Сончогледово масло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сончогледово масло
Холандско масло Зонеблумоли

Сончогледовото масло се добива од семето на сончогледот (Helianthus annuus). Сончогледовото масло најчесто се користи во храната како масло за пржење и во козметичките препарати за смекнување кожа. Првото масовно индустриско производство на сончогледово масло се случило 1835 година во тогашната Руска Империја.[1][2] Денес Русија и Украина се најголемите производители на сончогледово масло.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кряженков, Анатолий (2003). „Сметливые на все руки“. Подъём (руски). Бр. 2003–6.
  2. Кондратьева, И., уред. (1994). „Алексеевка“. Города России: энциклопедия. М.: Большая российская энциклопедия. стр. 17–18. ISBN 5-85270-026-6.
  3. UN Food & Agriculture Organisation (FAO)