Прејди на содржината

Масло од памучно семе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Семиња од памук

Маслото од памучно семе е масло за готвење од семиња на памучни растенија од различни видови, главно Gossypium hirsutum и Gossypium herbaceum, кои се одгледуваат за памучни влакна, добиточна храна и масло.[1]

Памучното семе има слична структура со другите маслодајни семиња, како што е семето од сончоглед, кое има јадро што носи масло опкружено со тврда надворешна кора; при преработката маслото се извлекува од јадрото. Маслото од памучно семе се користи за масло за салата, мајонез, прелив за салата и слични производи поради неговата стабилност на вкусот. [2]

Состав[уреди | уреди извор]

Куќа за семиња од Cottonseed Oil Co. Мисисипи, Џексон, Мисисипи

Неговиот профил на масни киселини генерално се состои од 70% незаситени масни киселини (18% мононезаситени и 52% полинезаситени), 26% заситени масни киселини.[3] Кога е целосно хидрогенизиран, неговиот профил е 94% заситени масти и 2% незаситени масни киселини (1,5% мононезаситени и 0,5% полинезаситени).[4] Според Националната асоцијација за производи од памук, маслото од памучно семе не треба да се хидрогенизира толку многу како другите полинезаситени масла за да се постигнат слични резултати.[2]

Госипол е токсично, жолто, полифенолно соединение произведено од памук и други членови од редот Слезови, како што е бамјата.[5] Ова природно обоено соединение се наоѓа во ситните жлезди во семето, листот, стеблото, кората на коренот и коренот на растението памук. Адаптивната функција на соединението ја олеснува природната отпорност на инсекти. Трите клучни чекори на рафинирање, белење и дезодорирање при производството на готовиот масло делуваат на елиминирање на нивото на госипол. Железниот хлорид често се користи за обезбојување на маслото од семе од памук.[6]

Споредба со други растителни масла[уреди | уреди извор]

 1. „Texas is Cotton Country“. Архивирано од изворникот на 2013-10-21. Посетено на 2013-10-23.
 2. 2,0 2,1 „Twenty Facts About Cottonseed Oil from cotton plant“. National Cottonseed Products Association. Архивирано од изворникот на 2015-10-17.
 3. „Basic Report: 04502, Oil, cottonseed, salad or cooking“. United States Department of Agriculture. Архивирано од изворникот на August 24, 2012.
 4. „Nutrient data for 04702, Oil, industrial, cottonseed, fully hydrogenated“. United States Department of Agriculture. Архивирано од изворникот на 2013-09-05. Посетено на 2012-02-13.
 5. Jones, Lynn A.; King, C. Clay (1996). „Cottonseed oil“. Во Y. H. Hui (уред.). Bailey's Industrial Oil and Fat Products, Edible Oil and Fat Products: Oils and Oilseeds. New York: Wiley. ISBN 978-0-471-59426-0.
 6. Yatsu, L. Y.; Jacks, T. J.; Hensarling, T. (1970). „Research abstract: Southern Regional Research Laboratory“. Journal of the American Oil Chemists' Society. 47 (2): 73–74. doi:10.1007/BF02541462.

Физички својства[уреди | уреди извор]

Откако ќе се обработи, маслото од памучно семе има благ вкус и изгледа генерално јасно со светло златна боја, количината на боја зависи од времето на рафинирање.[1] Има релативно висока точка на чад како медиум за пржење. Густината се движи од 0.917 to 0.933 g/cm3 (7.65 to 7.79 lb/US gal).[2] Како и другите масла од масни киселини со долг синџир, маслото од памучно семе има точка на чадење од околу 450 °F (232 °C), [3] и е богато со токофероли, кои исто така придонесуваат за неговата стабилност, давајќи им на производите што го содржат долг рок на траење, па оттука и склоноста на производителите да го користат во пакувана стока.

Производство на масло од памук2019 година [4]</br>
Земја Милиони тони
Народна Република Кина НР Кина 1.28
 Индија 1.20
Пакистан Пакистан 0,32
 Бразил 0,28
 САД</img> САД 0,22
 Турција 0,21
Светот 4.45

Производство[уреди | уреди извор]

Во 2019 година, светското производство на масло од памук било 4,45 милиони тони, предводени од Кина и Индија со 56% заедно од вкупниот број.[4]

Економска историја[уреди | уреди извор]

Се продава под различни брендови, скратувањето на маслото од памучно семе се појавило како водечка замена за маст кон крајот на 19 век. (1912 реклама)

Нуспроизвод од преработката на памук, памучното семе се сметало за практично безвредно пред крајот на 19 век.[5] Додека производството на памук се проширило во текот на 17-тиот, 18-тиот и средината на 19-тиот век, во голема мера се зголемила безвредна залиха на семе од памук. Иако дел од семето се користело за садење, вештачко ѓубриво и добиточна храна, поголемиот дел бил оставен да скапува или незаконски бил фрлен во реките.[6]

Во 1820-тите и 1830-тите Европа доживеала недостиг на масти и масла поради брзата експанзија на населението за време на Индустриската револуција и последователните ефекти од британската блокада за време на Наполеонските војни.[6] Зголемената побарувачка за масти и масла, заедно со намалената понуда предизвикале цените нагло да пораснат. Следствено, многу Европејци не можеле да си дозволат да ги купат мастите и маслата што ги користеле за готвење и за осветлување.[5] Многу американски претприемачи се обиделе да ја искористат зголемената европска побарувачка за масла и зголемената понуда на Америка со памучно семе со дробење на семето за масло. Но, одвојувањето на трупот на семето од месото од семето се покажало тешко и повеќето од овие потфати пропаднале во рок од неколку години.[6] Овој проблем бил решен во 1857 година, кога Вилијам Фи патентирал луле, кој ефективно ги одвојувал цврстите лушпи од месото од памучно семе.[7] Со овој нов изум, маслото од памучно семе почнало да се користи за осветлување во светилки за дополнување на се поскапото китово масло и свинска маст.[5] Но, до 1859 година, оваа употреба завршила како што се појавила нафтената индустрија и Американската граѓанска војна (и како резултат на крајот на ропството во Соединетите држави ) ја нарушило индустријата за памук.[5]

Маслото од памучно семе потоа почнало илегално да се користи за збогатување на животински масти и свинска маст.[5] Првично, пакувачите на месо тајно додавале масло од памук во чистите масти, но оваа практика била откриена во 1884 година. Armour and Company, американска компанија за пакување месо и преработка на храна, се обидела да го заобиколи пазарот за свинска маст и сфатила дека купила повеќе сало отколку што постоечката популација на свињи можела да произведе.[5] Следела конгресна истрага и била усвоена легислатива со која се барало производите збогатени со масло од памук да бидат означени како соединение на сало.„ [6] Слично на тоа, маслото од памучно семе често се мешало со маслиново масло. Откако оваа практика била откриена, многу земји ставиле увозни царини на американското маслиново масло и Италија целосно го забранила производот во 1883 година [6] И двете од овие регулаторни шеми ја намалиле продажбата и извозот на масло од памук, уште еднаш создавајќи прекумерна понуда на масло од памучно семе, што ја намалило неговата вредност.[6]

Намалената вредност на памучното семе било она што ја навело новоформираната Проктер и Гембл да го искористи неговото масло.[6] Паниката од 1837 година ги натерала двајцата девери да ги спојат нивните бизниси за производство на свеќници и сапун во обид да ги минимизираат трошоците и да го надминат мечкиниот пазар.[5] Барајќи замена за скапите животински масти во производството, браќата конечно се сетиле на масло од памучно семе. Procter & Gamble го заобиколил пазарот за масло од памук за да го заобиколи монополот на цената на пакувачите на месо. Но, како што се појавила струјата, побарувачката за свеќи се намалила. [6] Проктер и Гембл потоа нашле употреба за јадења со масло од памучно семе. Преку патентирана технологија, браќата успеале да хидрогенизираат масло од памучно семе и да развијат супстанца која многу наликувала на сало.[5] Во 1911 година, Проктер и Гембл започнале агресивна маркетинг кампања за да го објават својот нов производ, Криско , скратување од зеленчук што може да се користи наместо сало.[8] Криско пласирале огласи во големите весници, рекламирајќи дека производот е „полесен за варење... поздрава алтернатива за готвење со животински масти ... и поекономично од путерот.“ [9] Компанијата исто така подарила и бесплатни книги за готвење, при што секој рецепт барал Криско. До 1920-тите, компанијата развила готвачки книги за одредени етникуми на нивниот мајчин јазик.[9] Дополнително, Криско започнал да емитува радио програми за готвење. Слично на тоа, во 1899 година, Дејвид Весон, хемичар за храна, развил дезодорирано масло од памучно семе, масло за готвење Весон. [6] Wesson Oil, исто така, бил доста на пазарот и станал доста популарен исто така.

Во текот на следните 30 години маслото од памучно семе станало доминантно масло за готвење во САД. [5] Маслото Криско и Весон станаа директни замени за маст и други поскапи масла во печење, пржење, пржење и преливи за салати. До Втората светска војна, недостигот на масло од памук ја принуди употребата на друга директна замена, маслото од соја. [5] До 1944 година, производството на масло од соја го надмина производството на масло од памук поради недостиг на памучно семе и трошоците за масло од соја паднаа под оние на маслото од памучно семе. [5] До 1950 година, маслото од соја го заменило маслото од памучно семе во употребата на скратени средства како Криско поради релативно ниската цена на сојата. Цените на памучното семе беа зголемени и со замената на површините со памук со пченка и соја, тренд поттикнат во голем дел од бумот на побарувачката за пченкарен сируп и етанол.[5] Маслото и производството од памучно семе продолжиле да опаѓаат во текот на средината и крајот на 20 век.

Во средината на доцните 2000-ти, трендот на потрошувачите на избегнување транс масти и задолжителното означување на транс мастите во некои јурисдикции, предизвикало зголемување на потрошувачката на масло од памук,[10] кај некои здравствени експерти[11] :220и јавно здравствените агенции[12] препорачувајќи го како здраво масло. Crisco и другите производители успеале да го преформулираат маслото од памучно семе, така што содржи малку или никакви транс масти.[13] Сепак, некои здравствени експерти тврдат дека високиот сооднос на полинезаситени масти и мононезаситени масти од памучното масло и преработената природа го прават нездраво.[14]

Регулатива[уреди | уреди извор]

Маслото од памучно семе во Канада мора да се притисне од семето на растението Gossypium. Како растително масло со еден извор, 100% масло од памук мора да се појави како „масло од памук“ на етикетите на сите продадени производи.[15]

Маслото од памучно семе што се продава како производ за јадење мора да се обработи и рафинира за да се елиминираат специфичните компоненти кои би можеле да претставуваат опасност за безбедноста на храната, особено госиполот, кој може да делува како токсин за луѓето и може да доведе до неплодност кај мажите.[16]

Екстракција[уреди | уреди извор]

Фази на преработка на масло од памук

Маслото од памучно семе, како и другите растителни масла, се екстрахира од семето на растението, или преку механички процеси како што се дробење или пресување, [17] или со хемиски процеси како што е екстракција со растворувач.[18] Маслото од памучно семе најчесто се екстрахира комерцијално преку екстракција со растворувач.[19]

Употреба во храната[уреди | уреди извор]

Маслото од памучно семе традиционално се користи во храна како што е чипсот и многу години беше примарна состојка во Crisco, производот за скратување. Сегашната формулација на Crisco е првенствено направена од масло од соја и палмино масло.[20] Значително поевтино од маслиновото масло или маслото од канола, маслото од памучно семе е популарно масло за пржење за индустриите за производство на ресторани и грицки.[21]

Маслото од памучно семе се користи во производството на прехранбени производи за јадење како што се масла за готвење, масла за салати, маргарини и скратени производи. Во Соединетите Американски Држави, маслото од памучно семе се користи во производите на Проктер и Гембл 's Olestra и Olein како вид на несварливи замени за масти кои се користат за создавање кремасти текстури и богати вкусови во пржената храна.[22]

Непрехранбени употреби[уреди | уреди извор]

За земјоделски апликации, маслото од памучно семе генерално има најголема инсектицидна моќ меѓу сите растителни масла. Традиционално се користи поради неговата ефикасност при тешките проблеми со штетници кај овошните дрвја. Маслото од памучно семе може да се меша и со други инсектициди за да се обезбеди поширок спектар и зголемена контрола на штетниците. Пајаковите грини, бели муви и млади лушпи се вообичаени штетници кои можат да се контролираат со помош на масло од памучно семе.[23]

Во земјоделски контекст, токсичноста на нетретираното масло од памучно семе може да се смета за корисно: маслата, вклучително и растителните масла, се користат со векови за контрола на штетниците од инсекти и грини.[24] Во поново време, маслото од памучно семе се користи за заштита на стеблата на јаболкниците од молецот што го уништува јаболкото, кој се пробива во кората на дрвјата, потенцијално убивајќи ги.[25] Ова масло генерално се смета за најинсектицидно од растителните масла.[24]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Зграда на Port Gibson Oil Works Mill : Историска фабрика за масло од памук

Наводи[уреди | уреди извор]

Хранливата вредност е изразена како тежински постоток (%) од вкупните маснотии.
Својства на растителните масла[26][27]
Вид Преработка[28] Заситени
масни киселини
Мононезаситени
масни киселини
Полинезаситени
масни киселини
Точка на
чадење
Вкупно[26] Олеинска
киселина
(ω-9)
Вкупно[26] α-линоленска
киселина
(ω-3)
Линолна
киселина
(ω-6)
ω-6:3
сооднос
Авокадово[29] 11,6 70,6 52–66[30] 13,5 1 12,5 12,5:1 250 °C[31]
Бразилски орев[32] 24,8 32,7 31,3 42,0 0,1 41,9 419:1 208 °C[33]
Репкино[34] 7,4 63,3 61,8 28,1 9,1 18,6 2:1 238 °C[33]
Кокосово[35] 82,5 6,3 6 1,7 175 °C[33]
Пченкарно[36] 12,9 27,6 27,3 54,7 1 58 58:1 232 °C[37]
Памучно[38] 25,9 17,8 19 51,9 1 54 54:1 216 °C[37]
Памучно[39] хидрогенирано 93,6 1,5 0,6 0,2 0,3 1,5:1
Ленено[40] 9,0 18,4 18 67,8 53 13 0,2:1 107 °C
Гроздово   10,5 14,3 14,3   74,7 74,7 многу голем 216 °C[41]
Конопово[42] 7,0 9,0 9,0 82,0 22,0 54,0 2,5:1 166 °C[43]
Маслиново[44] 13,8 73,0 71,3 10,5 0,7 9,8 14:1 193 °C[33]
Палмино[45] 49,3 37,0 40 9,3 0,2 9,1 45,5:1 235 °C
Палмино[46] хидрогенирано 88,2 5,7 0
Кикириткино[47] 16,2 57,1 55,4 19,9 0,318 19,6 61,6:1 232 °C[37]
Оризово масло 25 38,4 38,4 36,6 2,2 34,4[48] 15,6 232 °C[49]
Шафраникино (високоолеинско)[50] 7,5 75,2 75,2 12,8 0 12,8 многу голем 212 °C[33]
Сусамово[51] 14,2 39,7 39,3 41,7 0,3 41,3 138:1
Соино[52] 15,6 22,8 22,6 57,7 7 51 7,3:1 238 °C[37]
Соино[53] делумно хидрогенирано 14,9 43,0 42,5 37,6 2,6 34,9 13,4:1
Оревово масло[54] нерафинирано 9,1 22,8 22,2 63,3 10,4 52,9 5:1 160 °C[55]
Сончогледово[56] 8,99 63,4 62,9 20,7 0,16 20,5 128:1 227 °C[37]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. „Cottonseed oil“ (PDF). National Cottonseed Products Association. Посетено на 29 November 2010.
 2. „Cottonseed oil“. Transport Information Service, Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft e.V. Посетено на 6 August 2012.
 3. Jones, Lynn A.; King, C. Clay (1996). „Cottonseed oil“. Во Y. H. Hui (уред.). Bailey's Industrial Oil and Fat Products, Edible Oil and Fat Products: Oils and Oilseeds. New York: Wiley. ISBN 978-0-471-59426-0.
 4. 4,0 4,1 „Cottonseed oil production in 2019, Crops/Regions/World list/Production Quantity (pick lists)“. UN Food and Agriculture Organization, Corporate Statistical Database (FAOSTAT). 2022. Посетено на 12 July 2022.
 5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 O'Brien, Richard D., et al. "Cottonseed oil." Chapter 5 in Bailey's Industrial Oil and Fat Products, Volume 2: Edible Oil & Fat Products: Edible Oils. Editor, Fereidoon Shahidi. John Wiley and Sons, Inc 2005. ISBN 978-0-471-67849-6
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 6,7 6,8 Nixon HC. (1930). „The Rise of the American Cottonseed Oil Industry“. Journal of Political Economy. 38 (1): 73–85. doi:10.1086/254082. JSTOR 1823218.
 7. U.S. Patent 17.961A
 8. Drew Ramsey and Tyler Graham for The Atlantic. April 26, 2012. How Vegetable Oils Replaced Animals Fats in the American Diet.
 9. 9,0 9,1 „Crisco Corporate Historical Timeline“. J.M. Smucker Co. Архивирано од изворникот на 2013-10-26.
 10. Staff, Cotton247.com. September 12, 2009 Cottonseed Oil Production, Consumption On The Rise - Crushers expect over 100 million pound increase.
 11. Willett WC and Skerrett PJ. Eat, Drink, and Be Healthy: The Harvard Medical School Guide to Healthy Eating. Free Press 2005 (paperback), sold in ebook form by Simon and Schuster Digital Sales Inc.
 12. New York City Department of Health and Mental Hygiene (March 2005). „Health Bulletin: Healthy Heart - Eat Less Trans Fat“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на October 21, 2013.
 13. Associated Press. January 25, 2007 Crisco drops trans fats from shortening formula
 14. Danielle Walsh (January 27, 2012). „3 Best and Worst Oils For Your Health“. Bon Appetit Magazine. Архивирано од изворникот на 2013-04-25.
 15. Canadian Food Inspection Agency (2014-02-18). „Labelling Requirements for Fats and Oils“. inspection.gc.ca. Посетено на 2018-08-10.
 16. „Cottonseed Oil and Food Safety“. www.cfs.gov.hk. Посетено на 2018-08-07.
 17. „Cottonseed Oil Extraction“. GOYUM GROUP - INDIA. 18 April 2019.
 18. Čmolík, Jiří; Pokorný, Jan (2000-08-01). „Physical refining of edible oils“. European Journal of Lipid Science and Technology. 102 (7): 472–486. doi:10.1002/1438-9312(200008)102:7<472::AID-EJLT472>3.0.CO;2-Z.
 19. Saxena, Devesh K.; Sharma, Surendra Kumar; Sambi, Surinder Singh (January 2011). „Comparative Extraction of Cottonseed Oil by n-Hexane and Ethanol“. ARPN Journal of Engineering and Applied Sciences. 6 (1).
 20. „All-Vegetable Shortening - Crisco - Vegetable Shortening“.
 21. „Cottonseed oil use on the rise“. cotton 247.com. Архивирано од изворникот на July 8, 2011.
 22. Gunstone, Frank D., уред. (2011-04-01). Vegetable Oils in Food Technology. Wiley. doi:10.1002/9781444339925. ISBN 978-1-4443-3992-5.
 23. „Insect Control: Horticultural Oils - 5.569 - Extension“. Extension. Посетено на 2018-08-07.
 24. 24,0 24,1 W.S. Cranshaw and B. Baxendale, Colorado State University Extension. Updated Friday, April 19, 2013 Insect Control: Horticultural Oils
 25. Erler, Fedai (2010-01-01). „Efficacy of tree trunk coating materials in the control of the apple clearwing, Synanthedon myopaeformis“. Journal of Insect Science. 10 (1): 63. doi:10.1673/031.010.6301. PMC 3014806. PMID 20672979.
 26. 26,0 26,1 26,2 „US National Nutrient Database, Release 28“. United States Department of Agriculture. мај 2016. All values in this table are from this database unless otherwise cited or when italicized as the simple arithmetic sum of other component columns.
 27. „Fats and fatty acids contents per 100 g (click for "more details"). Example: Avocado oil (user can search for other oils)“. Nutritiondata.com, Conde Nast for the USDA National Nutrient Database, Standard Release 21. 2014. Посетено на 7 септември 2017.
 28. „USDA Specifications for Vegetable Oil Margarine Effective August 28, 1996“ (PDF).
 29. „Avocado oil, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 30. Feramuz Ozdemir; Ayhan Topuz (мај 2003). „Changes in dry matter, oil content and fatty acids composition of avocado during harvesting time and post-harvesting ripening period“ (PDF). Elsevier. Посетено на 15 јануари 2020.
 31. Marie Wong; Cecilia Requejo-Jackman; Allan Woolf (април 2010). „What is unrefined, extra virgin cold-pressed avocado oil?“. Aocs.org. The American Oil Chemists’ Society. Посетено на 26 декември 2019.
 32. „Brazil nut oil, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 33. 33,0 33,1 33,2 33,3 33,4 Katragadda, H. R.; Fullana, A. S.; Sidhu, S.; Carbonell-Barrachina, Á. A. (2010). „Emissions of volatile aldehydes from heated cooking oils“. Food Chemistry. 120: 59–65. doi:10.1016/j.foodchem.2009.09.070.
 34. „Canola oil, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 35. „Coconut oil, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 36. „Corn oil, industrial and retail, all purpose salad or cooking, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 37. 37,0 37,1 37,2 37,3 37,4 Wolke, Robert L. (мај 16, 2007). „Where There's Smoke, There's a Fryer“. The Washington Post. Посетено на 5 март 2011.
 38. „Cottonseed oil, salad or cooking, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 39. „Cottonseed oil, industrial, fully hydrogenated, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 40. „Linseed/Flaxseed oil, cold pressed, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 41. Garavaglia J, Markoski MM, Oliveira A, Marcadenti A (2016). „Grape Seed Oil Compounds: Biological and Chemical Actions for Health“. Nutrition and Metabolic Insights. 9: 59–64. doi:10.4137/NMI.S32910. PMC 4988453. PMID 27559299.
 42. Callaway J, Schwab U, Harvima I, Halonen P, Mykkänen O, Hyvönen P, Järvinen T (април 2005). „Efficacy of dietary hempseed oil in patients with atopic dermatitis“. The Journal of Dermatological Treatment. 16 (2): 87–94. doi:10.1080/09546630510035832. PMID 16019622. S2CID 18445488.
 43. „Smoke points of oils“ (PDF).
 44. „Olive oil, salad or cooking, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 45. „Palm oil, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 46. „Palm oil, industrial, fully hydrogenated, filling fat, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 47. „FoodData Central“. fdc.nal.usda.gov.
 48. Orthoefer, F. T. (2005). „Chapter 10: Rice Bran Oil“. Во Shahidi, F. (уред.). Bailey's Industrial Oil and Fat Products. 2 (6. изд.). John Wiley & Sons, Inc. стр. 465. doi:10.1002/047167849X. ISBN 978-0-471-38552-3.
 49. „Rice bran oil“. RITO Partnership. Посетено на 22 јануари 2021.
 50. „Safflower oil, salad or cooking, high oleic, primary commerce, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 51. „Oil, sesame, salad or cooking“. FoodData Central. fdc.nal.usda.gov.
 52. „Soybean oil, salad or cooking, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 53. „Soybean oil, salad or cooking, (partially hydrogenated), fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, Release 28, United States Department of Agriculture. мај 2016. Посетено на 6 септември 2017.
 54. „Walnut oil, fat composition, 100 g“. US National Nutrient Database, United States Department of Agriculture.
 55. „Smoke Point of Oils“. Baseline of Health. Jonbarron.org.
 56. „FoodData Central“. fdc.nal.usda.gov.