Битката на Неретва (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Битката на Неретва“ (српскохрватски: Битка на Неретви) — филм на режисерот Вељко Булајиќ од 1969 година. Главните улоги ги играат: Коле Ангеловски, Столе Аранѓеловиќ, Фарук Беголи, Сергеј Бондарчук, Јул Бринер, Франко Неро.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

За време на Втората светска војна, стравувајќи од можната сојузничка инвазија на Балканот, германската војска презема голема офанзива против партизаните во западна Босна. Опколени од многубројниот непријател, единствениот пат за партизаните и илјадниците бегалци е мостот на реката Неретва...

Наводи[уреди | уреди извор]