Прејди на содржината

Мајкл Сембело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајкл Сембело
Родено имеМајкл Ендрју Сембело
Роден(а)17 април 1954(1954-04-17)(70 г.)
Филаделфија, Пенсилванија, САД
Жанрови
Занимања
 • Пејач
 • текстописец
 • мулти инструменталец
 • продуцент
Инструменти
 • Вокал
 • гитара
 • клавијатури
Период на активност1975–present
Издавачи
СоработнициСтиви Вондер
Фотографија од Мајкл Сембело

Мајкл Ендрју Сембело (англ. Michael Andrew Sembello; роден на 17 април 1954 во Филаделфија САД) ― американски пејач, гитарист, клавијатурист, текстописец, композитор и продуцент.

За неговата песна „Maniac“ од 1983 година, Сембело бил номиниран за Оскар и Златен глобус. Песната стигнала до прво место во САД [1] а се нашла на саундтракот за филмот Флешденс.

Дискографија

[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

[уреди | уреди извор]
 • Bossa Nova Hotel (1983) – US #80 [2]
 • Without Walls (1986)
 • Caravan of Dreams (1992)
 • Backwards in Time (1997)
 • Ancient Future (2002)

Компилациски албуми

[уреди | уреди извор]
 • The Lost Years (2003)

Со The Bossa Nova Hotel

[уреди | уреди извор]
 • Moon Island (2009)

Синглови

[уреди | уреди извор]
Наслов Објавен Peak chart positions Сертификати Албум
US

[1]
US Adult

[3]
AUS

BEL
(FLA)


[4]
GER

IRE

[5]
NED

[6]
NZ

[7]
SWI

[8]
UK

[9]
"Summer Lovers" 1982 Summer Lovers
"Maniac" (исто од Flashdance) 1983 1 34 2 11 6 28 10 7 2 43
 • BPI: Gold
Bossa Nova Hotel
"Automatic Man" 34 49 66
"Talk" 1984 25
"Gremlins...Mega Madness" Gremlins
"Gravity" (исто од Cocoon) 1985 Without Walls
"Tear Down the Walls" 1986
"Wonder Where You Are"
"Heavy Weather" 1992 Caravan of Dreams
"Reach for the Dream" 1995 non-album single
 1. 1,0 1,1 Празен навод (help) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „hot100“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. Празен навод (help)
 3. Joel Whitburn (2007). Joel Whitburn Presents Billboard Top Adult Songs, 1961-2006. Record Research Inc. стр. 246. ISBN 978-0-89820-169-7.
 4. „Ultratop > Michael Sembello in Ultratop Vlaanderen“ (холандски). Hung Medien. Посетено на June 13, 2019.
 5. „The Irish Charts – All there is to know > Search results for 'Michael Sembello' (from irishcharts.ie)“. Fireball Media. Посетено на October 1, 2016.
 6. „dutchcharts.nl > Michael Sembello in Dutch Charts“ (холандски). Hung Medien. Посетено на June 13, 2019.
 7. „charts.nz > Michael Sembello in New Zealand Charts“. Hung Medien. Посетено на March 14, 2019.
 8. „hitparade.ch > Michael Sembello in der Schweizer Hitparade“ (германски). Hung Medien. Посетено на June 13, 2019.
 9. „Official Charts > Michael Sembello“. Official Charts Company. Посетено на October 1, 2016.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]