Млечен трн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Млечен трн
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Млечен|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Млечен трн
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Млечен
Вид: Млечен трн
Научен назив
Млечен трн
Млечен трн
Научна класификација edit
Царство: Plantae
Оддел: Tracheophytes
Оддел: Angiosperms
Оддел: Eudicots
Оддел: Asterids
Ред: Asterales
Семејство: Asteraceae
Род: Silybum
Вид:
S. marianum
Биномен назив
Млечен трн

(L.) Gaertn.
Синоними

Carduus marianus L.

Млечен трн (латински: Silybum marianum) има и други вообичаени имиња, вклучувајќи кардус маријанус, благословен млечен трн, Маријански трн, Марија трн, Света Марија трн, средоземен млечен трн, шарен трн и шкотски трн (иако не треба да се конфузираат со Cirsium vulgare). Овој вид е едногодишно или двегодишно растение од фамилијата Asteraceae. Овој прилично типичен трн има црвени до виолетови цветови и сјајни бледо зелени лисја со бели вени. По потекло од Јужна Европа до Азија, сега се наоѓа низ целиот свет.

Опис[уреди | уреди извор]

Илустрација

Млечниот трн е исправена билка која може да порасне од 30 до 200 см висок и има целокупна конусна форма.[1] Приближниот максимален пречник на основата е 160 см. Стеблото е жлебно и може да биде покриено со лесна памучна магла.[2] Најголемите примероци имаат шупливи стебла.

Листовите се долгнавести до ланцетни и 15-60 см долги и типично со шилести лобуси, со шилести рабови како трн.[1] Тие се без влакна, сјајно зелени, со вени бели како млеко.[1]

Цветните глави се од 4 до 12 см долги и широки, со црвено-виолетова боја. Цветаат од јуни до август на север или од декември до февруари на јужната хемисфера (лето до есен).[2] Главата на цветот е опкружена со ливчиња кои се без влакна, со триаголни додатоци со рабови на ’рбетот, на врвот со витко жолт рбет.

Плодовите се црни ахени со едноставен долг бел папус, опкружен со жолт базален прстен.[1][3] Долгиот папус делува како „падобран“, поддржувајќи го распрснувањето на семето со ветер.[4]

Распротранетост и живеалиште[уреди | уреди извор]

Млечениот трн потекнува од средоземниот регион на Европа, вклучувајќи ја Грција (најчесто на Крит), на исток во Иран и Авганистан.[2][5] Веројатно во близина на брегот на југоисточна Англија. Млечниот трн е широко воведен надвор од неговиот природен опсег, на пример во Северна Америка, Хаваи, Австралија, Нов Зеланд, Колумбија каде што се смета за инвазивен плевел.[2][6][7] Дополнително, денес исто така се шири како инвазивно растение во речиси цела Европа како последица на размножување на полињата.[8]

Млечниот трн се расте во сончеви, топли рудерални ливади на редовно вознемирени места како што се наслаги од урнатини, во подножјето на јужно изложените ѕидови или села и на урбани лопатари или на пасишта за добиток. Сепак, не претпочита суви, камени почви.[8][9]

Потенцијално е забележано дека млечниот трн ги менува режимите на пожар во неговиот инвазивен опсег.[10][11] Нејзината инвазија во нови живеалишта, исто така, може да биде поттикната од пожар.[12]

„Џиновскиот трн на Пампас“ што го пријавил Дарвин во Патувањето на Бигл[13], некои мислат дека е Млечниот Пат.[14][15]

Одгледување[уреди | уреди извор]

Млечниот трн е адаптивна култура со мали барања. Главно се одгледува како лековито растение, но се споменува и како извор на храна.[16][17] Главно се одгледува во Европа, но исто така и во Азија и Северна Америка.[18] Млечниот трн е двегодишно растение, нормално се одгледува како едногодишно растение, што го поедноставува одгледувањето. Тоа може да се постигне кога ќе се исполнат главните барања, тогаш млечниот трн веќе процветал во првата година.[16]

Млечниот трн има ниски барања за почва и е отпорен на суша. Оптималната pH вредност се движи од 5,5 до 7,6, но широк опсег е прифатлив. Семето директно се сее во почвата со длабочина на сеење од 1 до 1,5 см. За ртење, минимална температура од потребни се 2 °C. Сеидбата може да се врши во есен или во пролет, во зависност од климатските услови. Растојанието меѓу редовите е помеѓу 40 и 75 см со растителен простор од околу 25 cм во редовите. Оплодувањето не е нужно потребно поради ниските потреби за хранливи материи. Стандардна стапка на оплодување од 50 кг азот, 30 кг фосфор и 60 кг калиум по хектар се нанесува пред сеидба, за да се подобрат приносите. Жетвата обично се случува во јули или август. Бидејќи цветните глави не созреваат рамномерно, оптималното време на созревање е околу две недели откако ќе се исушат 50% од цветните глави. За берба може да се користи обичен комбајн за житни култури. Во Полска, просечните приноси се 1230 кг по ха со просечна содржина на силмарин од 26,5 кг на ха.[19]

Хемија[уреди | уреди извор]

Силибинин

Традиционалниот екстракт од млечен трн е направен од семето, кое содржи приближно 4-6% силимарин.[20] Екстрактот се состои од околу 65-80% силимарин (комплекс флавонолигнан) и 20-35% масни киселини, вклучително и линолова киселина.[21] Силимарин е сложена мешавина од полифенолни молекули, вклучувајќи седум тесно поврзани флавонолигани (силибин А, силибин Б, изосилибин А, изосилибин Б, силихристин, изосилихристин, силидијанин) и еден флавоноид (таксифолин).[21] Силибинин, полупрочистена фракција на силимарин, е примарно мешавина од 2 диастереоизомери, силибин А и силибин Б, во приближно 1:1 сооднос.[21][22]

Традиционална медицина и негативни ефекти[уреди | уреди извор]

Иако млечниот трн се користи во традиционалната медицина со векови, нема клинички докази дека има некаков медицински ефект, а квалитетот на истражувањето е слаб.[23][24][25] Силимарин се екстрахира од семето на млечниот трн и е достапен како стандардизиран екстракт.[26] Во 2019 година, Cancer Research UK изјавил: „Ни требаат многу повеќе истражувања со сигурни клинички испитувања пред да бидеме сигурни дека млечниот трн ќе игра каква било улога во лекувањето или спречувањето на ракот“.[27]

Употребата на млечен трн може да предизвика стомачни тегоби и да предизвика алергиски реакции кај некои луѓе.[23]

Токсичност[уреди | уреди извор]

Измерено е дека суплементите базирани на млечениот трн имаат највисоки концентрации на микотоксин до 37мг/кг кога се споредуваат со разни додатоци во исхраната од растителна основа.[28]

Токсичност на животните[уреди | уреди извор]

Поради содржината на нитрати,[2] било откриено дека растението е токсично за говедата и овците. Кога преживарите го јадат калиум нитратот, бактериите во стомакот на животното ја разградуваат хемикалијата, создавајќи нитритни јони. Нитритните јони потоа се комбинираат со хемоглобинот за да произведат метхемоглобин, блокирајќи го транспортот на кислород. Резултатот е форма на лишување од кислород.[29]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Flora of North America Editorial Committee (уред.), Silybum marianum, Flora of North America North of Mexico (FNA), New York and Oxford – преку eFloras.org, Ботаничка градина на Мисури, Сент Луис и Хербариуми на Харвард, Кемриџ Invalid |mode=CS1 (help)
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Flora of Australia Volume 37 : Asteraceae. Melbourne: CSIRO Publishing. 2015. ISBN 9781486304158. Посетено на 9 August 2020.
 3. Rose, Francis (1981). The Wild Flower Key. Frederick Warne. стр. 388–9. ISBN 978-0-7232-2419-8.
 4. „Milk Thistle“. www.fviss.ca. Fraser Valley Invasive Species Society. Посетено на 24 January 2021.
 5. Jahn, Ralf; Schoenfelder, Peter (1995). Exkursionsflora für Kreta. E. Ulmer. ISBN 978-3800134786.
 6. Bernal; Gradstein; Celis (2019). Catálogo de plantas y líquenes de Colombia. Bogotá: Instituto de Ciencias Naturales, Universidad Nacional de Colombia. Архивирано од изворникот на 2016-04-22. Посетено на 2022-05-07.
 7. „Silybum marianum“. plantpono. Посетено на 9 August 2020.
 8. 8,0 8,1 „Silybum marianum // Mariendistel“. galasearch.de.
 9. Oberdorfer, Erich (c. 2001). Pflanzensoziologische Exkursionsflora für Deutschland und angrenzende Gebiete (8., stark überarb. und erg. Aufl. изд.). Stuttgart. стр. 967. ISBN 3-8001-3131-5. OCLC 50980051.
 10. Lambert, Adam; D'antonio, Carla; Dudley, Tom (2010). „Invasive species and fire in California ecosystems“. Fremontia. 38 (2): 29–36. CiteSeerX 10.1.1.468.2022.
 11. Knapp, John (2010). „CATALINA ISLAND'S INVASIVE PLANT MANAGEMENT PROGRAM, WITH AN EMPHASIS ON INVASION AND PROTECTION OF OAK ECOSYSTEMS“ (PDF). Catalina Island Conservancy. Proceedings of an on-island workshop, February 2–4, 2007: 35–46. Архивирано од изворникот (PDF) на 2022-08-07. Посетено на 9 August 2020.
 12. Bean, Caitiln. „ELEMENT STEWARDSHIP ABSTRACT for Silybum marianum“ (PDF). The Nature Conservancy. Посетено на 9 August 2020.
 13. Darwin, Charles Robert. The Voyage of the Beagle. Vol. XXIX. The Harvard Classics. New York: P.F. Collier & Son, 1909–14; Bartleby.com, 2001. www.bartleby.com/29/ [accessed 30 Sep 2016] Ch VI.
 14. Bulletin of the Torrey Botanical Club (Torrey Botanical Club, 1887), p. 163
 15. The Rise of Capitalism on the Pampas: The Estancias of Buenos Aires, 1785-1870, By Samuel Amaral (Cambridge University Press,2002) p. 129
  "Charles Darwin, who visited the pampas while traveling around the world, refers to Cynara cardunculus as cardoon, differentiating it from the great thistle, which scientific designation does not mention, described by F. B. Head. The former was as high as a horse; the second, higher than the head of a horserider. In Far Away and Long Ago, William Henry Hudson mentions two types: the cardoon thistle, or wild artichoke, of a bluish or grey-greenish color, and the giant thistle, cardo asnal for the natives and Carduus marianum for botanists, with white and green leaves."
 16. 16,0 16,1 Karkanis, Anestis, Dimitrios Bilalis, und Aspasia Efthimiadou. „Cultivation of Milk Thistle (Silybum Marianum L. Gaertn.), a Medicinal Weed“. Industrial Crops and Products 34, Nr. 1 (1. Juli 2011): 825–30. https://doi.org/10.1016/j.indcrop.2011.03.027.
 17. Qavami, N., BADI H. NAGHDI, M. R. Labbafi, und A. Mehrafarin. „A review on pharmacological, cultivation and biotechnology aspects of milk thistle (Silybum marianum (L.) Gaertn.)“, 2013.
 18. Zheljazkov, Valtcho D., Ivan Zhalnov, und Nedko K. Nedkov. „Herbicides for weed control in blessed thistle (Silybum marianum)“. Weed technology 20, Nr. 4 (2006): 1030–1034.
 19. Andrzejewska, Jadwiga, Katarzyna Sadowska, und Sebastian Mielcarek. „Effect of sowing date and rate on the yield and flavonolignan content of the fruits of milk thistle (Silybum marianum L. Gaertn.) grown on light soil in a moderate climate“. Industrial Crops and Products 33, Nr. 2 (2011): 462–468.
 20. Greenlee, H.; Abascal, K.; Yarnell, E.; Ladas, E. (2007). „Clinical Applications of Silybum marianum in Oncology“. Integrative Cancer Therapies. 6 (2): 158–65. doi:10.1177/1534735407301727. PMID 17548794.
 21. 21,0 21,1 21,2 Kroll, D. J.; Shaw, H. S.; Oberlies, N. H. (2007). „Milk Thistle Nomenclature: Why It Matters in Cancer Research and Pharmacokinetic Studies“. Integrative Cancer Therapies. 6 (2): 110–9. doi:10.1177/1534735407301825. PMID 17548790.
 22. Hogan, Fawn S.; Krishnegowda, Naveen K.; Mikhailova, Margarita; Kahlenberg, Morton S. (2007). „Flavonoid, Silibinin, Inhibits Proliferation and Promotes Cell-Cycle Arrest of Human Colon Cancer“. Journal of Surgical Research. 143 (1): 58–65. doi:10.1016/j.jss.2007.03.080. PMID 17950073.
 23. 23,0 23,1 „Milk thistle“. National Center for Complementary and Integrative Health, US National Institutes of Health. 1 August 2020. Посетено на 20 October 2020.
 24. Rainone, Francine (2005). „Milk Thistle“. American Family Physician. 72 (7): 1285–8. PMID 16225032.
 25. „Milk thistle for alcoholic and/or hepatitis B or C virus liver diseases“. The Cochrane Database of Systematic Reviews (4): CD003620. 2007. doi:10.1002/14651858.CD003620.pub3. PMID 17943794.
 26. Bhattacharya, Sanjib (2011-01-01), Preedy, Victor R.; Watson, Ronald Ross; Patel, Vinood B. (уред.), „Chapter 90 - Milk Thistle (Silybum marianum L. Gaert.) Seeds in Health“, Nuts and Seeds in Health and Disease Prevention (англиски), San Diego: Academic Press: 759–766, ISBN 978-0-12-375688-6, Посетено на 2021-12-02
 27. „Milk thistle and liver cancer“. Cancer Research UK. 9 May 2019. Посетено на 9 August 2020.
 28. „Mycotoxins in Plant-Based Dietary Supplements: Hidden Health Risk for Consumers“. Journal of Agricultural and Food Chemistry. 63 (29): 6633–43. 2015. doi:10.1021/acs.jafc.5b02105. PMID 26168136. The highest mycotoxin concentrations were found in milk thistle-based supplements (up to 37 mg/kg in the sum).
 29. http://ucanr.edu/sites/UCCE_LR/files/180507.pdf Tucker JM, et al. Nitrate Poisoning in Livestock (1961)

Дополнително читање[уреди | уреди извор]