Гарагаска (Видовиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гарагаска
археолошко наоѓалиште
Гарагаска is located in Македонија
Гарагаска
Местоположба на Гарагаска во Македонија
Местоположба 41°51′01″N 22°27′17″E / 41.85028° N; 22.45472° E / 41.85028; 22.45472Координати: 41°51′01″N 22°27′17″E / 41.85028° N; 22.45472° E / 41.85028; 22.45472
Основни податоци
Место Видовиште
Општина Зрновци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Гарагаскаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Видовиште, Општина Зрновци. Претставува населба од доцноантичко време.

На југозападниот раб на селото, на пространа тераса се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, питоси и покривни керамиди. Во нивата на еден селанец е откриен и еден питос.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 174. ISBN 9989-649-28-6.