Миха Балох

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миха Балох
Роден(а)21 мај 1928(1928-05-21)
Јесенице, Кралство СХС
Починал(а)6 декември 2022(2022-12-06) (возр. 94)
ЗанимањеГлумец

Миха Балох (21 мај 1928 – 6 декември 2022 година) ― словенечки глумец. Почнал да учествува во месни театарски продукции по Втората светска војна и на крајот се запишал на АГРФТ во Љубљана, од каде што дипломирал во 1952 година. Во 1953 година започнал соработка со Постојаниот словенечки театар во Трст. Таму работел со режисерот Јоже Бабич кој му ја понудил и првата голема филмска улога. Од 1967 година, тој работел и на меѓународни продукции на проекти како што се австриската телевизиска хумористична серија Лени, германски филмови за ликот Винету и француско-германска серија за Омер-паша.[1] Во текот на неговата кариера продолжил да работи во театарот.

Балох починал на 6 декември 2022 година, на 94-годишна возраст.[2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Забелешка
1952 Свет на кајжар (Svet na Kajžarju) Момчето со капа
1957 Не чекај на мај (Ne čakaj na maj) Ученик
1960 Веселица (Veselica) Курир
1960 Сигнали над градот (Signali nad gradom) Роберт Маркиќ 'Шпанец'
1961 Танц во дождот (Ples v dežju) Петер
1961 Двајца (Dvoje) Мирко Павловиќ
1962 Warriors Five (Warriors Five) Санзоне
1962 Сенка на славата (Sjenka slave) Јава
1962 Рана есен (Rana jesen) Саша
1963 Невесињска пушка (Nevesinjska puška) Војвода Миќо Љубибратиќ
1963 Операција Тицијан (Operacija Ticijan) Дане
1964 Зора (Svanuće) Лозац Миха
1964 Меѓу мршојадци (Unter Geiern) 'Свештеник' Велер
1965 Проверено нема мина (Provereno nema mina) Марко
1965 Винету – 3. дел (Winnetou – 3. Teil) Гомес
1965 По ист пат не се враќај (Po isti poti se ne vračaj) Ахмет
1966 Амандус (Amandus) Лука
1966 Винету и полукрвните Апаначи (Winnetou und das Halbblut Apanatschi) Судијата
1966 Винету и неговиот пријател Олд Фајрхенд (Winnetou und sein Freund Old Firehand) Кап. Луис Санчез Килвера
1967 Замочки бикови (Grajski biki) Тарзан
1967 Невидлив батаљон (Nevidni bataljon) Црноласец
1968 Голиот човек (Goli čovik) Капетанот на бродот
1969 Смртни истрели на Бродвеј (Todesschüsse am Broadway) Џо Костело
1969 Битката на Неретва Усташки командант
1971 Маскарада (Maškarada) Гантар - сопруг
1972 Лов на елени (Lov na jelene) Началникот на милицијата
1972 Кога ќе дојде лавот (Ko pride lev) Командирот на одредот
1972 Кога ќе дојде лавот (Ko pride lev) Отец
1973 Крвавите мршојадци на Алјаска (Die blutigen Geier von Alaska) Бафинс
1975 Црвена земја (Crvena zemlja) професор Бојан Долинар
1978 Таму и назад (Tamo i natrag)
1979 Драга моја Иза (Draga moja Iza) партизан Томаз
1982 13 јули (13. jul) Партизан
1985 Наш човек (Naš človek) Раководител на студиото за глума
1991 Чаруга Судија (последна филмска улога)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. article from Gorenjski Glas, 6 март 2008 (на словенечки) Архивирано на 17 јули 2011.
  2. „Poslovil se je igralec Miha Baloh“. Primorski. 6 декември 2022. Посетено на 24 ноември 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]