Морле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Морле
Morlaix

Montroulez
Потпрефектура и општина
Морле со неговиот вијадукт
Морле со неговиот вијадукт
Грб на Морле Morlaix
ЗемјаФранција
РегионБретања
ДепартманФинистер
ОкругМорле
КантонМорле
Општ. заедницаЗаедница Морле
Управа
 • Градоначалник (2020–2026) Жан-Пол Вермо[1]
Површина124,82 км2 (9,58 ми2)
Население (2019)214.845
 • Густина600/км2 (1,500/ми2)
INSEE/Пошт. бр.29151 / 29600
Надм. висина0 м )
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Морле (француски: Morlaix; бретонски: Montroulez) — општина во департманот Финистер во Бретања во северозападна Франција. Тоа е потпрефектура на департманот.

Туризам[уреди | уреди извор]

Стариот кварт на градот има кривулести улици од калдрма и надвиснати куќи изградени од камен и дрво. Многу куќи имаат религиозни и секуларни скулптури на нивните фасади.

Една од овие куќи е „la Maison dite de la duchesse Anne“, или „т.н. куќа на војвотката Ана“, која сега е музеј, отворен за јавноста. Се вели дека оваа куќа е една од најстарите во градот. Локалната легенда[2] вели дека името го добила од фактот што војвотката Ана Бретонска ја посетила куќата за време на нејзиниот аџилак Тро Брејж. Сепак, ова изгледа малку веројатно, бидејќи изградбата на куќата започнала во 1520-тите [3] и Ана Бретонска починала во 1514 година.

Музејот на јакобинците во Морле, сместен во поранешен манастир, ја следи историјата на Финистер.

Морле е познато место за љубителите на поморските спортови со разновидна низа активности што се нудат, вклучувајќи сурфање, летање на песок и летање змејови. Посетителите можат да најдат и прекрасни крајбрежни патеки за прошетки. Активностите во внатрешноста вклучуваат куглање, голф, јавање коњи и многу повеќе. Има и кино и базен.[4]

Марина[уреди | уреди извор]

Плимната река која речиси целосно се суши при осека стигнува до градот Морле, каде што во пристаништето има преводница.[5]

Транспорт[уреди | уреди извор]

 • Железничката станица Морле ја опслужува ТГВ на железничката пруга Париз-Брест. Веднаш во непосредна близина на станицата се наоѓа Вијадуктот Морле (Viaduc de Morlaix), подвиг на железничко инженерство изграден во 1861-1863 година, [6] и сега национален историски споменик.
 • Аеродром - Морле Плужан.

Бретонски јазик[уреди | уреди извор]

Општината започнаla лингвистички план за бретонски јазик на 27 јуни 2008 година.

Во 2008 година, 6,45% од децата од основните училишта посетувале двојазични училишта.[7]

Население[уреди | уреди извор]

Жителите на Морле на француски се нарекуваат Morlaisiens.

Население во минатото
ГодинаНас.±%
179310.393—    
18009.351−10.0%
18069.937+6.3%
18219.781−1.6%
18319.596−1.9%
18369.740+1.5%
184110.539+8.2%
184611.529+9.4%
185112.393+7.5%
185612.904+4.1%
186114.008+8.6%
186614.046+0.3%
187214.389+2.4%
187615.183+5.5%
188115.346+1.1%
188616.013+4.3%
189116.300+1.8%
189616.027−1.7%
190116.086+0.4%
190615.984−0.6%
191115.262−4.5%
192113.931−8.7%
192613.959+0.2%
193114.073+0.8%
193613.944−0.9%
194615.121+8.4%
195415.037−0.6%
196218.866+25.5%
196819.919+5.6%
197519.237−3.4%
198218.348−4.6%
199016.701−9.0%
199915.990−4.3%
200715.605−2.4%
201215.507−0.6%
201714.559−6.1%

Економија[уреди | уреди извор]

Брит Ер, регионална авиокомпанија и подружница на Ер Франс, има седиште на аеродромот во Морле.[8] Во 2013 година авиокомпанијата се споила со HOP! [9]

Образование[уреди | уреди извор]

Морле има шест јавни и четири приватни основни училишта,[10] три јавни нижи средни училишта, две јавни виши средни училишта/колеџи,[11] две приватни гимназии и една државна гимназија.[12]

Клима[уреди | уреди извор]

Морле има океанска клима (Копенова класификација на климата Cfb). Просечната годишна температура во Морле е 11,4°C. Просечните годишни врнежи изнесуваат 976,3 мм со декември како највлажен месец. Температурите се највисоки во просек во август, околу 17 и најниска во јануари, околу 6,7°C. Највисоката температура некогаш забележана во Морле била 36,5°C на 18 јули 2006 година; најстудената температура некогаш забележана била -9,5°C на 19 февруари 1985 година.

Климатски податоци за Morlaix (1981–2010 averages, extremes 1977−2013)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 16.5
(61.7)
19.6
(67.3)
25.0
(77)
27.2
(81)
29.5
(85.1)
33.4
(92.1)
36.6
(97.9)
36.5
(97.7)
31.2
(88.2)
30.4
(86.7)
21.4
(70.5)
18.5
(65.3)
36.6
(97.9)
Прос. висока °C (°F) 9.6
(49.3)
10.0
(50)
12.2
(54)
13.9
(57)
17.1
(62.8)
19.6
(67.3)
21.5
(70.7)
21.7
(71.1)
19.9
(67.8)
16.4
(61.5)
12.6
(54.7)
10.2
(50.4)
15.4
(59.7)
Сред. дневна °C (°F) 6.7
(44.1)
6.7
(44.1)
8.4
(47.1)
9.5
(49.1)
12.5
(54.5)
15.0
(59)
17.0
(62.6)
17.0
(62.6)
15.2
(59.4)
12.6
(54.7)
9.2
(48.6)
7.1
(44.8)
11.4
(52.5)
Прос. ниска °C (°F) 3.8
(38.8)
3.4
(38.1)
4.6
(40.3)
5.1
(41.2)
8.0
(46.4)
10.5
(50.9)
12.5
(54.5)
12.4
(54.3)
10.5
(50.9)
8.7
(47.7)
5.9
(42.6)
4.0
(39.2)
7.5
(45.5)
Најниска забележана °C (°F) −9.2
(15.4)
−9.5
(14.9)
−5.3
(22.5)
−3.8
(25.2)
−1.3
(29.7)
2.2
(36)
4.5
(40.1)
3.1
(37.6)
0.2
(32.4)
−4.6
(23.7)
−6.0
(21.2)
−7.6
(18.3)
−9.5
(14.9)
Прос. врнежи мм (ин) 112.2
(4.417)
87.4
(3.441)
77.6
(3.055)
75.6
(2.976)
69.7
(2.744)
50.0
(1.969)
52.0
(2.047)
51.1
(2.012)
66.5
(2.618)
102.3
(4.028)
108.3
(4.264)
123.6
(4.866)
976.3
(38.437)
Прос. бр. врнежливи денови (≥ 1.0 mm) 17.0 13.6 13.6 13.0 11.1 8.5 9.0 9.4 9.7 14.8 16.8 16.8 153.2
Извор: Meteociel[13]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Морле е збратимен со:

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Répertoire national des élus: les maires“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (француски). 9 August 2021.
 2. "France Today", Retrieved on 13 January 2020
 3. "Maison dite de la Duchesse Anne - Official Site", Retrieved on 13 January 2020
 4. Touristic information at Frenchproperty.com
 5. "Introduction to the Port of Morlaix - Plaisance Baie de Morlaix Архивирано на 26 декември 2022 г.", Retrieved on 20 May 2013.
 6. [1] 12 - Article paru dans Morlaix Magazine de Mars 2007; Accessed 22 August 2013
 7. (на француски) Ofis ar Brezhoneg: Enseignement bilingue
 8. "Présentation Архивирано на 8 април 2009 г.."
 9. "Air France Launches New Low-Cost Airline 'Hop!' Архивирано на 16 јуни 2013 г.
 10. "Education - Jeunesse."
 11. "Les collèges et lycées publics."
 12. "Les collèges et lycées privés."
 13. „Normales et records pour Morlaix (29)“. Meteociel. Посетено на 8 June 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]