Масански јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Масански јазици
Географска
распространетост:
Чад, Камерун
Класификација: афроазиски
Гранки:
северни
јужни

Масанските јазици се подгрупа на чадските јазици, кои пак се дел од јазичното семејство на афроазиски јазици. Јазиците се зборуваат во Чад и Камерун.

Јазици[уреди | уреди извор]

Јазиците во оваа подгрупа се:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]