Прејди на содржината

Меги Ченг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Maggie Cheung
張曼玉
Роден(а)Margaret Cheung Man-yuk
20 септември 1964(1964-09-20)(59 г.)
British Hong Kong
Алма матерSt. Paul's Primary Catholic School, Happy Valley
St Edmund's School, Canterbury
University of Edinburgh
ЗанимањеActress
Активен период1984–2004
2009–2010
СопружникOlivier Assayas (в. 1998; раз. 2001)
ПартнерOle Scheeren (2007–2011)

Меги Ченг Ман-јук (кинески: 張曼玉; р. 20 септември 1964) — поранешна глумица од Хонгконг. Израсната во Хонгконг и Британија, таа ја започна својата кариера откако се пласираше на второто место на изборот за Мис на Хонгконг во 1983 година. Таа постигна критички успех во доцните 1980-ти и во раните 2000-ти, пред да направи пауза од глумата по нејзината последна главна улога во 2004 година. Таа ретко се појавува во јавноста, освен за модни настани и церемонии за награди.

Ченг има освоено бројни признанија дома и во странство за нејзината глума. Таа ја освои филмската награда во Хонгконг за најдобра глумица 5 пати во период од 11 години од 1990 до 2001 година и го држи рекордот за најмногу победи во таа категорија. Таа исто така го држи рекордот за најмногу победи за наградата Златен коњ за најдобра главна женска улога во Тајван, освојувајќи 4 пати. На Запад, таа беше наградена со Сребрена мечка за најдобра женска улога на меѓународниот филмски фестивал во Берлин во 1992 година и најдобра глумица на филмскиот фестивал во Кан во 2004 година. Во 2004 година, таа стана првата азиска глумица која беше номинирана за француската награда Цезар за најдобра Глумица.

Нејзините најпознати изведби ги вклучуваат . Нејзиниот лик облечен во чеонгам во 2000-тите „ Во расположение за љубов “, спротивната страна на машката главна улога Тони Леунг Чиу Ваи и под раководство на Вонг Кар-Ваи, е класика и во филмскиот и во модниот свет.

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Меги Ченг е родена во Хонгконг на 20 септември 1964 година од родители од Шангај .[1] Таа присуствуваше на основното католичко училиште Свети Павле во Хепи Вали, каде што започна во основното ниво. Нејзиното семејство емигрирало од Хонгконг во Обединетото Кралство кога таа имала осум години.

Во 1983 година, Ченг влезе на изборот за Мис на Хонгконг и ја освои првата второпласирана и наградата Мис фотогеник.[2] Таа беше полуфиналистка на изборот за Мис на светот истата година. По две години како ТВ презентер, тоа доведе до договор со ТВБ (телевизискиот дел на Брос на Шо. Студио).[3]

Ченг е полиглот како резултат на нејзиното воспитување во Хонгконг и Англија и десетгодишниот престој во Париз. Во Централната сцена, Ченг течно настапуваше на кантонски, мандарински и шангајски, менувајќи ги јазиците лесно. Во Clean, таа настапуваше на течен англиски, француски и кантонски.

Кариера[уреди | уреди извор]

Набргу по нејзиното деби, Ченг се проби во филмската индустрија, глумејќи во комедии. Таа го привлече вниманието на Џеки Чен, кој во <i id="mwUA">„Полициска приказна“</i> (1985) и даде улога на Меј, неговата долготрпелива девојка. Филмот беше огромен хит и го направи Ченг ѕвезда преку ноќ.[4][5]

И покрај нејзиниот успех, Ченг се нашла во улоги на стрипови или слаби, несмасни жени. Сфаќајќи го ова, Ченг сакаше да се отцепи барајќи подраматични улоги. Таа ја доби оваа можност кога Вонг Кар-Ваи ѝ ја дал улогата во (1988), нејзината прва од многуте соработки со Вонг.[4][5] Ченг често го наведува филмот како парче што навистина ја започнала нејзината сериозна глумечка кариера и добила пофалби од критичарите за тоа.

Ченг последователно ја докажа својата разноврсност со улоги во акциони филмови. Нејзиниот настап во големиот хит за научно-фантастичните боречки вештини Херојското трио (1992) и неговото продолжение, Џелати (1993), ги импресионираа и критичарите и публиката со нејзините вештини за боречки вештини.[4] Исто така, отстапувајќи од нејзините вообичаени улоги, Ченг играше убава и злобна фатална жена во Нова Змејова Порта. (1992).[5]

Откако направи пауза во 1994 година, Ченг се врати на снимањето на Ирма Веп на Оливие Асајас (1996), што и помогна да се пробие на меѓународната сцена.[4] Истата година, таа доби дополнително признание за нејзината работа во романтичниот филм „ Другари: Речиси љубовна приказна“, во кој таа играше еден од парот на љубовници кои судбината и околностите ги одвојуваа десет години. Следната година, таа го сними својот прв филм на англиски јазик во Кинеската кутија на Вејн Ванг (1997). Улогата на мистериозната млада жена по име Џин, Ченг се одржа покрај меѓународно попознатите ѕвезди, Џереми Ајронс и Гонг Ли .[5]

По нејзиниот брак во 1998 година со Оливие Асајас, Ченг остана главно во Франција. Таа се врати во Хонгконг за да го снима филмот „ Во расположение за љубов“ (2000), кој освои признание од критичарите и втора тајванска награда „Златен коњ“ за Ченг.[3][4] Потоа, таа глуми во Херојот на Џанг Јиму (2002) и Вонг 2046 (2004).[4]

Ченг на Меѓународниот филмски фестивал во Шангај во 2007 година

Ченг беше член на жирито на Берлинскиот филмски фестивал во 1997 година,[6] на Филмскиот фестивал во Венеција во 1999 година, на Меѓународниот филмски фестивал на Хаваи во 2004 година, на Канскиот филмски фестивал во 2007 година,[7] и на Меѓународниот филмски фестивал во Маракеш во 2010 година.[8] И за прв пат во својата историја, 59. Филмски фестивал во Кан (2006) употреби фотографска слика на вистинска глумица на својот плакат – оној на Ченг.

На 7 февруари 2007 година. Ја оцени Ченг како еден од 22-те одлични изведувачи во 2006 година за нејзината победничка улога во Кан како Емили во Чисто.[9] По 25 години снимање филмови, таа одлучи да се повлече од глумата за да продолжи кариера како филмски композитор. Таа кажа дека би сакала да компонира музика и да слика откако ќе го исполни својот глумечки потенцијал.[10]

Како што вели британскиот Индепендент, уште од нејзиниот момент во Кан во 2004 година, Ченг „ѝ го сврте грбот на филмот“ [10] и го пренасочи својот фокус на филантропијата, правењето музика и монтажата. Во април 2010 година, Ченг беше назначен за амбасадор на УНИЦЕФ во Кина.[11] Во јули 2011 година, таа беше наградена со <i id="mwvw">почесен доктор</i> на Универзитетот во Единбург .[12] Ченг се повлече од глумата во 2013 година и оттогаш се држи низок профил.[13]

Ченг обезбеди поддршка на познати личности за Mandarin Oriental Hotel Group .[14]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Ченг се омажи за францускиот режисер Оливие Асајас во 1998 година; тие се разведоа во 2001 година.[15] Таа започна врска со германскиот архитект Оле Шерен во 2007 година,[16] но врската заврши во 2011 година [17]

Се шпекулираше дека Ченг бил романтично поврзан со колегата од „ Во расположение за љубов “, Тони Леунг, кој е оженет со колешката глумица Карина Лау . Лау ги поништи гласините за расправија со прикачување на фотографија од неа како трча во Ченг на аеродром во 2013 година [18]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм
Телевизија
година Оригинален наслов Наслов на англиски јазик
1984 година 畫出彩虹 Виножито околу моето рамо
新紮師兄 Полициски кадет '84
1985 година 武林世家 Паднатото семејство
拆擋拍擋 Же Данг Паи Данг
楊家將 Сагата на Јанг
橋王之王 Кралеви на идеи

Награди[уреди | уреди извор]

година Награда Категорија Номинирана работа
1989 година Награда Златен коњ Најдобра глумица Полна месечина во Њујорк
1990 година Најдобра споредна женска улога Црвена прашина
Филмски награди во Хонгконг Најдобра глумица Рибина приказна
Меѓународен фестивал на младата кинематографија во Торино Специјална награда на жирито Збогум Кина
1991 година Награда Златен коњ Најдобра глумица Централна сцена
1992 година Меѓународен филмски фестивал во Берлин
Меѓународниот филмски фестивал во Чикаго
1993 година Филмски награди во Хонгконг
1996 година Награди на друштвото на филмски критичари во Хонгконг Другари: Речиси љубовна приказна
1997 година Филмски награди во Хонгконг
Азиско-пацифички филмски фестивал
Златни награди Баухинија
Награда Златен коњ
Сестрите Сунг
Расположен за љубов
Најдобра странска глумица
Херој
Чиста
Предлошка:NA
Предлошка:NA
Предлошка:NA
Предлошка:NA

Номинации[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Кино во Хонгконг
 • Вонг Кар-Ваи
 • Тони Леунг Чиу Ваи
 • Лесли Ченг

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Style File: Maggie Cheung“.
 2. „Miss Hong Kong 1983“. misshkbeauties.com. Посетено на 18 September 2010.
 3. 3,0 3,1 „Maggie Cheung: The Lady Is A Vamp“. The Independent. 5 October 2011.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „Hong Kong Actress Maggie Cheung“. China.org.cn.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Maggie Cheung: A Multi Award-Winning Actress from Hong Kong“. Women of China. Архивирано од изворникот на 2019-03-31. Посетено на 2022-05-07.
 6. „Annual Archives - Juries“. berlinale.de. Архивирано од изворникот на 2013-10-23. Посетено на 18 September 2010.
 7. „Juries 2007“. festival-cannes.fr. Архивирано од изворникот на 3 December 2010. Посетено на 18 September 2010.
 8. „Jury 2010“. festivalmarrakech.info. Архивирано од изворникот на 21 July 2011. Посетено на 4 July 2011.
 9. Hirschberg, Lynn (11 February 2007). „Great Performers“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 3 November 2012. Посетено на 18 September 2010.
 10. 10,0 10,1 Flynn, Bob (10 April 2007). „Maggie Cheung : Why the Asian Star is turning her back on film“. The Independent. London. Архивирано од изворникот на 6 December 2007.
 11. „Maggie Cheung appointed UNICEF Ambassador in China“. Unicef. Архивирано од изворникот на 2020-08-03. Посетено на 2022-05-07.
 12. „Honorary degree for Maggie Cheung“. Архивирано од изворникот на 26 July 2014. Посетено на 13 March 2011.
 13. „Maggie Cheung Gets Unfairly Slammed by Netizens After Someone Posts This Photo of Her“.
 14. Wolfgang Schaefer and JP Kuehlwein, Rethinking Prestige Branding, Kogan Page, 2015, p92.
 15. „Maggie Cheung talks about her divorce“. China Daily.
 16. „Maggie Cheung Makes Beijing New Home in Name of Love - All China Women's Federation“. womenofchina.cn. Архивирано од изворникот на 2018-04-05. Посетено на 2018-04-05.
 17. „Maggie Cheung dumped for younger girl“ (англиски). Посетено на 2018-04-05.
 18. „高招 劉嘉玲 拉張曼玉逆襲 世紀合照 破13年僵局“. 蘋果日報. 25 November 2013. Архивирано од изворникот на 2020-11-24. Посетено на 2022-05-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]