Маѓепсани (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Маѓепсани
Enchanted“
Enchantedposter.jpg
Режисер Кевин Лима
Продуцент Бери Соненфилд
Сценарист Бил Кели
Настапуваат Ејми Адамс
Патрик Демпси
Џејмс Марзден
Тимоти Спал
Идина Мензел
Жанр мјузикл, комедија, анимација, фантазија
Музика Алан Менкен
Кинематографија Дон Бургес
Дистрибутер Walt Disney Pictures
Премиера 21 ноември 2007
Времетраење 117 мин.
Држава  САД
Јазик англиски
Буџет $75 000 000

Маѓепсани (англиски: Enchanted) е анимирана комедија драма фантазија филм од 2007 год. Филмот уште од првата недела од прикажување заработи 35 милиони долари и го надмина Беовулф со Анџелина Џоли во главната улога.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во анимираниот свет на бајките, во земјата Андалазија, една млада девојка се вљубува во прекрасен принц од соништата. Вестите за нивната романса ја вознемируваат маќеата на принцот, злобната кралица Нариса (Сузан Сарандон), која со помош на црна магија ја брка принцезата Жизел (Ејми Адамс) во единственото место на светот каде што нема вистинска љубов: Менхетн, Њујорк. Вчудовидена од новото опкружување кое не функционира по принципот “си живееја среќно до крајот на животот”, Жизел е комплетно изгубена во еден непознат свет во кој владеат други правила. На помош и доаѓа шармантниот адвокат (Патрик Демпси) во кој почнува да се вљубува, иако му е ветена на совршениот принц од бајките (Џејмс Марзден).