Гробјани Рид (Мородвис)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробјани Рид
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°51′15″N 22°26′39″E / 41.85417° СГШ; 22.44417° ИГД / 41.85417; 22.44417Координати: 41°51′15″N 22°26′39″E / 41.85417° СГШ; 22.44417° ИГД / 41.85417; 22.44417
Основни податоци
Место Мородвис
Општина Зрновци
Тип

Археомак 2.0 графички знак (неопределено).svg неопределено Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробјани Ридархеолошко наоѓалиште во кочанското село Мородвис. Претставува средновековен објект и некропола. Над јужната периферија од селото се издига рид на чиј врв е сместена современата некропола. Во подножјето на југозападната страна се пронајдени остатоци од недефинирана архитектура од камен и кал, како и погребувања врамени и покриени со камени плочи. Подвижниот материјал се состои од фрагментирани керамички садови и монети карактеристични за XII-XIV век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 177, ISBN 9789989101069