Могили (Видовиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Могили
археолошко наоѓалиште
Могили is located in Македонија
Могили
Местоположба на Могили во Македонија
Местоположба 41°51′01″N 22°27′17″E / 41.85028° N; 22.45472° E / 41.85028; 22.45472Координати: 41°51′01″N 22°27′17″E / 41.85028° N; 22.45472° E / 41.85028; 22.45472
Основни податоци
Место Видовиште
Општина Зрновци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Могилиархеолошко наоѓалиште во кочанското село Видовиште, Општина Зрновци. Претставува некропола-магили од римско време.

Под селото, на неговиот североисточен раб се наоѓа голема могила со пречник од 20м во основата и височина од 4м, на чиј врв се вкопани неколку гробови од турско време. Во непосредна близина на могилата постоела уште една могила која, во 1977 година, со проширувањето на фудбалското игралиште е целосно уништена.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 174. ISBN 9989-649-28-6.