Прејди на содржината

Менада (награда)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Менада — награда која се доделува за врвни достигнувања во областа на танцот. Наградата „Менада“ традиционално ја доделува Фестивалот за современ танц „Танц фест“ и е од меѓународен карактер. Наградата е наречена според Менадите кои биле ритуални танчарки и свештенички на богот Дионис во антиката.

Лауреати[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]