк во Западна Африка околу меандрет во реката Нигер во облик на буквата W (француски: double v) Паркот вклучува области на трите земји Нигер, Бенин и Буркина Фасо и е управуван од трите влади. До 2008 година, спроведувањето на регионалното управување беше поддржано од проектот ECOPAS (заштитени екосистеми во Судано-Сахелија Африка, француски: Ecosystèmes protégés en Afrique soudano-sahélienne) Трите национални паркови работат под името Региoналниот парк W. (француски: Parc Regional W) [2] Делот од Националниот парк W, легнат во Бенин, со димензии над 8,000 км, стапи под целосно управување со африканските паркови во јуни 2020 година.[3] Во Бенин, Националниот парк W е соседен со Националниот парк Пенџари, кој исто така е под управа на африканските паркови.

Историја[уреди | уреди извор]

Националниот парк W на Нигер е создаден со декрет на 4 август 1954 година и од 1996 година се наоѓа на списокот на светско наследство на УНЕСКО. Во рамките на Нигер, Паркот е наведен како Национален парк, IUCN Тип II, и е дел од поголем комплекс на резерви и заштитени области. Тука спаѓаат соседниот Далол Босо (Мочуришта со меѓународно значење (Рамсар) на источниот брег на реката Нигер и делумното преклопување на помалиот „Национален Парк W“ (Мочуришта со меѓународно значење (Рамсар).[4] Трите паркови се (BirdLife) Меѓународни важни области на птици (IBA) од типовите A1 и A3 (IBA-шифри IBA NE001, IBA BF008 и IBA BJ001).

Географија[уреди | уреди извор]

Се наведнува во реката Нигер што му го дава карактеристичното име на Националниот парк В.

Во трите нации, Регионалниот парк опфаќа околу (10,000 км2) голема мерка ненаселена од луѓе, сè до 1970-тите години, била маларија зона на мочуришта формирана од делтата на реката Мекру со Нигер, разбиена од карпести ридови. Историски гледано, областа некогаш била главна област на човечко живеалиште, судејќи според важните археолошки наоѓалишта (претежно гробници) пронајдени во областа.

Флора[уреди | уреди извор]

Во националниот парк, регистрирани се вкупно 454 видови растенија, вклучително и две орхидеи пронајдени само во Нигер. Паркот ја сочинува и јужната граница на дистрибуција на висорамнини на тигар грмушки во Нигер.

Фауна[уреди | уреди извор]

Паркот е познат по своите големи цицачи, вклучително и аардварк, павијан, африкански бивол, каракал, гепард, [[африкански савански слон|африканскиот савански слон]], нилски коњ, африкански леопард, западноафрикански лав, сервал и брадавичеста свиња. Паркот обезбедува дом за некои од последните диви африкански слонови во Западна Африка. Сепак, ретката западноафриканска жирафа, денес ограничена на мали делови од Нигер, е отсутна од паркот. Паркот В е исто така познат по историското групно појавување на загрозено западноафриканското диво куче.[5] иако овој канид сега може да биде истребен од областа.[6]

Националниот парк е едно од последните упоришта на гепардот на северозападна Африка. Мала популација од 25 лица се проценува дека е жител преку комплексот заштитено подрачје С- Арли - Пенџари.[7]

Националниот парк З исто така е познат по популацијата на птици, особено минливи миграциски видови, со над 350 видови идентификувани во паркот. Паркот е идентификуван од страна на BirdLife International како важна област за птици.[8]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Parc national du W“. Ramsar Sites Information Service. Посетено на 25 April 2018.
 2. parc-w.net: Official site.
 3. https://www.africanparks.org/benin-government-commits-long-term-protection-w-national-park. Отсутно или празно |title= (help)
 4. „World Database on Protected Areas: W du Niger“. Архивирано од изворникот на 2020-06-19. Посетено на 2021-04-27.
 5. W National Park. 2009
 6. C.Michael Hogan. 2009
 7. Durant, S.M., Mitchell, N., Groom, R., Pettorelli, N., Ipavec, A., Jacobson, A.P., Woodroffe, R., Böhm, M., Hunter, L.T., Becker, M.S. and Broekhuis, F., Bashir, S., Andresen, L., Aschenborn, O., Beddiaf, M., Belbachir, F.; и др. (2017). „The global decline of cheetah Acinonyx jubatus and what it means for conservation“. Proceedings of the National Academy of Sciences. 114 (3): 528–533. doi:10.1073/pnas.1611122114. PMC 5255576. PMID 28028225. Архивирано од изворникот на 2018-06-13. Посетено на 2021-04-27.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
 8. BirdLife International. (2013). Important Bird Areas factsheet: 'W' National Park. Downloaded from http://www.birdlife.org on 19/03/2013.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 

Литература[уреди | уреди извор]

 • Convers Arnaud, Chaibou Issa, Binot Aurélie, Dulieu Dominique (2007) La gestion de la transhumance dans la zone d'influence du parc régional du w par le program ecopas: une « приближен проект »Истурете ја управувањето со работата на парките во парката. Вертиго Хорс Серие 4. URL-адреса : http://vertigo.revues.org/761 ; ДОИ : 10.4000 / вртоглавица.761
 • Беноа М (1998) Статут и употреба на двоен договор со национална територија на националниот дворец „С“ на Нигер. Том 1 : Прилог придонес за милје и природни ресурси на ресурси на кантонот на Таму и на Парк "W". ОРСТОМ, Нијамеј, Нигер, 41 стр. [1]
 • Doussa S (2004) Les impacts de la culture cotonnière sur la gestion des ressources naturelles du Parc W. Maitrise, Université de Ouagadougou.
 • Grégoire JM, Fournier A, Eva H & Sawadogo L (2003) Caractérisation de la dinamique des feux et de l'évolution du couvert dans le Parc du W: Буркина Фасо, Бенин и Нигер. 64 S. [2]
 • Хоган Ц. Мајкл (2009) Насликано куче за лов: Lycaon pictus, GlobalTwitcher.com, изд. Н. Стромберг
 • Koster S, Grettenberger J (1983). „A preliminary survey of birds in Park W Niger“. Malimbus. 5: 62–72.
 • Накулма, БМИ (2012): Динамика и стратегии за зачувување на растителноста и фитодиверзитие на комплексот на двата комплекси на паркот Национален парк Буркина Фасо. Докторски труд, Универзитет де Уагадугу.
 • Накулма, БМИ, Шмит, М., Хан, К., Тиомбиано, А. (2020): Листа за проверка на васкуларни растенија на Националниот парк З во Буркина Фасо, вклучувајќи ги соседните ловни зони Тапоа-Djерма и Кондио . Весник за податоци за биоразновидност 8: e54205. [3]
 • Poche R (1976). „A checklist of National Park W, Niger“. Africa Mig. Field. 41 (3): 113–115.
 • Poche R (1973). „Niger's threatened park 'W'“. Oryx. 12 (2): 216–222. doi:10.1017/s003060530001156x.
 • Rabeil T (2003) Distribution potentielles des grands mammifères dans le Parc du W au Niger. Докторска теза, Унив. Париз VII. 463 S. [4][мртва врска]
 • Цена и сор. (2003) Регионалниот парк „Б“ на Бенин, Буркина Фасо и Нигер - Градење на процес на регионална интеграција за решавање на локалните интереси и прекуграничните предизвици. Светски конгрес за паркови 2003 година, Дурбан, РСА. Во: Пански, Дајан (уредник). 2005. Тек на управување на V-ти Светски конгрес на паркови. Отава, Канада: Паркови Канада и IUCN / WCPA. ISBN R62-375 / 2003E-MRC 0-662-40433-5. [5]
 • Национален парк W на Нигер. 2009 година. [6]
 • Zwarg A, Schmidt M, Janßen T, Hahn K, Zizka G (2012) Разноликост на растенијата, функционални одлики и почвени услови на тревни савани на латеритски кори (буе) во југоисточна Буркина Фасо. Flora et Vegetatio Sudano-Sambesica 15: 15–24. [7]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]