Трнавица (Видовиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трнавица
археолошко наоѓалиште
Трнавица is located in Македонија
Трнавица
Местоположба на Трнавица во Македонија
Местоположба 41°51′01″N 22°27′17″E / 41.85028° N; 22.45472° E / 41.85028; 22.45472Координати: 41°51′01″N 22°27′17″E / 41.85028° N; 22.45472° E / 41.85028; 22.45472
Основни податоци
Место Видовиште
Општина Зрновци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Трнавицаархеолошко наоѓалиште во кочанското село Видовиште, Општина Зрновци. Претставува могила од римско време.

На 2 км западно од селото, на десната страна од селскиот пат Видовиште-Теранци има могила која е делумно оштетена, со пречник во основата од 20 м и зачувана височина од 2 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 174. ISBN 9989-649-28-6.